Predstav si, že ti firma ako poďakovanie za super prácu daruje auto. Táto ich rozdala viac ako 4 000

  • Namiesto 13. platu nové, kvalitné auto i s poistkou?
  • Firme sa náramne darí napriek korone – darčeky za desiatky miliónov eur
  • Spomeňme si aj na iných šéfov, ktorí rozdali svojím zamestnancom milióny
Jiangxi West Dajiu Iron & Steel Corporation autá
Unsplash/ Floris Andréa a Youtube
  • Namiesto 13. platu nové, kvalitné auto i s poistkou?
  • Firme sa náramne darí napriek korone – darčeky za desiatky miliónov eur
  • Spomeňme si aj na iných šéfov, ktorí rozdali svojím zamestnancom milióny

Možno vás za dobrú prácu zvykne šéf v práci pochváliť. Alebo sa na konci roka dočkáte za splnené normy vianočného bonusu či 13. platu. No čínska oceliarska firma Jiangxi West Dajiu Iron & Steel Corporation posunula odmenu pre zamestnancov na inú úroveň – kúpila im a rozdala 4116 áut.

Nejde pri tom o autá z kategórie tých najlacnejších, ale o Volkswageny Passat (pre Čínu vyrábaná verzia s názvom Magotan) a miestny Ford Territory. Pri prepočítaní cien týchto áut v Číne, firmu mohli tieto darčeky stáť vyše 60 miliónov €.

zdroj: Wikimedia.org. Nové vozidlo, ktoré dostali ako darček zamestnanci čínskej firmy na oceľ.

Okrem samotných vozidiel firma zaplatila aj poplatky súvisiace s ich registráciou a na svoje tričko si zobrala aj havarijné poistenie pre každého na najbližších päť rokov.

Úspech firmy, ktorého súčasťou je… Číňan

Štvor-kolesový darček dostane od firmy každý, kto v nej pracuje už aspoň 5 rokov – taká je hlavná podmienka. Ide o poďakovanie za úspech, obzvlášť v posledných 5 rokoch, a týmto gestom chce oceliarska spoločnosť dať najavo, že si uvedomuje, kto má na ňom svoj nemalý podiel.

Jiangxi West Dajiu Iron & Steel Corporation je vo svojom oceliarskom svete bez pochýb veľký hráč a to nie len v rámci Číny, ale aj v globálnych číslach. Pripomíname, že to bola práve čínska oceľ, ktorá i s pomocou čínskej vlády vedela dávať dumpingové, nízke ceny a narobila tým v posledných rokoch nemalé vrásky nejednej európskej či americkej oceliarni – vrátane tých našich. Výsledkom boli vysoké clá, ktoré sa na Čínu a jej oceľ uvalili, inak by jej ostatní nedokázali konkurovať.

zdroj: Unsplash/ Floris Andréa

Mnohé stránky uvádzajú, že k vzhľadom na tržby a zisky čínskeho, oceliarskeho giganta, si firma takýto prejav môže hravo dovoliť. No aj tak nám dáš snáď za pravdu, že ide o zaujímavý prejav, ktorý firma, ako mnohé iné, ktorým sa tiež darí, robiť proste nemusela.

Objavili sa aj špekulácie, že čínska spoločnosť si takýmto darčekom chce priviazať zamestnancov aj na ďalšie roky, čo bola akoby ďalšia, utajená podmienka pre zisk auta – tieto informácie ale zatiaľ nie sú nijako potvrdené.

Taktiež sa objavili na internete názory a komentáre, že zamestnancom mohli dať radšej peniaze, bo nie každý z nich potrebuje zrovna auto. Všetkým na internete sa človek samozrejme nikdy nezapáči a ani nezavďačí, no ruku na srdce, koľkým z vás by spravil radosť takýto darček od firmy, pre ktorú už roky pracujete?

zdroj: Youtube. Rozdanie tisícov áut sprevádzala aj slávnostná ceremónia. Pohľad z výšky

Svojim zamestnancom taktiež rozdali milióny

Podobné darčeky v hodnote niekoľkých miliónov – alebo milióny samotné – už v minulosti rozdali aj iní majitelia firiem. Pripomeňme si niektorých z nich:

Pred pár rokmi sa o nemalý šok pre svojich zamestnancov postaral Turek s menom Nevzat Aydin – zakladateľ úspešnej firmy Yemeksepeti, ktorá sa zameria na objednávku a donášku jedla cez internet, a z Turecka sa postupne rozšírila aj do viacerých krajín arabského sveta. Nevzat svoju firmu predal nemeckému Delivery Hero za 589 miliónov dolárov, no nezabudol ani na svojich 114 zamestnancov, ktorým z toho dal 27 miliónov dolárov.

„Niektorí jasali. Niektorí plakali. Posielali mi dopisy. Tie emócie boli veľké, pretože sa im zmenili životy. Bola to dobrá vec,“ spomínal Nevzat.

Ďalší podobný príbeh sa stal v Austrálii, kde na prelome rokov 2011 a 2012 došlo k predaju miestneho autobusového dopravcu Grenda Corporation. Pôvodný majiteľ, už starý pán, Ken Grenda sa taktiež rozhodol podeliť o získané peniaze – za predaj dostal 400 miliónov dolárov – so svojimi zamestnancami. A so slovami, že „podnik je tak úspešný, ako sú jeho zamestnanci,“ pripísal svojim zhruba 1800 zamestnancom na účet 15 miliónov austrálskych dolárov, teda okolo 12 miliónov eur.

No a spomeňme ešte aspoň jeden príklad štedrého šéfa: Riaditeľ Lord Wolfson, ktorému sa podarilo zvrátiť klesajúce čísla obchodnej spoločnosti s oblečením Next, svoju odmenu 2,4 milióna libier – teda 2,8 milióna eur – rozdelil svojim zamestnancom.

Zdroje: Youtube, World Today News, Autoforum.cz, Finančný trh, Nový Čas, Zoznam.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá