Rodinná firma z Trenčína vyrába už vyše 20 rokov šperky, ten najdrahší predali za viac ako milión eur

  • Rodinná firma z Trenčína Mikuš Diamonds má za sebou naozaj dlhú tradíciu a mnoho úspechov
  • Najdrahší šperk, ktorý Mikušovci predali pod vlastnou značkou, bol diamant v hodnote cca 1,5 milióna eur
mituss
Mikuš Diamonds
  • Rodinná firma z Trenčína Mikuš Diamonds má za sebou naozaj dlhú tradíciu a mnoho úspechov
  • Najdrahší šperk, ktorý Mikušovci predali pod vlastnou značkou, bol diamant v hodnote cca 1,5 milióna eur

Členom rodiny Mikušovcov prejde cez ruky každý jeden šperk, ktorý vyrobia. Od nákupu diamantov na burze či farebných drahokamov v miestach, kde sa ťažia cez návrh, výrobu, ručné osádzanie drahokamov až po predajný a popredajný servis. Majú tak možnosť vyrobiť klientovi prakticky čokoľvek podľa jeho predstáv a nie sú pritom na nikoho viazaní.

„Šperk však nie je iba šperk. Ak chcete šperk nosiť a mať z neho radosť aj po rokoch, prípadne ho v budúcnosti odovzdať ďalšej generácii, predajom šperku sa to nikdy nekončí. Skôr začína,” hovorí Martin Mikuš.

A práve v tom sa snažia byť Mikušovci silní. Uvedomujú si, že klient po čase potrebuje šperk vyčistiť, preleštiť, upraviť. Jednoducho čokoľvek, čo mu spríjemní jeho nosenie.


Celoživotná záruka proti vypadnutiu kameňa alebo bezplatný servis tu nemôžu byť brané ako marketingový ťah. „Je to reálna náplň práce pre jedného (občas aj dvoch) kolegu z výroby, ktorý sa nonstop venuje len týmto činnostiam a zabezpečuje tak, aby mali klienti svoje šperky v stopercentnom stave vždy, keď to potrebujú. Ako firmu nás to stojí nemalé peniaze, no vnímame, že naši klienti to vskutku oceňujú,” hovorí Martin.

Značka Mikuš Diamonds je pokračovateľom tradície značky Briliant, ktorú založil Ivan Mikuš ešte v roku 1998. Symbolicky, po dvadsiatich rokoch, sa k nemu pridal jeho syn Martin a dcéra Iveta. Spoločne sa rozhodli pretaviť rodinnú tradíciu priamo do názvu značky.

„Pokiaľ dáte do značky svoje meno, je to veľký záväzok a chceme tým povedať, že si stojíme za tým, čo robíme,” hovorí Martin.

Diamantový biznis je však unikátom hneď v niekoľkých smeroch a nie je to práca pre každého. Samozrejmosťou je perfektné know-how. Kde ho získali Mikušovci?

Podľa Martina ide o kombináciu množstva skúseností, dobrých aj tých zlých, ktoré človek získava neustále a odborného vzdelania. Dnes už má rodina za sebou veľa renomovaných študijných programov ako napr. GIA Diamonds Graduate na pôde Gemological Institute of America v Londýne a New Yorku, IGI Rough Diamond Grader na pôde International Gemological Institute v Antverpách, Scientific Diamond Course, ktorý absolvovali v Hong Kongu v Asian Gemological Institute and Laboratories.


„V súčasnosti sa už aktívne venujeme aj vlastnému výskumu zameranému na odhaľovanie syntetických diamantov pomocou spektrálnych analýz. Veľmi pomáha, ak je práca zároveň i hobby. Človek sa stále niečo učí,” konštatuje Martin.

Podnikanie s diamantmi so sebou však prináša aj úskalia, ktorým sa nevyhli ani Mikušovci. Jedny z najťažších chvíľ v biznise zažívali pri súdnom spore s Daňovým riaditeľstvom, ktorý prebiehal od roku 2009 do roku 2012.

„Počas celej tejto doby nám daňová správa neoprávnene zadržala prostriedky vo výške takmer 600 tisíc eur a trvalo viac než štyri roky, kým o tom s konečnou platnosťou rozhodol aj Najvyšší súd SR a prostriedky nám vrátili. Vzhľadom na úvery, ktoré s tým boli spojené, bolo pre nás toto obdobie veľmi ťažké. Značne nás to spomalilo aj v ďalšom rozvoji,” opisuje komplikovanú situáciu Martin.

Mikušovci sú ako jediní Slováci členmi najstaršej diamantovej burzy v Antverpách

Vo sfére obchodu s drahými kameňmi sa rodina Mikušovcov pohybuje dlhé roky. Za ten čas, prirodzene, nazbierali množstvo kontaktov s rôznymi partnermi, ktoré neskôr postupne otvorili cestu až k členstvu na diamantovej burze.

Okrem skúseností je pre členstvo na burze dôležitá aj odborná spôsobilosť. Absolvovali niekoľko štúdií a školení na pôde viacerých gemologických inštitútov v zahraničí. Ďalej boli potrebné bankové záruky, preukázanie bezúhonnosti a garancia dvoch členov burzy, ktorí sa za nich v podstate zaručili.

Vypestovať si priateľstvo a dôveru v takomto prostredí znamená dlhodobú korektnú spoluprácu so všetkým čo s tým súvisí. Ak splníte všetky podmienky a prijmú vašu prihlášku, následne je vaša fotografia vystavená na tridsať dní na vývesnej tabuli v burzovej hale. Ak voči vám nikto z burzy počas tejto doby nevznesie opodstatnenú námietku, stávate sa členmi burzy. Členstvo na burze sa veľmi často odovzdáva generačne z otca na syna, u Mikušovcov to bolo zaujímavé tým, že sa s otcom stali členmi obe deti súčasne.

Okrem prestíže, ktorá je s členstvom na burze medzi ľuďmi z branže neodmysliteľne spätá, má samotné členstvo aj množstvo praktických výhod. Ako členovia burzy majú právo na vlastnú kanceláriu v jej priestoroch, čo je v podstate nevyhnutnosťou, ak sa chcete obchodovaniu venovať seriózne.

Veľkou výhodou členstva je aj voľný prístup na ktorúkoľvek zo štyroch diamantových búrz, ktoré sa v Antverpách nachádzajú. Ak vezmeme do úvahy, že v súčasnosti prejde v rôznom štádiu spracovania cez Antverpy viac než 70% svetovej produkcie diamantov, Mikušovci majú vskutku neobmedzený prístup skutočne ku akýmkoľvek kameňom.

Jednou z najväčších výhod je však vzájomná akceptácia pravidiel medzi členmi burzy. „Existuje dokument, niečo ako etický kódex člena, ktorý dodnes udržiava v platnosti síce veľmi staré, no v praxi skvelo osvedčené pravidlá. Napríklad obchod môžete uzavrieť platne a neodvolateľne len podaním ruky. Keď sa o tom rozprávam s mnohými partnermi u nás, prvotná reakcia býva často v duchu „a ako to potom prosím ťa preukážeš,“ opisuje Martin.

Ako ďalej dodáva, je to však nesprávny uhol pohľadu. „Ak je pre všetkých zvykom pravidlá dodržiavať, a nie ich obchádzať, nemusíte nič preukazovať. Práve naopak, ak sa niekto dostane do podozrenia z porušenia pravidiel viackrát, preukazovať sa musí on. V tom spočíva sila týchto pravidiel, celé je to postavené na tom, ako spraviť veci korektne a nie niečo obísť. A funguje to výborne. Nehovoriac o obrovskom množstve administratívy a úkonov, ktorými by ste inak museli transakcie často v hodnote desiatok či stoviek tisíc dolárov zabezpečovať,” uvádza.

Mikušovci sú zakladateľmi znaleckej organizácie Slovenský gemologický inštitút

Ešte v roku 1996 absolvoval otec Ivan Mikuš prvé školenie o diamantoch s talianskym docentom Luigim Costantinim. Na to druhé, v roku 1997 v dedinke Borca di Cadore v talianskych Dolomitoch už vzal aj syna Martina, aj keď pôvodný zámer Martinovej cesty bol vtedy výlet do hôr. Mikroskopy ho však chytili natoľko, že mu Luigi vytvoril vlastné pracovné miesto a celý kurz absolvoval aj on.

Mikušovci však vedeli, že nie je možné prísť na trh s drahokamami a začať predávať niečo, čomu by sami nerozumeli. Preto sa začali najskôr vzdelávať a obchod prichádzal až postupne.

„Treba však povedať, že kamene sa pre nás stali okrem práce aj skutočným koníčkom. Ako sme však začínali s drahými kameňmi obchodovať a tieto sa stávali aj súčasťou našich šperkov, uvedomili sme si, že odborné povedomie o nich je na Slovensku veľmi slabé,” hovorí Martin.

V roku 2000 vskutku len málokto tušil, že diamanty sa triedia do rôznych kategórií podľa kvality a podľa nich sa potom určuje ich cena. Dnes o tom počul už takmer každý. V roku 2002 preto založili SGI ako inštitúciu, ktorej cieľom bolo poskytovať možnosti vzdelávania a odborné analýzy drahokamov.

A tak je to aj dodnes. Už v začiatkoch sa venovali organizácii odborných kurzov a prednášok zväčša pre ľudí z branže. Občas sa však našla aj skupinka nadšencov, ktorí s drahými kameňmi vôbec nepracovali, no chceli sa o nich dozvedieť niečo viac.

„Okrem vzdelávacej činnosti sa venujeme tiež analýzam drahých kameňov. V roku 2009 bol SGI zapísaný do zoznamu znalcov Ministerstva spravodlivosti SR ako znalecká organizácia, čo je najvyššia inštancia znaleckej činnosti v odbore,” hovorí Martin.

Aké sú trendy šperkov na rok 2018?

„Drahokamy všetkých pestrých farieb v kombinácii s diamantmi budú zrejme dominovať. Do popredia sa čoraz viac dostávajú aj v minulosti menej známe odrody ako napr. krásny ružový morganit. Priestor však dostanú farby,“ opisuje Martin.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá