Rehoľná sestra Lamiya je hviezdou Tik Toku: Nie sme iné. Ľudí prekvapuje náš štýl života

  • Široký úsmev, zmysel pre humor a príjemný hlas. Ak na toto natrafíš na Tik Toku, určite sa na obrazovke objaví rehoľná sestra Lamiya
  • O jej začiatkoch na YouTube, Tik Toku a nepríjemných stereotypoch nám povedala v rozhovore
Lamiya Jalilova
  • Široký úsmev, zmysel pre humor a príjemný hlas. Ak na toto natrafíš na Tik Toku, určite sa na obrazovke objaví rehoľná sestra Lamiya
  • O jej začiatkoch na YouTube, Tik Toku a nepríjemných stereotypoch nám povedala v rozhovore

Na prvý pohľad Lamiya Jalilová nevytŕča spomedzi iných rehoľných sestier. 28-ročná Lamiya je sestra saleziánka, ktorá si v priebehu niekoľkých mesiacov podmanila slovenský Tik Tok.

Na tejto platforme síce nájdeš viacerých „zasvätených“ Slovákov, ktorí sa snažia osloviť mladých ľudí, no Lamiya je jedinečná. Ako jedna z mála svoju vieru nevnucuje iným ľuďom. Naopak, snaží sa im priblížiť život rehoľných sestier a ukázať im, že aj ony sú také ako my.

Ako zvládaš tieto náročné dni?

Úplne super, lebo to vôbec nepociťujem. Stále chodím do práce, prvý stupeň ZŠ funguje. Poobede mám trochu viac času, takže môžem športovať alebo točiť videá. Som úplne šťastná, že je trochu voľnejšie, a môžem robiť to, na čo som nemala čas.

zdroj: Facebook/Lamiya Jalilova

Každé dieťa si počas detstva predstavuje svoju budúcnosť. Aké boli tvoje predstavy? 

Chcela som mať veľký dom a minimálne 5 detí – 4 synov a jednu dcéru. Dcéra mala byť najmladšia, aby bola princezná, a bratia sa o ňu starali.

Kedy si si uvedomila, že sa tvoje plány výrazne zmenia?

Keď som bola v puberte, tak som rozmýšľala nad životom, že sa chcem vydať a mať rodinu. Od detstva som však chodila k saleziánom, a keďže som videla ich život, priťahoval ma.

Nikdy som však nerozmýšľala nad tým, že by som mohla byť rehoľnou sestrou, ale bola som tam šťastná. Postupne som začínala chápať, že si budem musieť vybrať cestu, po ktorej pôjdem ďalej.

Pochopila som, že život, ktorý žijem so saleziánmi, ma napĺňa, a chcela som v tom pokračovať. Začala som nad tým rozmýšľať aj napriek tomu, že som si hovorila, že ja nikdy nemôžem byť sestra, pretože na to určite nemám schopnosti a vlastnosti.

Myslela som si, že na to nie som dosť dobrá. Postupne som pochopila, že chcem svoj život žiť naplno, a keď to chcem naplniť, mám ísť touto cestou. Tak som sa rozhodla.

Koľko si mala v tom čase rokov?

Keď mi to prvýkrát napadlo, mala som asi 15. Ako 19-ročná som bola presvedčená, že si za tým pôjdem a začala som s formáciou, čo je dosť dlhá cesta.

Ako na tvoje rozhodnutie reagovala rodina?

Zle. Ja som vopred vedela, že to bude zlé. Nechcela som do toho ísť, lebo som vedela, že to neprijmú a budú proti. Keď som o tom bola presvedčená, nepovedala som im o tom.

Začala som s formáciou, a keď som vedela, že sa blíži ku koncu, vtedy som sa ozvala našim. Vzali to zle a doteraz to je také všelijaké. Bavíme sa spolu, máme sa radi, no moju cestu nechcú prijať. 

zdroj: Facebook/Lamiya Jalilova

Mnoho ľudí si myslí, že rehoľné sestry dotuje charita, respektíve cirkev, no to tak nie je. Čím sa živíš ty?

Všetky chodíme do zamestnania, nás je v komunite 6 a všetky pracujeme. Máme normálne zamestnanie na základnej škole a v centre voľného času.

Ja konkrétne učím na ZŠ, som pedagogická asistentka pri integrovaných žiakoch. Okrem toho učím telesnú výchovu a angličtinu. 

Ísť s kožou na net chce riadnu dávku odvahy. Čo inšpirovalo teba?

Bolo to počas prvej vlny. Ja som videá natáčala vždy. Stále, keď sme niekam išli, urobila som zostrih videí, s ktorými som sa vyhrala.

Chcela som vlogovať, no veľmi som sa bála. Cez koronu som sedela na izbe a povedala som si, že teraz alebo nikdy. Postavila som sa pred kameru a začala som hovoriť.

Keď si to teraz pozriem, je to úplne trápne, ale musela som to dať a nevymazať to. Postupne som v tom pokračovala. K Tik Toku som sa dostala vďaka jednému saleziánovi, ktorý sa ma opýtal, či to poznám. Nejako som sa v tej appke ale neorientovala.

Skúsila som pár videí, no odozva nebola žiadna. Aj napriek tomu ma to bavilo. Až jedno video sa dostalo do For you, a vďaka tomu sa to rozbehlo. 

Dnes máš na Tik Toku takmer 30-tisíc sledovateľov, a tvoje videá majú viac než 100-tisíc pozretí. Čakala si takýto úspech?

Asi nie. Keď som bola na začiatku, vôbec to nešlo. Keď sa to začalo rozbiehať, zľakla som sa, lebo pod videami som mala veľa komentárov rôzneho typu. Nedokázala som to uniesť, nevedela som ani reagovať.

Kamaráti ma podporovali, no aj napriek tomu som si povedala, že s natáčaním prestanem. Bola som smutná z niektorých komentárov. Pozitívnych však bolo viac, tak som si povedala, že musím ísť ďalej. Teraz je to úplne v pohode. 

@sestralamiya

Niečo o mne 😂🤷‍♀️🤦‍♀️☺️😇❤️✌️ ➡️sleduj aj moj YouTube LamiyaFMA

♬ It’s Tricky – RUN DMC

Považuješ sa za influencera?

No to určite nie.

Ktoré z tvojich videí má najviac pozretí?

Momentálne je to posledné, ktoré som na Tik Tok pridala. V priebehu 2 dní ho videlo 200-tisíc ľudí. Je to obyčajný tiktokový trend, v ktorom ukazuješ svoje ja.

Myslím si, že veľa ľudí ostalo prekvapených, že rehoľná sestra žije takýmto štýlom. Som rada, že ľudia vidia, že žijeme obyčajne. Možno to niekoho pohoršilo, ale je to tak.

zdroj: Facebook/Lamiya Jalilova

Ako vnímaš Slovenku, ktorá vystupuje pod pseudonymom Divoká tvorkyňa? Myslíš si, že je vhodné ľuďom vnucovať vieru?

Viacerí sa ma na to pýtali, tak som si jej videá pozrela. Nie je to môj štýl, no nemôžem sa k tomu vyjadrovať. Ak ma niečo na Tik Toku nezaujme, idem ďalej a nerozoberám to. Ľudia čakali aj odo mňa, že budem evanjelizovať, no to nie je môj štýl. 

Ako vnímaš stereotypy o rehoľných sestrách?

Stretávam sa s tým dosť často. Niekedy ma to pobaví, niekedy nahnevá, a niekedy mi to je ľúto. Cieľom môjho kanálu je, aby ľudia videli aké sme naozaj.

Nie sme divní ľudia, v pohode sa k nám môžu priblížiť a porozprávať sa s nami. Nás to poteší. Veľa ľudí žije však v tom, že nič nerobíme, že sa len modlíme a nemôžeme vychádzať von.

Občas sa objavili aj komentáre typu, že si vymýšľam, že som rehoľná sestra. Je zaujímavé čítať si tie komentáre. Chcem ešte dodať, že rehoľníci sú takí istí ľudia ako vy. Máme svoje slabosti a svoje silné stránky. Ľudia sa nás nemusia báť a nemusia nás obchádzať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech