Rozsiahla štúdia dokazuje, že antivírusový liek remdesivir je účinný. Trump bude uvoľňovať opatrenia

  • Lekár Fauci v Bielom dome vyhlásil: Údaje ukazujú, že remdesivir má jasný, výrazný, pozitívny vplyv na skracovanie času vyliečenia
  • Trump preto bude pokračovať v uvoľňovaní bezpečnostných opatrení v USA
trump (2)
Foto: TASR/Unsplash
  • Lekár Fauci v Bielom dome vyhlásil: Údaje ukazujú, že remdesivir má jasný, výrazný, pozitívny vplyv na skracovanie času vyliečenia
  • Trump preto bude pokračovať v uvoľňovaní bezpečnostných opatrení v USA

Rozsiahla štúdia dokazuje, že antivírusový liek remdesivir je účinný pri zachraňovaní ľudí s vážnym priebehom ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2. V stredu to vyhlásil popredný americký imunológ a expert Bieleho domu na koronavírus Anthony Fauci, ktorého citovala tlačová agentúra AFP. Lekár Fauci v Bielom dome vyhlásil: „Údaje ukazujú, že remdesivir má jasný, výrazný, pozitívny vplyv na skracovanie času vyliečenia.“

To dokazuje, „že liek dokáže tento vírus zablokovať“, doplnil Fauci. Toto zistenie prirovnal k objavu terapií na ochorenie AIDS (syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti) pred štyrmi desaťročiami.

Pre najakútnejšie prípady

Fauci povedal, že menšia čínska štúdia, zverejnená samostatne v stredu už skôr a ukazujúca, že remdesivir nemá nijaký prínos, „nie je dostačujúcou štúdiou“.

Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby a hlavný poradca prezidenta Donalda Trumpa pre pandémiu koronavírusu, vyhlásil, že americká farmaceutická spoločnosť Gilead už vedie rokovania s vládou o skorom uvoľnení remdesiviru pre tie najakútnejšie prípady.

To by znamenalo, že experimentálny liek dostanú vážne chorí pacienti, lebo v rámci štúdie sa testoval liek iba na ľuďoch už hospitalizovaných. Nebudú ho teda užívať pacienti s miernymi alebo skorými príznakmi, vysvetlil Fauci. Tento veterán z obdobia náročných pretekov pri hľadaní liečby počas krízy okolo HIV/AIDS, ktorá sa začala v 80. rokoch 20. storočia, povedal, že súčasné výsledky mu pripomínajú prvé prelomové úspechy zo spomínanej éry.

„Je to podobné ako pred 34 rokmi, keď sme v roku 1986 zápasili o to, aby sme našli lieky na HIV. Nemali sme nič,“ uviedol Fauci. ‚Imunológ zdôraznil, že americká štúdia je spoľahlivá, na rozdiel od „slabšej“ verzie zverejnenej v stredu vo vedeckom časopise Lancet, ktorá vznikla po výskume v meste Wu-chan v Číne. Práve v tomto meste nový koronavírus prvýkrát zistili koncom decembra 2019.

Vyžaduje si komplexné schvaľovanie

 Fauci ďalej oznámil, že americká Správa potravín a liečiv (FDA) začne remdesivir „hladko sprístupňovať tým, čo ho potrebujú“, ale masové uvoľnenie na trh si vyžaduje komplexnejšie schvaľovanie.

„FDA už s Gileadom pracuje na mechanizme, ktorý zaistí ľahký prístup k lieku pre tých, čo ho potrebujú,“ uviedol Fauci. FDA bude podľa Fauciho „veľmi rýchlo“ pracovať na schválení aj pre širšie použitie. Trump označil štúdiu za „začiatok“ a „veľmi pozitívnu udalosť“.

Štúdia Nemocnice čínsko-japonského priateľstva a Hlavnej lekárskej univerzity v Číne, zverejnená v stredu už skôr v spomínanom magazíne Lancet, dospela k záveru, že remdesivir „nie je prínosnejší než placebo“.

kampan zadarmo od startitup

Táto štúdia z Wu-chanu bola uskutočnená na 237 pacientoch s ochorením COVID-19, pričom polovici z nich podávali remdesivir. Druhá polovica bola kontrolnou skupinou a podávali jej štandardné antibiotiká. Úmrtnosť bola rovnaká v oboch skupinách, okolo 14 percent v každej z nich. „Neohŕňam nos nad inými štúdiami, ale toto nie je dostatočná štúdia a každý v odbore to vníma,“ vyhlásil Fauci.

Americký Národný inštitút pre alergie a infekčné ochorenia (NIAID) už tiež oznámil, že pacienti, ktorých hospitalizovali s ochorením COVID-19 v pokročilom štádiu a s dýchacími ťažkosťami, sa po užívaní antivírusového lieku remdesivir vyliečili rýchlejšie než takíto pacienti užívajúci placebo. Ukázali to predbežné údaje z rozsiahleho pokusu pod vedením Spojených štátov, dodal NIAID.

„Predbežné výsledky naznačujú, že pacienti, ktorí dostávali remdesivir, mali o 31 percent rýchlejší čas vyliečenia než tí, ktorí dostávali placebo (zámerne neúčinné liečivo),“ uviedol vo vyhlásení NIAID.

Viac ako 60 000 úmrtí na COVID-19; vláda podľa Trumpa opatrenia nepredĺži

Americký prezident Donald Trump v stredu povedal, že americká vláda nepredĺži platnosť opatrení obmedzujúcich kontakty medzi ľuďmi po tom, ako sa vo štvrtok skončí ich platnosť, informovala agentúra AP.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo v Spojených štátoch už 60 876 ľudí a viac ako jeden milión je nakazených, napísala vo štvrtok na svojej webovej stránke stanica CNN s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa. Univerzita v stredu oznámila najmenej 25.388 nových prípadov nákazy a ďalších 2498 úmrtí.

Trump chce pokračovať v oficiálnych cestách a na budúci týždeň navštívi americký štát Arizona. Prezident podľa svojich slov dúfa, že v najbližších mesiacoch bude môcť organizovať zhromaždenia v rámci prezidentskej kampane s účasťou tisícok podporovateľov.

Biely dom sa podľa AP snaží v rámci krízy posunúť do ďalšej fázy a sústredí sa na úsilie postupne otvárať hospodárstvo krajiny aj napriek obavám, že príliš rýchle uvoľnenie obmedzení bez dostatočného testovania a monitorovanie kontaktov nakazených ľudí spôsobí opätovné prepuknutie nákazy.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech