ROZHOVOR: Slovenská rodina vie bez obmedzovania sa ušetriť 3 000 eur ročne, vraví autorka knihy o peniazoch

  • Slováci často nevedia šetriť, výplatu minú do posledného eura
  • Martina Valachová radí, ako ušetriť stovky eur ročne
  • Ak si odpustíš kávu na pumpe, môžeš si odložiť na dovolenku pri mori. A to sa nemusíš ani obmedzovať
Valachová Dk thumb no text
  • Slováci často nevedia šetriť, výplatu minú do posledného eura
  • Martina Valachová radí, ako ušetriť stovky eur ročne
  • Ak si odpustíš kávu na pumpe, môžeš si odložiť na dovolenku pri mori. A to sa nemusíš ani obmedzovať

Množstvo Slovákov nevie, ako pracovať s peniazmi. Výplata sa u nás dlho neohreje, mnohí z nás ju minú do posledného eura. Martina Valachová je marketérka a autorka knihy Kam miznú vaše peniaze?

S peniazmi sa naučila pracovať už v mladom veku.

„Keď som mala asi 13 rokov, moja mama dostala mozgovú príhodu. Keďže som bola najstaršia v rodine, zrazu som musela zo dňa na deň a z minúty na minútu začať zastupovať mnohé funkcie, ktoré zastupovala ona. Otec bol rušňovodič, bol často aj na dva dni preč,“ povedala v rozhovore v Diskusnom klube.

Už v mladom veku tak bola konfrontovaná s tvrdou realitou a musela sa naučiť pracovať s peniazmi.

Podľa Valachovej nám dnešná doba ponúka veľmi veľa možností, často však prichádza k akémusi „pretlaku“ túžob a peniaze nám tak veľmi rýchlo utekajú. Treba si tak upratať priority a prepočítať si, či hospodárime správne.

Môžeme to pozorovať na našom každodennom hospodárení s peniazmi. Valachová používa pojem „ekonomika všedného dňa“, ktorým opisuje výdavky, ktoré nám utekajú tam, kde nemusia. Napríklad ak sa predĺži cesta do práce a človek vysmädne, zastaví sa na benzínovej pumpe a nakúpi si množstvo zbytočných vecí za vyššiu sumu, ako je štandard.

Káva, voda aj obed

Ušetriť sa podľa autorky knihy dá jednoducho napríklad tak, že si človek vodu nosí z domu. „Sú to výdaje, ktoré si môžeme ušetriť a ide o stovky eur ročne,“ hovorí Valachová. Medzi ďalšie základné veci patrí varenie si obedov doma a snaha minimalizovať potraviny, ktoré by sa vyhodili. Autorka zdôrazňuje, že úplne inak vyzerajú výdavky rodiny a inak jednotlivca.

Podľa Valachovej bola aj koronakríza možnosťou naučiť sa lepšie pracovať s peniazmi. Okrem iného radí ľuďom ísť do potravín s predpripraveným zoznamom, ktorého sa budú držať.

Slováci majú podľa Valachovej priemerné úspory vo výške asi 3-tisíc eur, čo nie je veľmi veľa. Podľa nej je potrebné snažiť sa odkladať si časť peňazí dlhodobo a vytvoriť si dostatočnú finančnú rezervu pre prípad núdze, akou bola napríklad koronakríza. Štandardne sa odporúča mať vytvorenú rezervu aspoň na šesť mesiacov. Podľa Valachovej by však živnostníci a podnikatelia mali mať rezervu aspoň vo výške 9-12 mesiacov.

Treba si pýtať lepšiu cenu

Slovákom tiež odporučila nebáť sa zmeniť telefónneho operátora, poisťovňu či banku. Noví zákazníci majú často lepšie podmienky, netreba sa tak báť spýtať, či sa nedá zlepšiť cena za služby, prípadne odísť ku konkurencii.

Veľké množstvo peňazí podľa nej zbytočne míňajú aj ženy. „Akoby sme zabudli, že lak na nechty máme aj doma a že si nechty môžeme spraviť samy,“ tvrdí Valachová. Upozornila tiež, že v množstve domácností nevládne rovnováha medzi partnermi.

Ženy často platia výdavky domácnosti, ktoré sú vysoké, no nedostávajú za to patričné ocenenie. „Toto je často problém u partnerov, porozprávať sa o tom,“ povedala autorka úspešnej knihy. Slováci tiež podľa nej radi nakupujú veci v zľavách, ktoré použijú raz či dvakrát. Ide napríklad o rôzne kuchynské roboty.

Ak chce človek zmeniť svoj život a naučiť sa lepšie pracovať s peniazmi, mal by začať revíziou. Sledovať svoje výdavky, pozrieť sa, či nemíňa na zbytočnosti. Potom prichádza ďalší krok, musí sa naučiť odkladať. Niekomu vyhovuje šetrenie do obálky, inému zas vyhovuje účet. Netreba však zabúdať odložiť si aspoň 10 % bokom a potom rozmýšľať, čo si za zvyšné peniaze kúpiš.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech