Reštauráciám došla trpezlivosť: Dostali sme likvidačnú podmienku. Prevádzky žiadajú vládu o urýchlenú zmenu

  • Gastro prevádzky na Slovensku sa ocitli v obrovských problémoch
  • V petícii žiadajú o uvoľnenie prísnych a nejasných obmedzení, na ktoré reagujú negatívne aj ich zákazníci
TASR/AP, Ronald Zak
  • Gastro prevádzky na Slovensku sa ocitli v obrovských problémoch
  • V petícii žiadajú o uvoľnenie prísnych a nejasných obmedzení, na ktoré reagujú negatívne aj ich zákazníci

Gastro sektor to pred krízou nemal jednoduché a v aktuálnej situácii je jedným z najviac postihnutých odvetví. Ľudia podnikajúci v tejto oblasti najnovšie zverejnili petíciu na pomoc malým a stredným gastro prevádzkam v aktuálnej mimoriadnej situácii.

Premiéra, vládu SR a Úrad Verejného Zdravotníctva, žiadajú o uvoľnenie obmedzení pre gastronomické zariadenia a cielenú pomoc celému gastro sektoru.

15 metrov štvorcových

Signatári petície objasňujú, že mnohí z nich po tlačovej konferencii Igora Matoviča 18. mája, otvorili svoje vnútorné priestory, prípadne sa pripravovali na otvorenie o pár dní neskôr. 

Následne však UVZSR vydal nariadenie, podľa ktorého je možné otvoriť interiéry iba pod podmienkou, že v prevádzkach musí byť vyčlenených 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka. To všetko pri dodržiavaní dvojmetrovej vzdialenosti stolov od seba a limitáciou dvoch osôb na jeden stôl. 

zdroj: Unsplash/Andy Falconer

„S podmienkou limitácie počtu zákazníkov na meter štvorcový dovtedy nikto z nás prevádzkovateľov nerátal, keďže nebola vopred komunikovaná a v nariadení bola uvedená nejasne, v súvislosti s maloobchodnými prevádzkami. Táto podmienka je pre nás pri aktuálne prebiehajúcich opatreniach ekonomicky nerealizovateľná a likvidačná,“ sťažujú sa podnikatelia.

Aktualizácia: Vnútorné prevádzky si budú môcť vybrať z troch podmienok, ktoré budu musieť dodržiavať. Buď 15 m2 na zákazníka, alebo dvojmetrový rozostup medzi zákazníkmi alebo dvojmetrový odstup medzi okrajmi stolov v reštauráciách.

Ako rovnako sporné vnímajú aj nariadenie obmedzenia sedenia maximálne dvoch osôb pri jednom stole s výnimkou rodičov a detí. Ľudia si to podľa nich vysvetľujú rôzne, reagujú negatívne na upozornenia zo strany prevádzkovateľa.

Podmienky prišli príliš neskoro

„Hygienici potvrdili, že prevádzkovateľ nemá oprávnenie zisťovať, či sú zákazníci rodinní príslušníci, ale zároveň je nútený opatrenie dodržiavať pod hrozbou sankcií. V nariadení sa píše o výnimke rodičia a deti, ale nie je špecifikovaný vek detí, či to platí aj pre dospelých ľudí s rodičmi, alebo nie. Hlavný hygienik na brífingu spomenul, že ľudia žijúci v spoločnej domácnosti môžu sedieť aj piati pri stole. Ako to má teda prevádzkovateľ gastro prevádzok riešiť, aby neriskoval pokutu za nedodržanie nariadenia?“ pýtajú sa signatári petície.

pivo krčma
zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Podľa iniciátorov petície je tiež neúnosné, že podmienky fungovania sú zverejnené pár hodín pred ich účinnosťou. Konštatujú, že sú „nejasné, komplikované, sporné a napísané bez predchádzajúcej konzultácie priamo s prevádzkovateľmi reštaurácií.“

„Sľubovaná rýchla štátna pomoc na podporu zamestnanosti pri poklese tržieb je veľmi zdĺhavá, komplikovaná a pre mnohé prevádzky aj nedostupná, každopádne aj bez ohľadu na príspevky z tejto pomoci netrpezlivo čakáme na pomoc týkajúcu sa nájmov, ktoré tvoria významnú časť prevádzkových nákladov,“ hovoria.

Diskriminačné

Za absolútne diskriminačné považujú fakt, že reštaurácie a gastro prevádzky (mimo obchodných centier) môžu byť vynechané z možnosti preplatenia časti nájmov zo strany štátu a z možnosti nájom splácať. „Rovnako považujeme za diskriminačnú nemožnosť čerpať úvery, ktoré by gastro prevádzkam pomohli prekonať toto náročné obdobie,“ dodávajú.

V pláne gastro podnikateľov je otvoriť diskusiu o ďalších možnostiach pomoci gastro sektoru. Napríklad po vzore Českej republiky, ktorá znížila DPH pre gastro segment na 10 %. Zníženie DPH na služby verejného stravovania zo súčasných 20 % napríklad na 10 % by podľa nich mohlo byť výrazným odľahčením finančnej záťaže pre tento sektor.

Zdroj: peticie.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech