REBRÍČEK: Tieto autá sú dnes najpredávanejšie v Európe. Vrátili sa obľúbenci, prepadla sa Tesla

  • Poznáme najpredávanejšie autá v Európe za apríl
  • Predaj sa výrazne zvýšil, polepšili si takmer všetky koncerny
Najpredávanejšia autá v Európe
Tesla a Dacia Archív Canva
  • Poznáme najpredávanejšie autá v Európe za apríl
  • Predaj sa výrazne zvýšil, polepšili si takmer všetky koncerny

V apríli vzrástol v Európe automobilový trh medziročne o 12 percent. V Európskom združení voľného obchodu (EVZO) a Spojenom kráľovstve ľudia a spoločnosti minulý mesiac zaregistrovali 1 080 913 nových kusov. Najviac si polepšili hybridné automobily.

Ako informuje Motor 1, pri pohľade na úspešnosť koncernov na čele zostáva Volkswagen s podielom 27,8 percenta. Najväčší prepad zaznamenal Ford, konkrétne po strate 12,8 percenta mal 3,3-percentný podiel.

V samotnej Európskej únii vzrástol trh o 13,7 %, s celkovým počtom 913 995 nových registrácií, píše Reuters. Dialo sa tak vďaka silnému nárastu na všetkých hlavných trhoch: Španielsko (+23,1 %), Nemecko (+19,8 %), Francúzsko (+10,9 %) a Taliansko (+7,7 %).

Najpredávanejšie autá v Európe

Čo sa týka konkrétnych piatich najpredávanejších modelov v EVZO, na prvom mieste podľa predbežných výsledkov spoločnosti Dataforce, ktoré citovali Autoviny, skončila Dacia Sandero. Udialo sa tak tretíkrát za prvé štyri mesiace v roku. Druhý skončil Volkswagen Golf, pričom Sandero vedie v pomere 24 835 ku 21 592 predaným kusom.

Predaj Sandera sa medziročne zvýšil o 37 percent, predaj Golfu o 65 percent. Na treťom mieste sa umiestnil model Renault Clio, ktorý sa predal 19 310-krát, pričom ide o 24-percentný nárast. Nasleduje Volkswagen T-Roc s 19 225 predanými kusmi, čo predstavuje 16-percentný nárast.

Keďže však ide o predbežné výsledky, Clio a T-Roc si ešte pozície môžu vymeniť. Piaty skončil Peugeot 208, ktorého sa predalo 17 273 kusov a zaznamenal tak 18-percentný nárast.

Zaujímavosťou je prepad Tesly Model Y, ktorá za marec v Európe získala prvenstvo, no tentokrát skončila 26. s 9 329 predanými kusmi. V medziročnom porovnaní to predstavuje 11-percentný pokles.

Najúspešnejšie koncerny

Motor 1 podotýka, že v EVZO sa predalo najviac benzínových áut, konkrétne 387 288 kusov, pričom šlo o 4,6-percentný nárast. Nasledovali hybridy, ktoré ale pri 318 854 zase zaznamenali najvyšší 29,1-percentný nárast. Tretie skončili elektromobily s 144 656 predanými kusmi a 14,4-percentným nárastom.

V prípade 124 943 áut šlo o naftové vozidlá, čo predstavuje 0,8-percentný pokles v predaji. Piate skončili plug-in hybridy, predalo sa ich 74 766 kusov, čo predstavuje 5,5-percentný nárast. 

Spomedzi koncernov vedie s 27,8-percentným podielom Volkswagen Group. Nasleduje Stellantis (15,5 %) a Renault (10,1 %). Tesne za top trojkou skončil Hyundai Group (8,5 %), nasledovala Toyota Group (7,5 %) a BMW Group (6,9 %).

Pod piatimi percentami skončili Mercedes, Ford a Nissan, pod dvomi percentami Suzuki, SAIC Motor, Tesla, Mazda, Jaguar Land Rover Group. Menej ako jedno percento získali Honda a Mitsubishi. Medziročne sa predaje zhoršili len dvom koncernom, a to Tesle a Fordu.

Poprední európski výrobcovia automobilov v súčasnosti vsádzajú na to, že predaj áut v priebehu roka vzrastie. Počítajú s tým aj napriek varovaniam ohľadom komplikácií na trhu spojených so spomaľujúcim sa rastom predaja elektrických vozidiel a rastúcej čínskej konkurencie. Spotrebitelia okrem toho zápasia s vysokými úrokovými sadzbami, podotýka Reuters.

Zdroje: Motor 1, Reuters, Autoviny

Najnovšie videá

Trendové videá