Remišová predstavila aplikácie, ktoré uľahčia cestovanie v čase pandémie. Stáli nás 150-tisíc eur

  • Veronika Remišová dnes predstavila dve nové aplikácie, ktoré by mali zjednodušiť cestovanie počas pandémie
  • Avizuje sa, že aplikácia sa celoeurópsky spustí 26. júna 2021
  • Na ich vývoj sme minuli 150 000 eur
TASR/ Martin Baumann, Unsplash/ Eva Darron
  • Veronika Remišová dnes predstavila dve nové aplikácie, ktoré by mali zjednodušiť cestovanie počas pandémie
  • Avizuje sa, že aplikácia sa celoeurópsky spustí 26. júna 2021
  • Na ich vývoj sme minuli 150 000 eur

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová dnes predstavila dve nové aplikácie, ktoré by mali zjednodušiť cestovanie počas pandémie. Aplikácia GreenPass je určená všetkým občanom, zatiaľ čo aplikácia OverPass bude slúžiť najmä štátnym inštitúciám či polícii. 

Kto je Veronika Remišová? Konzervatívna politička žila s mníškami v Paríži, na Slovensku odhaľovala špinavú korupciu

Remišová aplikáciu predstavila spoločne s generálnym riaditeľom Slovensko IT, a.s. Pavlom Miroššayom a so svojím poradcom Jánom Hargašom. Na dnešnej tlačovej konferencii predviedli prototyp aplikácie GreenPass, do ktorej si ľudia budú môcť uložiť prostredníctvom QR kódov potvrdenia o absolvovaní testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19, očkovania proti ochoreniu či prekonaní choroby.

Okrem GreenPassu vyvinulo Ministerstvo pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu (MIRRI SR) aj aplikáciu OverPass. Tú budú mať k dispozícii štátne orgány, ako napríklad polícia. Pri kontrole danej osoby si bude môcť naskenovať QR kód a tak jednoducho zistiť, či kontrolovaný má platný negatívny test, absolvoval očkovanie alebo v nedávnej dobe prekonal ochorenie COVID-19. Miroššay uviedol, že súčasný prototyp je na 90 percent zhodný s finálnou podobou aplikácie, ktorá bude spustená v júni.

Aplikácia bude dostupná pre Android a iOS

Aplikácia rodičom umožní načítať si do nej aj QR kódy s potvrdeniami pre svoje deti. Na vývoji aplikácie spolupracuje MIRRI SR aj s Ministerstvom vnútra, ktoré bude zodpovedné za kontrolu občanov a Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré bude zodpovedné za riadenie dát v aplikácii a rovnako za koordináciu celého projektu.

Aplikácia bude fungovať pre operačné systémy Android a iOS. MIRRI SR celkovo vyvinulo štyri aplikácie – oba druhy aplikácií pre oba operačné systémy. Celkové náklady na ich vývoj dosiahli sumu 150-tisíc eur. MIRRI SR bude pokračovať v testovaní aplikácie tak, aby ju mohla spustiť 26. júna.

Strana Za ľudí sa rozpadá. Od Remišovej odchádza ďalšia poslankyňa, adresovala jej aj slová kritiky

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK