Angličania prehrali, penalty zahodili hráči čiernej pleti. Rasistické útoky nechýbajú ani zo strany Slovákov

  • Titul Angličanom neprial v Európe takmer nikto
  • Dôvodov je hneď niekoľko
  • Rasistické útoky či poznámky na hráčov, ktorí včera nepremenili penalty, sa objavili aj na Slovensku
Angličania rasizmus futbal
Twitter.com a TASR/ AP/ Victoria Jones
  • Titul Angličanom neprial v Európe takmer nikto
  • Dôvodov je hneď niekoľko
  • Rasistické útoky či poznámky na hráčov, ktorí včera nepremenili penalty, sa objavili aj na Slovensku

Možno ani tebe neušla zaujímavá mapa pred včerajším finálne majstrovstiev Európy vo futbale. Tá ukazovala, ktorá krajina komu z dvojice Anglicko – Taliansko fandí.

Dá sa povedať, že Angličanom fandili len samotní Angličania, zvyšok Európy bol na strane Talianska. Tento fakt si nebolo problém všimnúť pri hocijakej internetovej diskusii na sociálnych sieťach.

Dôvodov, prečo tomu tak bolo, je hneď niekoľko. Môžeme sa najskôr pozastaviť u sympaticky hrajúcich Talianov. Po ich výkonoch, ktorých výsledkom bola dlhá šnúra bez inkasovaného gólu či stále bez prehry, by len ťažko mohol niekto povedať, že titul nie je v tých správnych rukách.

No to, čo zrejme najviac nahnalo fanúšikov z celej Európy na stranu Talianska, boli Angličania a anglickí fanúšikovia. Svojim správaním si pobúrili nielen zahraničných fanúšikov, ale aj samotných miestnych.

zdroj: TASR/ AP/ Matt Dunham

Vypískanie hymien aj vlastných hráčov

Národ džentlmenov hneď v prvom zápase vypískal vlastných futbalistov, ktorí si kľakli na podporu Black Lives Matter, teda hnutia na podporu boja proti rasizmu, ktorý po neúspešnom finále šokuje aj samotnú Veľkú Britániu.

Anglickí fanúšikovia nemali počas turnaja problém vypískať hymny ostatných krajín, čo sa dá označiť za absolútny vrchol neúcty voči súperovi.

Známym prípadom sa stalo aj vysmiatie a urážanie malej fanúšičky z Nemecka, ktorá po vypadnutí nemeckej reprezentácie s Angličanmi plakala na tribúne.

Walesan Joel Hughes sa po tomto incidente rozhodol urobiť pre malú fanúšičku zbierku, v ktorej sa vyzbierali desiatky tisíc eur, no dotyčná (teda pravdepodobne jej rodina) takéto finančné odškodnenie údajne odmietla. „Keď som uvidel tie hnusné odkazy, tak som mal toho dosť. Spojené kráľovstvo sa stalo netolerantnou krajinou. Je tu toľko xenofóbie… Je tu hlasná menšina idiotov, ktorí nám kazia povesť,“ reagoval na prejavy anglických fanúšikov Walesan.

zdroj: Twitter.com

A dôvody, prečo nepriať Angličanom, pribúdali ďalej. Mnohým sa nepáčilo nariadenie penalty po „prifilmovanom“ páde anglického útočníka Raheema Sterlinga v semifinálovom zápase, keď boli na ihrisku v danej chvíli dve lopty. Vďaka tejto jedenástke postúpili Angličania cez Dánov do finále.

Škandálov je stále viac

Aby toho nebolo málo, niekto z tribúny svietil počas jedenástky laserom dánskemu brankárovi do očí.

Anglickí fanúšikovia sa vyznamenali aj pred finálovým zápasom s Talianmi, keď v noci púšťali pred hotelom, v ktorom spali talianski hráči, rakety a delobuchy, aby sa hráči súpera nevyspali, a následne vytvárali nepokoje aj pred štadiónom.

England fans entering Wembley without tickets

Posted by ULTRAS-TIFO.net on Sunday, July 11, 2021

Fanoušci Anglie udělali ve 3 ráno pěkný budíček hráčům Itálie u jejich hotelu.

Posted by Hooligans.info on Sunday, July 11, 2021

„Angličania iba ďalej úspešne ukazujú, akí sú to úbožiaci, v semifinále laser do očí dánskeho brankára, pred finále nenechajú súpera ani vychrápať, do toho bučanie pri každej hymne, asi je im jasné, že keby mali skúsiť niečo vyhrať férovo a s rešpektom k súperovi, tak by vyhrali iba veľké...“ píše sa vo fanúšikovských skupinách na sociálnych sieťach.

Rasizmus voči vlastným

Svojej povesti, ktorú si spravili cez turnaj, neostávajú nič dlžní ani po šampionáte. Vo včerajšom finále ich zverenci prehrali s Talianmi po pokutových kopoch, ktoré nepremenili až traja hráči tmavšej pleti – Bukayo Saka, Marcus Rashford a Jadon Sancho.

Okamžite sa po Anglicku rozpútala vlna nenávistných, rasistických prejavov na vlastných hráčov.

Jadon včera nedal penaltu za Anglicko tak ako aj Saka a Rashford. Všetkým 3 začali chodiť rovnaké komentáre pod fotky na instagrame.Jadon to bude mať v Anglicku ešte ťažšie… 😔

Posted by Borussia Dortmund CZ & SK on Monday, July 12, 2021

Veľká Británia je z reakcií zhrozená, na kauzu reagovalo mnoho významných osobností. „Tento anglický tím by si zaslúži pochvalu ako hrdinovia, nie rasové zneužívanie na sociálnych sieťach. Tí, ktorí sú zodpovední za toto otrasné zneužívanie, by sa mali za seba hanbiť,“ reagoval dnes ráno britský premiér Boris Johnson.

zdroj: TASR/AP/Jonathan Buckmaster

Nemohli sme mať jasnejšie, že niekto, kto stojí za takýmto nechutným správaním, nie je vítaný k sledovaniu tímu. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme podporili postihnutých hráčov a zároveň naliehali na čo najprísnejšie tresty pre kohokoľvek zodpovedného,“ reaguje na útoky anglická Futbalová asociácia (the Football Association, skrátene FA), ktorú citovala aj britská BBC.

Malo by hnutie Black Lives Matter dostať Nobelovu cenu?

„Budeme naďalej robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme z hry odstránili diskrimináciu, ale prosíme vládu, aby konala rýchlo a zaviedla príslušnú legislatívu, aby malo toto zneužívanie skutočné následky,upozorňujú v stanovisku.

„Spoločnosti zaoberajúce sa sociálnymi médiami musia zintenzívniť zodpovednosť a prijať opatrenia na zákaz zneužívania osôb na ich platformách, zhromažďovať dôkazy, ktoré môžu viesť k trestnému stíhaniu,“ uzatvorila reakciu na útoky anglická Futbalová asociácia.

Predviedli sa aj Slováci

Polícia už začala vyšetrovanie urážlivých komentárov a príspevkov. „Sme si vedomí toho, že po finále Euro 2020 smeruje proti futbalistom množstvo útočných a rasistických komentárov na sociálnych sieťach. Toto zneužívanie je absolútne neprijateľné, nebude sa tolerovať a bude sa vyšetrovať,“ citoval dnes príspevok polície the Guardian.

V skutočnosti ale nejde o nič nové, s čím by sa hráči už nestretli. Marcus Rashford priznal, že rasistickej šikane čelil na sociálnych sieťach aj po prehratom finále Európskej ligy za Manchester United.

Svoje by vedel po nepremenenej penalte rozprávať aj hráč Chelsea Tammy Abraham alebo francúzsky záložník v drese červených diablov Poul Pogba. „V používaní slova na „n“ na sociálnych sieťach nastal obrovský nárast. Zdá sa, že ide o trend, keď hráči čiernej pleti urobia chybu z miesta (z penalty),“ napísal BristolLive.

To, že penaltu nepremenili hráči tmavej pleti neušlo a nedalo ani niektorým Slovákom. „Paradoxom je, že Angláni najviac kľačali za BLM a všetci traja černosi na penaltách zlyhali… Black lads missed,“ smejú sa v internetových diskusiách niektorí Slováci.

Zdroje: Twitter.com/ the Football Association, BBC, the Guardian, BristolLive

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá