Rakúšania sťahujú z obehu celú šaržu vakcíny AstraZeneca. Zdravotná sestra zomrela krátko po očkovaní

  • Krátko po očkovaní vakcínou AstraZeneca zomrela 49-ročná zdravotná sestra
  • Príčina smrti sa vyšetruje, v súčasnosti však súvislosť s očkovaním nie je potvrdená
  • Norbert Hofer však vyzval vládu, aby sa až do uzavretia prípadu vakcínou AstraZeneca neočkovalo
AstraZeneca
TASR/Radovan Stoklasa
  • Krátko po očkovaní vakcínou AstraZeneca zomrela 49-ročná zdravotná sestra
  • Príčina smrti sa vyšetruje, v súčasnosti však súvislosť s očkovaním nie je potvrdená
  • Norbert Hofer však vyzval vládu, aby sa až do uzavretia prípadu vakcínou AstraZeneca neočkovalo

Rakúske médiá informovali o smrti zdravotnej sestry zo štátnej nemocnice Zwettl. Stalo sa tak desať dní prvej dávky vakcinačnej látky AstraZeneca. Po očkovaní skončila v nemocnici s pľúcnou embóliou aj 35-ročná kolegyňa zosnulej zdravotnej sestry. Jej stav sa však medzičasom zlepšil a je na ceste k uzdraveniu, uviedol BASG. Príčina úmrtia sa aktuálne vyšetruje. Strana Slobody (FPÖ) však žiada, aby bolo očkovanie danou vakcínou pozastavené.

Ako uvádza portál Vienna.at, 49- ročná zdravotná sestra zomrela krátko po podaní vakcíny AstraZeneca. Dôvodom smrti je ťažká porucha zrážania krvi. Súvislosť očkovania so smrťou potvrdená nie je. Problémy so zrážanlivosťou krvi sa neobjavili ani u pacientov v klinických skúškach a ani po očkovaní verejnosti.

Registračný systém na očkovanie privádza ľudí do šialenstva. Riešenie je pritom úplne jednoduché

V súčasnosti neexistujú dôkazy o príčinnej súvislosti s očkovaním. Najmä trombotické príhody nepatria  medzi typické vedľajšie účinky vakcíny. Ani klinické údaje, ani medzinárodná analýza hlásení o vedľajších účinkoch nepreukázali akumuláciu podobných hlásení,“ oznámil BASG. 

Chybná môže byť šarža

Príčina úmrtia sa však aktuálne vyšetruje. Výsledky budú známe do 14 dní. Šéf rakúskej Strany Slobody (FPÖ) Norbert Hofer však vyzval vládu, aby sa až do uzavretia prípadu vakcínou AstraZeneca neočkovalo. 

Spolková krajina Dolné Rakúsko  však plánuje očkovaciu látku proti koronavírusu od firmy AstraZeneca používať naďalej. Informovala o tom agentúra APA. Spolkový úrad pre bezpečnosť v zdravotníctve (BASG) však z obehu stiahol výrobnú šaržu vakcíny od AstraZenecy č. ABV 5300, ktorú dostala aj 49-ročná zdravotná sestra pracujúca na klinike v meste Zwettl.

Potenciálne nebezpečná výrobná šarža vakcíny bola distribuovaná i do Korutánska. V meste Klagenfurt tak následne zrušili všetky nedeľné očkovacie termíny pre učiteľov či zdravotníkov, ktorí mali dostať dávku práve z uvedenej šarže, uviedol denník Kurier. Podľa plánu mali zaočkovať zhruba 3000 ľudí. Gert Kurath, hovorca krízového štábu pre boj proti koronavírusu v Korutánsku, uviedol, že išlo o preventívne opatrenie rezortu zdravotníctva. Dodal, že v tejto spolkovej krajine žiadne problémy s vakcínou od AstraZenecy nezaznamenali.

AstraZeneca zažíva v Európe vlnu odmietania. Čoraz viac ľudí sa ňou nechce dať zaočkovať, toto je pravý dôvod prečo

Na výsledky pitvy netrpezlivo čakajú aj výrobcovia AstraZeneca. V klinickom testovaní sa vakcína preukázala ako vysoko efektívna. „Všetky recenzie preukázali, že vakcína  AstraZeneca je bezpečná a efektívna,“ uviedli výrobcovia.

Zdroje: Vienna.At, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá