Rázna stopka novým hotelom. Európska metropola zavádza prísne opatrenia proti turistom

  • Mesto chce obmedziť počet turistov
  • Plánujú znížiť počet riečnych výletných lodí
  • Opatrenia by mali platiť od roku 2028
Na snímke hlavné mesto Holandska Amsterdam a turista s mapou.
Ilustračné foto Freepik
  • Mesto chce obmedziť počet turistov
  • Plánujú znížiť počet riečnych výletných lodí
  • Opatrenia by mali platiť od roku 2028

Amsterdam je životom pulzujúca a kultúrne bohatá metropola známa svojimi malebnými kanálmi, historickou architektúrou a progresívnym myslením. Aj z týchto dôvodov je často navštevovaná množstvom turistov. Ako to už v prípade obľúbených turistických destinácií býva, často bojujú s veľkým náporom návštevníkov.

Letenky do Amsterdamu aj ubytovanie v ňom sú pomerne lacné, a ak si tam nikdy nebol, určite si mal toto mesto minimálne na svojom zozname. Ak ho chceš ale zažiť v jeho pôvodnej podobe, mal by si sa poponáhľať. Mesto totiž pripravuje „proti-turistické“ opatrenie. Hlavné mesto plánuje rázne znížiť počet riečnych výletných lodí, ktoré môžu zakotviť v meste.

Rázne opatrenia

Miestne úrady chcú ich počet do piatich rokov znížiť takmer o polovicu. Informuje o tom TASR podľa stredajšej správy agentúry DPA. Podľa predstaveného plánu bude môcť v Amsterdame od roku 2028 kotviť maximálne 1 150 výletných riečnych lodí ročne. Vlani ich bolo 2 125 s približne 500-tisíc pasažiermi.

Čo si od toho v Holandsku sľubujú? Predstavitelia Amsterdamu odhadujú, že v dôsledku tohto kroku navštívi holandskú metropolu ročne približne o 270 000 turistov menej a vďaka menšiemu počtu lodí sa zníži znečistenie ovzdušia. Ide o najnovší krok Amsterdamu zo série opatrení proti masovému turizmu. Miestni predstavitelia tento týždeň tiež oznámili, že už nepovolia výstavbu nových hotelových budov, napísala agentúra Reuters.

„Chceme, aby sa v meste žilo dobre obyvateľom aj návštevníkom. To znamená: žiadny nadmerný turizmus, žiadne nové hotely a maximálne 20 miliónov prenocovaní turistov v hoteloch ročne,“ uviedla tamojšia administratíva.

Nový hotel bude môcť byť v holandskej metropole postavený iba vtedy, ak sa zatvorí iný hotel a nezvýši sa počet lôžok. Opatrenie sa nevzťahuje na hotelové budovy, ktoré už získali stavebné povolenie.

Po vzore Benátok?

Opatrenia zavádzajú aj v Taliansku. Nedávno sme ťa informovali, že s turistami bojujú aj v Benátkach. Tie totiž zaviedli pravidlo, ktoré má tiež za cieľ obmedziť počet turistov v rušných uliciach. V určitých dňoch, keď je lagúna mesta preplnená najviac, budeš musieť mať pri pohybe po historickom centre „povolenie na pobyt“.

Pre tých, ktorí sa v meste nezdržiavajú, to bude znamenať dodatočný poplatok päť eur. Ak ho mať nebudeš, mohol by si sa dostať do poriadny problémov. Riskuješ totiž pokutu vo výške 300 eur, píše The Telegraph.

Povolenie má podobu QR kódu a je potrebné ho získať na konkrétne dni. Musia ho mať pri sebe všetky osoby staršie ako 14 rokov a dá sa vybaviť aj online. Ak sa však turisti rozhodnú vybaviť ho na mieste, podľa starostu mesta Luigiho Brugnara riskujú, že budú stáť v dlhých radoch. Preto radšej preferuj online variant.

Obyvatelia mesta alebo ľudia, ktorí v centre pracujú, môžu požiadať o výnimku. Portál tn.nova.cz napísal, že podľa talianskej tlačovej agentúry ANSA o potvrdenie o „možnom pobyte v centre mesta“ požiadalo už viac ako 150-tisíc ľudí.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, ChatGPT, US News, The Telegraph, CDA, TN Nova, ANSA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá