Revolúcia v boji proti korone: Umelá inteligencia dokáže detekovať COVID-19 len podľa tvojho kašľu

  • COVID-19 sa rýchlo šíri aj kvôli množstvo ľudí, ktorí nemajú takmer žiadne príznaky a nedajú sa testovať
  • Umelá Inteligencia dokáže s vysokou presnosťou identifikovať asymptomatické prípady podľa kašľu
  • Výskumníci pracujú na aplikácii, ktorá ti pomôže odhaliť, či máš koronavírus
koronavirus kasel
Diagnostika koronavirusu podľa kašľu, Pixabay/Mohamed_Hassan
  • COVID-19 sa rýchlo šíri aj kvôli množstvo ľudí, ktorí nemajú takmer žiadne príznaky a nedajú sa testovať
  • Umelá Inteligencia dokáže s vysokou presnosťou identifikovať asymptomatické prípady podľa kašľu
  • Výskumníci pracujú na aplikácii, ktorá ti pomôže odhaliť, či máš koronavírus

Dôvodov, prečo sa koronavírus tak rýchlo šíri, je niekoľko, no jedným z tých najväčších sú jednoznačne nakazení, ktorí nemajú žiadne príznaky. Asymptomatickí ľudia totiž väčšinou nemajú dôvod ísť na testy a tak koronu nevedomky veselo roznášajú po celom svete.

Vedci však možno našli spôsob, ako tento problém vyriešiť. Pomôcť by nám mala Umelá Inteligencia.

Umelá inteligencia podľa kašľu zistí, či máš koronavirus

V časopise IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology sa objavila štúdia, v ktorej výskumníci predstavili umelú inteligenciu schopnú rozpoznať asymptomatické prípady nového koronavírusu podľa kašľu.

Apple investuje milióny dolárov do umelej inteligencie. Siri môže byť inteligentnejšia ako majiteľ iPhonu

Model trénovali na nahrávkach kašľa a hovorených slov, ktoré dobrovoľne poskytli ľudia z celého sveta. Následne s 98,5 % presnosťou označil všetkých nakazených. Zároveň správne identifikoval 100 % zdravých ľudí. Nevzniká tak problém s falošným negatívnym výsledkom.

Výskumníci teraz pripravujú aplikáciu

Nový nástroj tak poskytuje skvelú pomôcku, ktorá ľuďom pomôže rozhodnúť sa, či ísť na testy alebo nie. Tím teraz pracuje na integrovaní tohto modelu do mobilnej aplikácie, ktorá bude dostupná v App Store či Google Play Store a budeš si ju môcť stiahnuť. Aplikácia bude schválená regulačným orgánom FDA a veľmi rýchlo sa rozšíri po celom svete. Bude tak pomáhať v boji proti nákaze.

Vyskúšaš túto aplikáciu až bude dostupná?

„Účinná implementácia tohto diagnostického nástroja by mohla výrazne znížiť šírenie pandémie, ak by ju každý použil pred odchodom do učebne, továrne alebo reštaurácie,“ povedal spoluautor štúdie Brian Subirana a výskumník Auto-ID laboratória univerzity MIT.

AI model detekuje aj ďalšie choroby

Podobný výskum prebiehal už pred výskytom ochorenia Covid-19. Vedci pracovali na podobných nástrojoch, ktoré by dokázali odhaliť výskyt ďalších pľúcnych ochorení ako pneumónia či astma. Výskumníci z MIT sa rovnakým spôsobom snažili identifikovať aj ľudí v počiatočnej fáze Alzhemerovej choroby.

Ide o jeden z mnohých spôsobov, akými umelá inteligencia mení svet. Jej využitia nachádzame každý deň a technologické spoločnosti sú tak schopné automatizovať stále viac činností. Neurónové siete sú jedným z najsľubnejších odvetví informatiky.

Zdroj: news.mit.edu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá