Realita bývania: Ak si chceš o 10 rokov v Bratislave kúpiť garsónku, mesačne si musíš odkladať balík

  • Meter štvorcový ťa vyjde rovnako draho, či si kupuješ trojizbový byt, alebo garsónku
  • Bratislavské ceny realít neklesli ani počas koronakrízy
  • Toto je suma, ktorú si musíš mesačne odložiť, aby si si o 10 rokov kúpil garsónku
  • Meter štvorcový ťa vyjde rovnako draho, či si kupuješ trojizbový byt, alebo garsónku
  • Bratislavské ceny realít neklesli ani počas koronakrízy
  • Toto je suma, ktorú si musíš mesačne odložiť, aby si si o 10 rokov kúpil garsónku

Ceny realít sa s rastúcou životnou úrovňou hlavného mesta Slovenska nepretržite zvyšujú. Ich poklesu nepomohla ani koronakríza. Podľa štatistík portálu Nehnuteľnosti.sk za 1 m2 zaplatíš približne rovnako, či ide o garsónku alebo štvorizbový byt. Dvojizbové byty sú v Bratislave najdrahšie. Na to, aby si si ho mohol dovoliť, si však z vlastnej výplaty musíš odložiť hromadu peňazí.

Viac, než 2 300 eur za meter

V prípade, že sa rozhoduješ, či sa ti oplatí kúpiť v Bratislave garsónku alebo jednoizbák, s najväčšou pravdepodobnosťou ťa cena za m2 vyjde rovnako. Zatiaľ čo na začiatku roka 2020 by si v týchto dvoch možnostiach mohol badať pokles takmer 300 eur v prospech jednoizbového bytu, v druhom polroku sa ceny vyrovnali.

Ak by si mal záujem o väčší priestor, najviac sa ti vyplatí zakúpiť si päťizbový byt, ktorého cena za m2 pohybuje, momentálne, okolo 2 000 eur. V dlhodobej perspektíve by to znamenalo nadrozmerný priestor s možnosťou pretvorenia na luxusný loft či príjemné bývanie v širšom centre Bratislavy.

Byty cena
zdroj: Nehnutelnosti/ceny

Priemerný bratislavský plat

Podľa portálu Platy.sk sa priemerná mzda v oblasti zdravotníctva, administratívy, gastronómie, drevospracujúceho priemyslu, žurnalistiky a umenia pohybuje v sume okolo 1100 eur. Najnižšie platení sú zamestnanci v sektore školstva, krajčírstva, upratovacích a pomocných prác, ktorých výška priemerného platu nedosahuje ani 800 eur.

Najvyššie sa pohybujú platy v oblasti vrcholového manažmentu a IT, v týchto sektoroch vieš zarobiť od 2 000 až do 6 800 eur, pričom najvyšší zárobok pripadá pozícii generálneho riaditeľa, riaditeľa IT, country manažéra, finančného a marketingového manažéra.

Platy Bratislava
zdroj: Platy/partner/region/bratislavsky-kraj

Týmto výdavkom sa nevyhneš

Predstava 1 100 alebo aj 800 eur vo vrecku je príjemná, no nie vtedy, ak sa jedná o mesačnú výplatu. Na spokojný život v hlavnom meste Slovenska potrebuješ jednoznačne vyšší obnos. Ak si na vlastné bývanie sporíš a nie si jeden z mála šťastlivcov, ktorým sa o budúcnosť v tomto zmysle postarali predošlé generácie, bývaš, pravdepodobne, v podnájme.

Nájomné jednoizbového bytu sa pohybuje v sume 500 eur, ktoré z výplaty minúť musíš, a to nie je koniec. Podľa analýzy Štatistického úradu z roka 2019 minie Slovák mesačne na nákup potravín a nealkoholických nápojov 79 eur. V tejto sume nie je zarátané stravovanie sa v reštauráciách či návšteva kaviarní, ktoré sa pohybujú vo výške 30 eur.

Pokiaľ k tomu prirátame mobilný paušál za ďalších 30 eur a poplatok za mhd od 26 do 44 eur podľa predplatených zón, konečnou sumou je 60 až 70 eur, v ktorej nie sú zarátané výchovno-vzdelávacie pomôcky, prípravky do domácnosti, drogéria, oblečenie a mnoho iných nevyhnutných súčastí života. Priemerná prijateľná suma na život, nielen prežívanie v Bratislave s rekreačnými a voľnočasovými aktivitami začína, záležiac od individuálnych potrieb, na sume približne 1 300 eur.

Koľko si ušetrí Slovák mesačne

Na sporiacich účtoch v banke majú najvyššie priemerné mesačné sporenie ľudia v Bratislavskom kraji. Mesačne si dokážu odložiť sumu 80 eur. Na opačnom konci rebríčka sú región Trenčín a Banská Bystrica, kde si ľudia mesačne vedia dať bokom 60 eur. Podľa prieskumu z dát Slovenskej sporiteľne si viac v priemere usporia muži (68 eur) ako ženy (62 eur), o čom sme písali nedávno.

Podľa nedávneho prieskumu si pravidelne na účet odkladá 58 % Slovákov, pričom najnižšie zastúpenie mali mladí od 16 do 24 rokov. Spomedzi nich si nesporí takmer každý druhý (48 %). V tejto skupine sú zahrnutí aj respondenti, ktorí ešte nemajú vlastný príjem, pretože ide o študentov.

Za 10 rokov si v cieli, ak si odložíš takmer celú výplatu

Jednoizbový byt v Bratislave dosahuje rozlohou priemerne 40m2, a teda podľa momentálneho kurzu by ťa mal stáť približne 96 000 eur. To, aby si si ho bol schopný kúpiť z vlastných našetrených peňazí, by si si mohol dovoliť pri priemernom šetrení Bratislavčanov vo výške 80 eur o presných 100 rokov. Ak si začneš zhŕňať peniaze od batoľaťa, možno sa ti teda na smrteľnej posteli podarí zanechať svojim potomkom nepriestranný byt.

Pokiaľ by si si však vedel odložiť mesačne 800 eur od 21. roku života, presne o 10 rokov neskôr by si už mohol vlastniť svoju prvú nehnuteľnosť bez hypotéky. Čo však, ak sa dovtedy tvoja životná situácia zmení, založíš si rodinu a budeš potrebovať na život viac, než 40 m2?

Neodkladaj pod matrac, investuj

Vďaka existencii podielových fondov môžu tvoje odložené peniaze zarábať bez akejkoľvek námahy.

Čisto hypoteticky, pokiaľ by si si po dobu 15 rokov neodkladal mesačne spomínaných 80 eur, no investoval ich, na konci tohto obdobia, pri ročnom výnose 5 %, čo predstavuje priemerný ročný výnos a jeho hodnota môže byť v konkrétnom fonde vyššia, by si mal na účte 21 272 eur, a teda o 6872,28 eur viac, ako si pôvodne vložil z vlastných zdrojov.

zdroj: Finančný Kompas/Investovanie
Zdroje: Platy, Nehnutelnosti, Štatistický úrad, Startitup, Finančný Kompas, DPB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK