Rezistencia zabíja viac ľudí ako malária. Slováci si antibiotiká predpisujú na banálne veci, prezradila farmaceutka

  • Do roku 2050 sa antibiotická rezistencia stane pandémiou
  • Antibiotiká a rezistentné baktérie sú aj vo vode
  • Farmaceutka vysvetľuje správne užívanie liekov
antibiotická rezistencia
Ilustračný obrázok, farmaceutka Pavla Horáková, TASR/Martin Baumann, MojaLekáreň.sk
  • Do roku 2050 sa antibiotická rezistencia stane pandémiou
  • Antibiotiká a rezistentné baktérie sú aj vo vode
  • Farmaceutka vysvetľuje správne užívanie liekov

Vedcom sa podarilo objaviť úplne novú triedu antibiotík, ktoré zabíjajú jednu z baktérií, ktorá predstavuje najväčšiu hrozbu pre zdravie človeka. Antibiotická rezistencia je v posledných rokoch diskutovanou témou, keďže si za ňu môžeme sami. Jej ďalší predpokladaný vývoj môže znamenať pribúdajúci nárast úmrtí.

Veľký úspech zažíva skupina vedcov švajčiarskej farmaceutickej firmy Roche. Momentálne sa zaoberajú výskumom novoobjavenej triedy antibiotík, ktoré fungujú aj proti ťažko liečiteľným infekciám spôsobeným veľmi odolnými baktériami, informoval The Guardian. Výsledky štúdie lieku s názvom Zosurabalpin boli publikované v časopise Nature.

Zosurabalpin porazil vysoko rezistentné kmene baktérií Acinetobacter baumannii (Crab) v modeloch pneumónie a sepsy na myšiach. Tiež sa účinok lieku testoval na ľuďoch. Crab je Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) klasifikovaný ako kritický patogén.

Doktor Andrew Edwards, ktorý sa na výskume podieľal, uviedol, že táto baktéria je jednou z hlavných príčin infekcie v nemocniciach, najmä u ľudí, ktorí sú na ventilátoroch. „Aj keď to nie je agresívny patogén, je odolný voči viacerým rôznym antibiotikám, čo veľmi sťažuje liečbu.“

Len málo Slovákov však tuší, ako v podstate antibiotiká fungujú. Práve informovanosť vedie k správnemu užívaniu a predchádzaniu antibiotickej rezistencie. Farmaceutka Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk, v rozhovore pre Startitup prezradila, ako sa antibiotická rezistencia šíri a ako sa jej vyhnúť.  

Antibiotická rezistencia ľudí zabíja 

Baktéria kmeňa Acinetobacter baumannii však nie je jedinou, na ktorú liečba antibiotikami prestáva fungovať. Antibiotická rezistencia baktérií je stále väčší problém. Posledné dáta z roku 2019 ukazujú, že baktérie rezistentné na liečbu antibiotikami zabili v roku 2019 na celom svete až 1,2 milióna ľudí. K úmrtiu prispeli v 4,95 miliónoch prípadov.

Toto číslo je väčšie ako úmrtia spôsobené HIV/AIDS alebo maláriou. Baktérií, ktoré sú na antibiotiká rezistentné, bude pravdepodobne stále viac, informovali sme

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: The Guardian, Redakcia Startitup , MojaLekáreň.sk , EL PAÍS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá