Rasisti sa už v živote nedostanú na futbalové tribúny, rozhodol Boris Johnson. Petíciu za zákaz vstupu podpísalo viac ako milión ľudí

  • Opičky s banánom, ktoré zaplavili sociálne siete anglických hráčov tmavšej pleti po neúspešných penaltách, vyvolali vo Veľkej Británii rozruch
  • Prípadom sa venuje aj polícia, isté kroky voči takémuto správaniu chce zaviesť aj anglická Futbalová asociácia
  • Jedným z riešení britskej vlády je aj doživotný zákaz chodenia na futbal pre takýchto ľudí
  • Toto rozhodnutie podnietila petícia, ktorá má viac ako milión podpisov
Boris Johnson rasizmus
TASR/Daniel Leal-Olivas/Pool Photo, Twitter.com,TASR/ AP/ Victoria Jones
  • Opičky s banánom, ktoré zaplavili sociálne siete anglických hráčov tmavšej pleti po neúspešných penaltách, vyvolali vo Veľkej Británii rozruch
  • Prípadom sa venuje aj polícia, isté kroky voči takémuto správaniu chce zaviesť aj anglická Futbalová asociácia
  • Jedným z riešení britskej vlády je aj doživotný zákaz chodenia na futbal pre takýchto ľudí
  • Toto rozhodnutie podnietila petícia, ktorá má viac ako milión podpisov

Bukayo Saka, Marcus Rashford a Jadon Sancho, trojica anglických reprezentantov tmavšej pleti, ktorá nepremenila vo finálovom zápase majstrovstiev Európy proti Taliansku rozhodujúce penalty.

Hneď potom sa na všetkých troch hráčov spustila internetom vlna rasizmu, slovných nadávok či emoji opičiek a banánov na ich sociálnych sieťach.

Po vypískaní vlastných hráčov hneď v prvom zápase kvôli pokľaknutiu na podporu boja proti rasizmu, vypískaniu hymien súperov, vandalizmu pred a po zápasoch, a ešte ďalších veciach, tak išlo zo strany anglických fanúšikov o akoby poslednú bodku za tým, ako sa na týchto majstrovstvách Európy zapísali.

Hráči tmavšej pleti priznali, že nejde o nič nové, s čím sa ešte v Anglicku zo strany „svojich fanúšikov“ nestretli. Marcus Rashford priznal, že rasistickej šikane na sociálnych sieťach čelil vo veľkom aj po prehratom finále Európskej ligy za Manchester United.

Svoje by vedel po nepremenenej penalte rozprávať aj hráč Chelsea Tammy Abraham alebo francúzsky záložník v drese červených diablov Poul Pogba. „V používaní slova na „n“ na sociálnych sieťach nastal obrovský nárast. Zdá sa, že ide o trend, keď hráči čiernej pleti urobia chybu z miesta (z penalty),“ venoval sa tejto téme BristolLive.

Mali by mať rasistickí fanúšikovia zákaz vstupu na futbal?

Na adresu rasistických urážok, ktoré vyšetruje polície, sa hneď ráno po prehratom finálovom zápase vyjadril aj britský premiér Boris Johnson: „Tento anglický tím by si zaslúži pochvalu ako hrdinovia, nie rasové zneužívanie na sociálnych sieťach. Tí, ktorí sú zodpovední za toto otrasné zneužívanie, by sa mali za seba hanbiť.“

Jasné stanovisko na obranu hráčov a proti rasistickým prejavom ihneď zaujala aj anglická Futbalová asociácia (the Football Association): „Nemohli sme mať jasnejšie, že niekto, kto stojí za takýmto nechutným správaním, nie je vítaný k sledovaniu tímu.

zdroj: TASR/ AP/ Matt Dunham

Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme podporili postihnutých hráčov a zároveň naliehali na čo najprísnejšie tresty pre kohokoľvek zodpovedného. Budeme naďalej robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme z hry odstránili diskrimináciu. Prosíme vládu, aby konala rýchlo a zaviedla príslušnú legislatívu, aby malo toto zneužívanie skutočné následky.“

Práve aj týchto slov asociácie, že takíto ľudia nemajú byť vítaní k sledovaniu tímu, sa chytila aj bojovníčka proti rasizmu Shaista Aziz a jej priatelia, skupina, ktorá vystupuje pod menom the Three Hijabis (Tri hidžáby).

Tá krátko po finále a rasistických prejavoch spustila na internete petíciu za to, aby bolo takto správajúcim sa ľuďom bolo doživotne zakázané navštevovať futbalové štadióny.

zdroj: TASR/ AP/ Catherine Ivill

Vo futbale alebo v spoločnosti by nemal byť priestor pre rasistov a fanatizmus.

Žiadame, aby futbalová asociácia a vláda teraz spolupracovali na zákaze všetkých tých, ktorí spáchali rasistické zneužívanie, online alebo offline, na všetky futbalové zápasy v Anglicku na celý život.

Náš anglický tím sa nás všetkých zastal – teraz sa musíme zastať ich,“ píše sa na stránke petície, ktorá cituje aj vyššie spomínané vyjadrenie Futbalovej asociácie.

Petíciu do tejto chvíle podpísalo vyše 1 035 000 ľudí a každou minútou sa objavujú nové a nové podpisy.

Rasisti sa na futbalové zápasy už nedostanú. Ich príspevky budú musieť filtrovať sociálne siete

Britský predseda vlády, Boris Johnson nenechal ľudí, ktorí petíciu podpísali dlho čakať. Tvrdí, že systém, ktorým zakazujú ľuďom vstup na zápasy sa bude meniť. „Zmeníme ho tak, aby tí, ktorí na internet písali rasistické urážky na zápas prísť nemohli. Žiadne ak, ani ale. Nebudú existovať akékoľvek výnimky,“ uviedol Johnson o čom informuje Sky News.

V utorok sa stretol s predstaviteľmi Facebooku, Twitteru, Tik Toku, Instagramu a Snapchatu, kde im podľa jeho slov jasne vysvetlil, čo sa bude meniť. Ak nenávistné a rasistické príspevky nebudú zo svojich platforiem mazať, vyhráža sa im pokutou do 10 % z ich globálneho zisku.

Johnson uviedol, že ich futbalový tím obdivuje celý parlament a dodáva, že ich musia podržať a to jednotne: „Robíme konkrétne kroky v boji proti rasizmu, meníme režim, ktorý zastrešuje zákaz chodenia na futbal, budeme pokutovať online spoločnosti a urobíme použitím právnych predpisov viac, ak to bude potrebné.“

Zdroje: archív Startitup, Change.org, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá