Remišová: Takéto riadenie nemôže pokračovať. Vicepremiérke došla trpezlivosť s Krajčím aj Matovičom

  • Ministri a premiér by si mali dať dokopy systém komunikácie hlavne medzi sebou, myslí si Remišová
  • Podľa nej nemôže minister ohlásiť otváranie škôl a premiér na to povedať, že to neodporúča
  • Priblížila aj plány o očkovaní učiteľov
Remišová Matovič
TASR/Martin Baumann
  • Ministri a premiér by si mali dať dokopy systém komunikácie hlavne medzi sebou, myslí si Remišová
  • Podľa nej nemôže minister ohlásiť otváranie škôl a premiér na to povedať, že to neodporúča
  • Priblížila aj plány o očkovaní učiteľov

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) tvrdí, že je potrebné zlepšiť komunikáciu medzi členmi vlády aj s partnermi – so samosprávou a hlavne školami. Povedala to na dnešnej tlačovej konferencii. „Takéto riadenie nemôže pokračovať,“ povedala Remišová.

Došla jej trpezlivosť

Podľa nej nemôže minister zdravotníctva (Marek Krajčí za OĽaNO) v stredu 3. februára povedať, že sa otvoria školy a premiér z tej istej strany následne povie, že by sa otvárať nemali. V krajine to podľa nej spôsobuje chaos. Tiež kritizovala, že ministri sa nemôžu dozvedať o epidemickej situácii zo statusu na sociálnej sieti predsedu vlády.

Pribudlo 72 nových úmrtí a stovky nových prípadov. V rýchlosti očkovania sme v tej lepšej časti Európy

Kritizuje, že veľa rodičov sa až v nedeľu večer 7. februára dozvedelo, či sa dnes otvorí škola, do ktorej chodí ich dieťa. Bude požadovať, aby minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) stanovil v spolupráci s hygienikmi jasné kritériá, najlepšie v COVID automate, na základe ktorých sa bude určovať, ktoré školy sú otvorené alebo nie.

Takéto rozhodnutie musí byť podľa jej slov jasné školám, rodičom, zriaďovateľom a musí byť v dostatočnom predstihu, najneskôr v stredu po vláde. „V COVID automate sú na všetko jasné pravidlá. Vieme, kedy sa testujú firmy, aké sú pravidlá pre firmy, ale v prípade škôl je momentálne viac ako 100-tisíc rodičov a učiteľov v neistote. O tom, ktoré školy sa otvárajú a ktoré nie, rozhoduje „pán bohvie kto“,“ povedala s tým, že o tom sa chcú rozprávať na koaličnej rade.

Matovič, Krajčí
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Učitelia sa začnú očkovať

Tento a budúci týždeň majú podľa Remišovej prísť na Slovensko prvé vakcíny od spoločnosti Astra Zeneca. V tejto súvislosti uviedla, že cieľom je za dva týždne zaočkovať všetkých učiteľov a vychovávateľov na prvom stupni základných škôl, ktorých je približne 20-tisíc. Podľa nej to je dôležité pre bezpečnosť detí, samotných učiteľov aj pre zabezpečenie bezproblémového vyučovania. Primátori v strane Za ľudí sú podľa jej slov pripravení poskytnúť rezortu zdravotníctva súčinnosť pri očkovaní.

Nicholsonová nehovorí pravdu

Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci dnes na tlačovej besede uviedla, že Slovensko vďaka vlastnej neschopnosti prišlo o miliardu eur z eurofondov.

Ide o miliardu z tých nevyužitých piatich miliárd eur, ktoré sme mali k dispozícii v rámci programového obdobia 2014 až 2020 a podľa Nicholsonovej za to môže súčasná vláda. Ako ďalej uviedla, tieto financie sa dali presunúť do Európskeho sociálneho fondu, ktorý má pod patronátom rezort sociálnych vecí, práce a rodiny. Tieto peniaze sme pritom mohli podľa nej využiť na podporu ľudí, ktorí prišli pre pandémiu koronavírusu o prácu, na podporu kurzarbeitu, na podporu schém pomoci či na odmeny pracovníkov, ktorí bojovali voči pandémii v prvej línii.

PRIESKUM: Strach z koronavírusu na Slovensku stúpa. Opatrenia dodržiavame, za horšími číslami je iný dôvod

Vicepremiérka Veronika Remišová označila vyjadrenia SaS za klamlivé a zavádzajúce. „Slovensko neprišlo o 1 miliardu eur. Pravda je taká, že sa 1,1 mld. eur realokovalo. Tieto peniaze sa presunuli na boj s COVID-19. Na tlačovke SaS odzneli aj tvrdenia o potrebe navýšiť európsky sociálny fond, ktorý sa údajne nenavyšoval. Pravda je však taká, že najväčšiu časť zo sumy 1,1 mld. eur dostal práve tento sociálny fond,“ reagovala Remišová. Peniaze sa podľa vicepremiérky realokovali v sume 204,3 mil. eur na podporu zdravotníckeho systému, 410,2 mil. eur išlo na udržanie zamestnanosti, 330,2 mil. eur na podporu pre malé a stredné podniky, tiež 51 mil. eur na podporu zložiek integrovaného záchranného systému a 109,3 mil. eur na iné opatrenia súvisiace s COVID-19.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech