Regiojet chystá svoju najväčšiu investíciu v histórii. Nové lokomotívy budú jazdiť aj na Slovensku

  • Do vozového parku súkromného prepravcu pribudne 15 nových lokomotív
regiojet
TASR
  • Do vozového parku súkromného prepravcu pribudne 15 nových lokomotív

S informáciou prišla dnes TASR. Regiojet podpísal zmluvu s prepravnou so spoločnosťou Bombardier Transportation, ktorá sídli v nemeckom hlavnom meste a je divíziou kanadskej spoločnosti Bombardier, ktorá vyrába vlaky a lietadlá.

Spoločnosť má podľa plánu dodať Regiojetu 15 viacsystémových lokomotív. Tieto by mali byť dosadené na vnútroštátnych a medzinárodných tratiach.

Prvá objednávka novej generácie

Spoločnosť plánuje do roku 2020 zvýšiť svoj výkon dvojnásobne. Práve preto je nákup a zaradenie nových lokomotív do vozového obehu.

Ide o prvú objednávku novej generácie viacsystémových lokomotív TRAXX MS3 určených na výkony v osobnej doprave. Súčasťou zmluvy je aj opcia na dodávku až desiatok ďalších lokomotív,“ uviedol pre TASR tlačový hovorca spoločnosti Regiojet Aleš Ondrůj.

Čitaj viac TU>>Regiojet zmodernizuje vlaky, investuje do nich desiatky miliónov eur

To, akú hodnota investícia dosahuje, však neuviedol. Vozne a lokomotívy od rovnakého výrobcu už Regiojet mal. Boli však staršieho typu a neskôr so slovenských železničných tratí zmizli. Zmluva je teda iba predĺžením tej, ktorá platila v roku 2017.

Na Slovensku sa Regiojet už od začiatku teší medzi cestujúcimi extrémnej obľube. Vlaky sú čisté, útulné, presné a kultúra cestovania v našej krajine tak vďaka súkromnému prepravcovi enormne stúpla v priebehu niekoľkých týždňov.

Medzimestské vlaky Regiojet premávajú na Slovensku len na krátkych tratiach. Ministerstvo dopravy SR objednalo od prepravnej spoločnosti nové, poschodové vozne, ktoré mali byť sprístupnené verejnosti a zasadené do grafikonu už tento mesiac. Taktiež je známa aj trať Praha-Viedeň-Budapešť. Linka mala byť spustená na začiatku septembra, v prvý školský deň.

Na základe uzavretej zmluvy by mali byť prvé lokomotívy dodané už v nasledujúcom roku. Dopravca predpokladá dodávky prvých lokomotív na základe uzavretej zmluvy v nasledujúcom roku a plánuje ich nasadenie nielen na existujúce spoje na linkách z Prahy do Ostravy, Košíc, Brna, Bratislavy a Viedne, ale aj na zabezpečenie prevádzky nových spojov v rámci krajín strednej Európy.  To, že sa do plánu trasy Regiojetu dostali aj slovenské mestá, spôsobuje úsmev na tvári mnohým milovníkom žltých vlakov.

Spoločnosť by okrem iného mala zabezpečiť aj spojenie medzi veľkými stredoeurópskymi mestami. Znovu by tak zaplátala dieru na trhu, ktorá je v dnešnej dobe veľmi výrazná.

Správa tlačovej agentúry ďalej uvádza, že otvorenie nových liniek zároveň enormne zvýši nárast výkonov a to až o 100 %. Diaľkové vlaky sú medzi cestujúcimi populárne. Za prvých šesť mesiacov roku 2019 sa nimi odviezlo približne 3,1 milióna ľudí. Ide o vlaky, ktoré jazdia v Českej republike, v Rakúsku a na Slovensku. Firma tak pokračuje v raste počtu prepravených cestujúcich, keď za prvý polrok prepravila približne o 12 % cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka.

Zdroj: regiojet.sk, TASR

 

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech