Robot, ktorý dokáže 3D tlačením vytvoriť oceľový most

  • V Holandsku vznikol nápad na robota, ktorý by sa mohol stať revolučným. Prečo? Ak všetko vyjde podľa plánu, tak bude tento robot schopný vytlačiť napríklad mestskú infraštruktúru a to bez akejkoľvek ľudskej pomoci.
image_1434353218.jpeg
  • V Holandsku vznikol nápad na robota, ktorý by sa mohol stať revolučným. Prečo? Ak všetko vyjde podľa plánu, tak bude tento robot schopný vytlačiť napríklad mestskú infraštruktúru a to bez akejkoľvek ľudskej pomoci.

 

V roku 2017 umiestni holandský vynálezca Joris Laarman robota na breh jedného kanála v Amsterdame. Hneď potom stlačí tlačidlo „on“ a pokojne odíde. No a keď sa o dva mesiace vráti, bude mať Holandsko nový most. A to nie hocijaký, keďže pôjde o unikátny, 3D vytlačený most v oceľovom oblúku ponad vodu. Pôjde o most, ktorý bude rovnako pevný ako akýkoľvek iný most, čo znamená, že sa bude dať normálne používať a ľudia budú po ňom môcť chodiť pokojne aj celé desaťročia.

 

Vyššie ste si prečítali približný plán celého projektu. Aby si mohol Laarman svoj sen začať plniť, musel vytvoriť novú výskumnú a vývojársku spoločnosť s názvom MX3D, ktorá sa špecializuje na vývoj šesťosových robotov, ktorý môžu 3D tlačiť kov. Takáto technológia by mala umožniť vytvoriť veľkú škálu objektov ako aj celú infraštruktúru, čo by samozrejme výrazne ovplyvnilo celý stavený priemysel a prinieslo mnoho nových možností. Laarman nepracuje na projekte sám, obrátil sa totiž na architektonickú spoločnosť Autodesk, ktorá bude celému projektu pomáhať.    

 

       

Tento projekt už preukázal svoju funkčnosť. Vo februári 2014 Laarman ukázala schopnosť MX3D systému vytvoriť gravitácií sa vzpierajúce kovové plastiky vo vzduchu. Samozrejme je ale rozdiel 3D tlačiť most na otvorenom priestranstve a tvoriť takýmto spôsobom predmety v laboratóriu. Laarman ale verí, že skonštruovanie mostu dokonale preukáže schopnosti jeho technológie.

Dokončený most bude viac ako sedem metrov dlhý a sprístupnení pre chodcov v Armsterdame. Most bude mať tiež veľmi zaujímavú spletitú konštrukciu, ktorá bude pripomínať ručnú prácu viac, ako väčšina iných mostov. No a to preto, lebo 3D tlačenie umožňuje ovládať detaily, tak ako to bežná priemyselná výroba nedokáže, znamená, že dizajn takéhoto mosta bude môcť byť oveľa ozdobnejší. MX3D bude na rozdiel od iných 3D tlačiarní používať špeciálnu oceľ, ktorú vytvorila Delftská technická univerzita. Táto oceľ je rovnako pevná ako bežná oceľ, akurát je vhodná pre 3D tlačiareň, čo znamená, že most, ktorý ňou bude vytvorení bude rovnako pevný, ako hociktorý iný.

 

Samozrejme ale môžu pri 3D tlačení nastať problémy. Keď totiž tlačiareň neplánovanou náhodou neumiestni správne jednu dávku prísady na tlačenie, nebude vedieť svoju chybu napraviť a ďalšia dávka prísady pôjde tiež mimo. Výsledok takejto chyby by bol zrejme komický, čo by v prípade mostu znamenalo, že by sa nedal normálne používať. Cieľom MX3D bude tiež fixnúť podobné chyby či problémy, ktoré následkom vplyvov okolia nepochybne nastanú. Hoci ide o veľkú výzvu, vývojári hovoria, že stojí za to sa pustiť do jej plnenia, keďže prípadný úspech by mohol kompletne zmeniť budúcnosť v stavebníctve.

zdroj: fastcodesign.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech