Rodičia odmietli očkovanie z náboženských dôvodov. Zabudnutá choroba sa opäť hlási o slovo, dieťaťu potvrdili obrnu

  • Prípady detskej obrny sú už dnes vo svete skôr raritou
  • Na Ukrajine sa po rokoch opäť vyskytol prípad tohto infekčného ochorenia
  • Predchádza sa mu očkovaním, v tomto prípade sa mu rodičia chorého dieťaťa úmyselne vyhli
obrna očkovanie
Očkovanie proti detskej obrne, ilustračná snímka, TASR/AP Photo/Fareed Khan
  • Prípady detskej obrny sú už dnes vo svete skôr raritou
  • Na Ukrajine sa po rokoch opäť vyskytol prípad tohto infekčného ochorenia
  • Predchádza sa mu očkovaním, v tomto prípade sa mu rodičia chorého dieťaťa úmyselne vyhli

Ukrajina potvrdila prípad detskej obrny, informuje spravodajský portál Euronews.com s odvolaním sa na stanovisko ministra zdravotníctva.

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že ochorenie diagnostikovali 18-mesačnému dieťaťu z Rivnenskej oblasti. Batoľa hospitalizovali „s príznakmi paralýzy“. Jeho rodičia podľa ministerstva „úmyselne odmietli očkovanie z náboženských dôvodov“.

Ukrajina potvrdila dva prípady aj v roku 2015. V Európe je pritom detská obrna od roku 2002 považovaná za eradikovanú. Na Slovensku sa posledný prípad vyskytol v 60. rokoch 20. storočia, uvádza Očkovanieinfo.sk. Chorobu sa podarilo vyhubiť vďaka povinnému očkovaniu. Dnes sa už vyskytuje len v krajinách, kde sa proti tejto chorobe očkuje málo, napríklad v Afganistane či Pakistane.

Až do roku 1955, keď Jonas Salk vyvinul vakcínu, ktorá túto chorobu do značnej miery vyhubila na celom svete, dosiahla detská obrna úroveň pandémie. Najhorším rokom bol rok 1952. Takmer 58 000 hlásených prípadov spôsobilo 3 100 úmrtí a viac ako 21 000 prípadov paralýzy.

Očkovanie je pritom jednoduché, nepoužívajú sa pri ňom žiadne ihly. Očkovacia látka sa podáva orálne, deťom sa väčšinou nakvapká do úst.

Ako uvádza Očkovanie info, detská obrna je infekčné vírusové ochorenie, ktoré pri typickom priebehu vyvoláva chabé obrny kostrového svalstva, najčastejšie dolných končatín. Ak takáto paralýza trvá viac ako 60 dní, bude pravdepodobne trvalá. Pred zavedením očkovania sa smrtnosť ochorenia pohybovala od 5-14% chorých a rovnako toľko chorých malo trvalé následky po prekonaní v podobe ochrnutia končatín.

Zdroje: SITA, ockovanieinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK