Rozdiel oproti Luxembursku presahuje 5 000 eur: Slovenské mzdy stúpajú, ale stále patria k najnižším v EÚ
- Priemerné mzdy v európskych krajinách rastú
- Rozdiely v ich výške však zostávajú obrovské

- Priemerné mzdy v európskych krajinách rastú
- Rozdiely v ich výške však zostávajú obrovské
Dáta z Eurostatu a OECD ukazujú, že priemerné mzdy v roku 2024 vzrástli vo väčšine európskych krajín. Tento trend sa začal prejavovať už v prvých mesiacoch roka a signalizoval posun smerom k ekonomickej stabilizácii po viacerých krízových obdobiach. Poďme sa pozrieť, ako sa darilo Slovensku v uplynulých rokoch.
Rast platov v roku 2024
Ako informuje Yahoo Finance, Turecko dominuje rebríčku nárastu ročných reálnych miezd, ktoré v roku 2024 stúpli o 15,5 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Rumunsko obsadilo druhé miesto s medziročným nárastom o 14,3 %.
Bulharsko zaujalo tretiu priečku, keď pri 12-percentnom náraste nominálnych miezd a inflácii vo výške 2,6 % dosiahlo zvýšenie reálnych miezd o 9,2 %.
Rast miezd presiahol hranicu 7 % aj v ďalších piatich krajinách. Ide o Maltu (9,0 %), Maďarsko (8,9 %), Lotyšsko (8,4 %), Poľsko (7,8 %) a Litvu (7,2 %). Slovensko si v medziročnom porovnaní polepšilo o 4,2 % a Česká republika o 3,6 %.
V porovnaní s rokom 2018 sa priemerný mesačný plat na Slovensku zvýšil o 36 %, čo poukazuje na pozitívny vývoj mzdových podmienok napriek inflačným výkyvom.
V juhoeurópskych krajinách zostal rast reálnych miezd miernejší. Taliansko dosiahlo medziročný nárast o 2,7 %, Cyprus o 2,1 %, Španielsko o 1,9 % a Grécko o 1,7 %. Štyri európske krajiny však čelili medziročnému poklesu.
Najvýraznejší prepad zaznamenalo Belgicko, kde reálne mzdy klesli o 1 %. Fínsko a Island evidovali pokles na úrovni -0,9 % a -0,7 %. Luxembursko uzatvára skupinu so znížením reálnych miezd o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Najvyššie mzdy v Európe
Údaje OECD a Eurostatu poukazujú na výrazné rozdiely v úrovni priemerných mesačných miezd v Európe. Najvyššie hodnoty dosahujú krajiny s rozvinutou ekonomikou a vysokou produktivitou práce.
Švajčiarsko si v roku 2024 udržalo pozíciu lídra s priemernou mesačnou mzdou 8 104 eur, uvádza Euronews. Vysokú mzdovú úroveň vykazuje aj ďalší člen Európskeho združenia voľného obchodu Nórsko, kde priemerná mzda dosiahla 5 027 eur.
V rámci členských štátov EÚ ponúka najvyššiu priemernú mzdu Luxembursko. Jej hodnota sa v roku 2024 vyšplhala na 6 755 eur. Nasleduje Dánsko s priemerným mesačným platom 5 634 eur. Skupinu krajín s najvyššími mzdami v rámci EÚ dopĺňa Írsko (4 890 eur), Belgicko (4 832 eur), Rakúsko (4 542 eur), Nemecko (4 250 eur) a Fínsko (4 033 eur).
Naproti tomu zhruba 10 členských krajín EÚ vykazuje priemerné mzdy nižšie ako 2 000 eur. Do tejto skupiny patrí aj Slovensko s priemernou mesačnou mzdou 1 583 eur, spolu s krajinami ako Chorvátsko (1 794), Lotyšsko (1 858) či Portugalsko (1 911).
V štyroch členských štátoch EÚ – Rumunsku, Grécku, Maďarsku a Bulharsku – nedosahujú priemerné mesačné mzdy ani hranicu 1 500 eur. Poľsko ju tesne prekročilo s hodnotou 1 505 eur. Tieto čísla poukazujú na pretrvávajúcu mzdovú divergenciu v rámci Únie.
OECD eviduje najnižšiu priemernú mzdu v Turecku. Kandidátska krajina na vstup do EÚ zaznamenala priemerný mesačný plat na úrovni 873 eur. Turecko tak zostáva jedinou krajinou v rámci prieskumu, kde priemerná mesačná mzda zostala pod hranicou 1 000 eur.
Význam vyššej produktivity a vyjednávacej sily
Dr. Sotiria Theodoropoulou, vedúca oddelenia pre európsku, hospodársku, zamestnaneckú a sociálnu politiku v Európskom odborovom inštitúte, v rozhovore pre Euronews vysvetľuje, že rozdiely v mzdovej úrovni medzi krajinami vyplývajú predovšetkým z rozdielnej produktivity práce.
Krajiny s rozvinutejším priemyselným a finančným sektorom, ako aj s vysokým zastúpením technologicky náročných odvetví, dosahujú vyššiu produktivitu práce, čo im umožňuje udržiavať vyššiu mzdovú úroveň.
Dr. Theodoropoulou zároveň upozorňuje: „Vyššia vyjednávacia sila zamestnancov – či už vyplýva zo systémov kolektívneho vyjednávania alebo z verejných politík, ktoré im poskytujú alternatívy na trhu práce – zvyšuje pravdepodobnosť, že zisky z rastu produktivity sa premietnu do rastu miezd a pracovných nákladov.“
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: Yahoo Finance, Euronews