Revolučné: Betónová cesta so schopnosťou vypĺňať praskliny!

  • Vynález mikrobiológa delftskej university Hendrika Jonkersa ponúka inovatívny prístup k vytvoreniu stabilnejšieho betónu. Nové vlastnosti betónu sú revolučné! Ide o špeciálny druh betónu obohatený baktériami, ktoré vylučujú vápenec. Týmto spôsobom je umožnené zacelenie a vyplnenie prasklín, ktoré v betóne časom vznikajú.
image_1437298047.jpeg
  • Vynález mikrobiológa delftskej university Hendrika Jonkersa ponúka inovatívny prístup k vytvoreniu stabilnejšieho betónu. Nové vlastnosti betónu sú revolučné! Ide o špeciálny druh betónu obohatený baktériami, ktoré vylučujú vápenec. Týmto spôsobom je umožnené zacelenie a vyplnenie prasklín, ktoré v betóne časom vznikajú.

 

DRUH BETÓNU, KTORÝ SI SÁM VYPĹŇA PRASKLINY! JE TO MOŽNÉ?

Keď Hendrik Jonkers hľadal spôsob ako zlepšiť silu a životnosť betónu, narozdiel od ostatných inžinierov, neštudoval techniky oceľových alebo kamenných prímesí. Vybral si veľmi netradičný zdroj inšpirácie. Aký? Predsa ľudské telo. 

 

ZDROJ INŠPIRÁCIE: ĽUDSKÉ TELO

Premýšľali ste niekedy o tom, ako sa kosti v ľudskom tele dokážu prirodzene regenerovať prostredníctvom mineralizácie? Je to možné vďaka bunkám o ktorých sa hovorí málo. Nazývajú sa osteoblasty. Jonkers sa rozhodol, že „nastaví“ podobné podmienky aj v prípade najpoužívanejšieho materiálu v stavebníctve. Ako to dopadlo? Na základe tejto inšpirácie sa mu podarilo vytvoriť podobný samoregeneračný systém aký funguje v ľudskom tele. Pred jeho objavom však rečiam o vytvorení podobného systému nikto neveril.

 

Vynálezca betónu so samorekonštrukčnou schopnosťou- Henrik Jonkers

 

JEDINEČNÉ BAKTÉRIE VYLUČUJÚCE VÁPENEC 

Robustné, prirodzene sa vyskytujúce baktérie Bacillus pseudofirmus alebo tiež Sporosarcina pasteurii už existujú vo vysoko alkalických jazerách v okolí sopiek a zdá sa, že sú šité na mieru pre túto prácu. Sú schopné „ležať ladom“ až 200 rokov. Aj po tomto neuveriteľnom čase nečinnosti sú stále schopné začať potrebnú opravu. Činnosti sú schopné krátko potom, čo sa v betóne objavia praskliny a dostanú sa do styku s vodou.

 

METÓDA ZLEPŠÍ ŽIVOTNOSŤ MOSTOV A CIEST 

Táto samorekonštrukčná vlastnosť betónu chce poskytnúť lacné a udržateľné riešenie dlhotrvácnej výstavby. Hendrik Jonkers svojím vynálezom dokáže výrazne zlepšiť životnosť budov, mostov a ciest. Na Slovensku nenájdete veľa ciest, ktoré by mali povrch pokrytý namiesto asfaltu betónom. Mnohí si pri predstave betónovej cesty predstavia českú diaľnicu D1. Jazda po nej nie je veľmi príjemná. Stavebný materiál – betón sa používa na veľmi zaťažené dopravné plochy ako napríklad diaľnice, prevádzkové plochy letísk, pevné dráhy železníc a na veľmi zaťažené priemyselné plochy.

 

Špecifický kmeň baktérií produkujúci vápenec

 

NEVÝHODOU SÚ VYSOKÉ NÁKLADY

Tieto plochy musia vyhovovať náročným požiadavkám na životnosť. Tento druh betónu by sa dal využiť aj na výstavbu samotných betónových ciest. Predĺžila by sa ich životnosť. Ako to už pri vynálezoch býva, aj táto metóda má svoje negativum. Tým je vysoká cena a s ňou spojená nevýhodná pozícia v prípade príchodu na trh. Čo sa týka výroby, tento projekt vyžaduje istú investíciu, ktorá môže odrádzať investorov a záujemcov o výrobu. 

 

Podkladový a vrchný betón sa pri stavebnej technológii „exposed-concrete“ ukladá, zhutňuje a vyrovná. Výstavba betónových ciest je obľúbená najmä v Nemecku. Pri výstavbe ciest a mostov je dôležitá najmä životnosť.

Betón so samorekonštrukčnou schopnosťou

Ak ťa tento vynález zaujal, určite si pozri video približujúce príncípy fungovania betónu so samorekonštrukčnou schopnosťou! 

zdroj: autobazar.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech