Róbert Kaliňák tvrdí, že Estónsko je zlý príklad: Naša informatizácia je na vysokej úrovni!

  • Súkromné spoločnosti pripravili v Estónsku informatizačný systém za 60 miliónov eur, ktorý má teraz za vzor celá Európa. Len nie Slovensko.
Screen Shot 2016-01-29 at 10.59.19
  • Súkromné spoločnosti pripravili v Estónsku informatizačný systém za 60 miliónov eur, ktorý má teraz za vzor celá Európa. Len nie Slovensko.

Iniciatíva Slovensko.digital tvrdí, že na informatizáciu na Slovensku bolo vyčlenených už šialených 900 miliónov eur a málokomu sa zdá, že by sa veci výraznejšie posunuli dopredu. Napriek tomu Minister vnútra Róbert Kaliňák tvrdí, že kritika je neoprávnená, systém je na vysokej úrovni a keby postupoval tak, ako sa postupuje v Estónsku, bol by „niekoľkokrát odvolaný.“ Podľa neho je informatizácia na Slovensku na vysokej úrovni a 95% vecí sa už dá vyriešiť online. Všetky kontroverzné výroky zazneli v rozhlasovej relácií „Z prvej ruky“.

Minister vnútra, ktorý je zároveň podpredsedom vlády tiež rozvíril hladinu výrokom, že „ľudia uprednostňujú osobnú návštevu úradov s možnosťou poradiť sa.“

To mnohých ľudí naštvalo hlavne z dôvodu, že cieľom celého procesu, ktorý stál Slovensko takmer miliardu eur, je práve riadne informovať a minimalizovať potrebu návštevy úradov. 

Zmeniť hospodárenie s ďalšími dostupnými prostriedkami sa v súčasnosti snaží plaforma Slovensko.digital. Ako vzor máme práve Kaliňákom spomenuté Estónsko, ktorého e-government je všeobecne považovaný za najvyspelejší na svete. Vďaka jednému preukazu môžeš v tejto krajine voliť, založiť firmu, či podať daňové priznanie – všetko bez čakania a za pár minút online.

 

Podľa jednoduchého vysvetlenia stavu rozpočtu na informatizáciu to na Slovensku nie je zrovna ružové:

"Toto je informatizácia" - slovensko.digital

zdroj obrázku: slovensko.digital

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech