Robert Kaliňák a Jozef Brhel čelia obžalobe. „Zázračný“ paragraf 363 im už nepomôže

  • Obžalobu potvrdil špeciálny prokurátor
  • Týka sa podplácania Františka Imreczeho
Kaliňák, Brhel
TASR/Ján Kroššlák, Jaroslav Novák
  • Obžalobu potvrdil špeciálny prokurátor
  • Týka sa podplácania Františka Imreczeho

Kaliňák s Brhelom čelia obžalobe. Informuje o tom Denník N s tým, že známa 363-ka je v ich prípade nemožná. Denníku to potvrdil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Na Kaliňáka a Brhela podala špeciálna prokuratúra obžalobu

Obžalobu na bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a oligarchu, známeho ako „mecenáš Smeru“, Jozefa Brhela podal úrad špeciálnej prokuratúry. Obžaloba sa týka podozrení súvisiacich s „dorovnávaním platu“ bývalému prezidentovi finančnej správy Františkovi Imreczemu.

Doplácať peniaze k Imreczeho platu mal Brhel. „Dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200-tisíc eur ročne, aby si bol v pohode,“ mal mu povedať vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Ten podozrenia odmieta.

robert Kaliňák
zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa paragrafu, podľa ktorého Robertovi Kaliňákovi a Jozefovi Brhelovi vzniesli obvinenie hrozí obom stíhaným dlhoročné väzenie. „Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu,“ píše sa v trestnom zákone.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, Robert Kaliňák sa podľa uznesenia o vznesení obvinenia mal trestného činu dopustiť formou účastníctva ako organizátor podľa paragrafu 21. odsek 1. písmeno a) trestného zákona. 

Zjednodušene povedané, Imreczeho mal Kaliňák doslova nasadiť do vedenia finančnej správy, aby mu dával informácie napríklad o daňových kontrolách. Túto službu však od Františka Imreczeho podľa obvinenia nechcel zadarmo.

„Obvinený Ing. Jozef Brhel na základe ‚dohody‘ uzatvorenej Ing. Františkom Imreczem na základe odporúčania obvineného JUDr. Roberta Kaliňáka vyplatil v období rokov 2014 až 2018 ako kompenzáciu mzdy Ing. Františkovi Imreczemu celkovú sumu 1 100 000 eur, pričom obvinený Jozef Brhel požadoval od Ing. Františka Imreczeho počas jeho pôsobenia vo funkcii prezidenta finančnej správy SR lojálnosť a žiadal informácie z prostredia FSSR, ako napríklad zoznam subjektov, u ktorých mala byť vykonaná daňová kontrola na dani z príjmu právnických osôb, ktoré František Imrecze aj odovzdal v období od roku 2012 do minimálne roku 2017 vždy v obálke obvinenému Ing. Jozefovi Brhelovi v jeho kancelárii na desiatom poschodí hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave.“

„Taktiež mal obvinený Jozef Brhel požiadavky aj na obsadzovanie pozícií v rámci finančnej správy konkrétnymi osobami, ktoré odporučil, pričom týmto požiadavkám inžinier František Imrecze vyhovel a zabezpečil prijatie takto odporúčaných osôb na pozície v rámci FSSR,“ píše sa v obvinení, ktoré 1. februára vzniesol vyšetrovateľ NAKA.

V uznesení obvinenia, ktoré bolo vznesené 1. februára, figurujú iba dve mená, a to bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a podnikateľa Jozefa Brhela staršieho.

Začalo to po voľbách

Všetko sa to podľa uznesenia o vznesení obvinenia malo začať diať po voľbách v roku 2012. Potom ako sa 9.8.2012 stal Robert Kaliňák ministrom vnútra, bol na základe jeho odporúčania do funkcie prezidenta Finančnej správy Slovenskej republiky vymenovaný František Imrecze.

„Pričom sa JUDr. Robert Kaliňák informoval aj na jeho platové pomery v komerčnej sfére a potom, ako Ing. František Imrecze informoval JUDr. Roberta Kaliňáka o svojom príjme ten zareagoval tak, aby si išiel Ing. František Imrecze urobiť ,dohodu o kompenzácii mzdy‘ s obvineným Ing. Jozefom Brhelom a povedal Ing. Františkovi Imreczemu, dohodni si kompenzáciu mzdy na úrovni 200 000 eur ročne, aby si bol v ,pohode‘ a následne Ing. František Imrecze presne nezisteného dňa v mesiaci jún alebo júl 2012 na základe odporúčania JUDr. Roberta Kaliňáka uzatvoril s Ing. Jozefom Brhelom v kancelárii na 10. poschodí hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave ústnu ,dohodu‘ o kompenzácii mzdy, kedy Ing. Jozef Brhel zadefinoval spôsob a tiež výšku sumy kompenzácie a podľa ktorej mala byť Ing. Františkovi Imreczemu ako kompenzácia mzdy medzi príjmom ako generálneho riaditeľa spoločnosti SAP Slovensko a príjmom ako pre prezidenta FS SR, čo predstavovalo sumu cca. 200 000 eur/rok, vyplatená obvineným Ing. Jozefom Brhelom za každý začatý a ukončený rok na pozícii prezidenta FS SR suma vo výške 200 000 eur,“ píše vyšetrovateľka NAKA v popise spáchaného skutku.

Zdroje: Denník N, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá