Rudník sú nové Fekišovce. Poslanec na zastupiteľstve: Nenahrávaj to, lebo ti odtrhnem hlavu

  • Miestni poslanci nechceli, aby ich kolega nahrával na video
  • Predstavitelia Rudníka sa odtrhli z reťaze. Na rokovaní zazneli vyhrážky, chceli odtrhnúť aj hlavu
  • Starostka chcela volať políciu, nakoniec začala čítať zákony
  • Dvadsaťminútové video je zverejnené na stránke Naša obec Rudník
starostka_rudnik
FB/Naša obec Rudník
  • Miestni poslanci nechceli, aby ich kolega nahrával na video
  • Predstavitelia Rudníka sa odtrhli z reťaze. Na rokovaní zazneli vyhrážky, chceli odtrhnúť aj hlavu
  • Starostka chcela volať políciu, nakoniec začala čítať zákony
  • Dvadsaťminútové video je zverejnené na stránke Naša obec Rudník

Najznámejšia obec na Slovensku, Fekišovce má konkurenciu. V Rudníku, ktorý sa nachádza niečo cez 20 kilometrov od Košíc sa minulý týždeň konalo obecné zastupiteľstvo. Streaming, ktorý urobil jeden z poslancov sa podobá na frašku zo slávno-neslávnej obce Fekišovce, ktoré sa za jednu noc stali snáď najslávnejšou obcou na Slovensku.

Nahrávka, ktorá sa objavila na Facebooku Naša obec Rudník má niečo cez 20 minút a tisíce zhliadnutí. Šarvátka sa strhla hneď na začiatku, keď na zastupiteľstvo prišiel poslanec Michal Hegeduš (KSS) s ambíciou, že na svojej sociálnej sieti spustí z rokovania live vysielanie. Informáciu o zverejnenom videu priniesol ako prvý Korzár.

Šikovní Slováci zadarmo nahradili štát. O tejto užitočnej stránke by mal vedieť každý

Poslanec Michal Hegeduš vstúpil do miestnosti (resp. do školskej triedy), kde sa konalo rokovanie, už so zapnutou kamerou. Následne bol atakovaný niektorými poslancami a starostkou Oľgou Kormošovou, aby video okamžite vypol, pretože si neprajú byť snímaní. „Je to pre ľudí, lebo nemôžu byť prítomní,“ povedal Hegeduš.

Argumenty starostky neobstáli

Už v druhej minúte k poslancovi s videom v ruke pribehol spred učiteľskej tabule druhý poslanec, ktorý sa mu začal vyhrážať slovami: „Vypni to. Ja ti pekne hovorím, vypni to. Vypni to, nenahrávaj to, lebo ti odtrhnem hlavu.“

Poslanec na to odvetil, aby pokojne volal políciu, ale on to nevypne. Na to pribehla za Hegedušom starostka Oľga Kormošová a začala kričať. „Odlož to! Nezačneme rokovanie.“

Poslanci nesúhlasili, aby ich natáčal. Niekoľkokrát a s krikom žiadali, aby kameru vypol. Starostka sa na to postavila do stredu triedy, kde prebiehalo zastupiteľstvo a s rúškom pod nosom sa začala odvolávať na paragrafy, legislatívu a konzultácie s právnikom. „Mám to odkonzultované s právnikom, legislatívnou radou, a to je pre mňa alfa a omega.“ Rozhorčene však pokračovala, aby odložil kameru lebo zavolá políciu. Spomenula, že zvukový záznam do dvoch dní sa aj tak zverejňuje na stránke obce.

Starostka sa snažila proti nemu použiť aj zákon o ochrane osobných údajov, tak začala nahlas čítať  zákon o obecnom zriadení. Podľa Živé sa paragraf týka zasadnutia na diaľku v čase pandémie koronavírusu. V danom prípade sa však poslanci zišli osobne, a tým bola starostka v omyle.

Kto je hanbou obce?

Rudník na rozdiel od okolitých obcí, ktoré sprístupnili prítomnosť obyvateľov na rokovaniach, tak neurobil. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo Hegeduš chcel nahrať rokovanie na video. Najdivokejší bol jeden z poslancov, ktorý povedal, že je hanbou ich obce. „Takéto špiny a žlče, ktoré vy tu vystrájate, to je hrôza a že chcete terorizovať poslancov svojou nezodpovednosťou, to je ukážka vašej arogancie.“

Fekišovce sa sa stali najznámejšou obcou Slovenska. Všetko spôsobilo toto virálne video

Následne začali poslanci hlasovať, kto je proti natáčaniu. „Ale za to nemôžete hlasovať,“ odvetil Hegeduš. Nahrávanie nevypol. Poslanci sa po dvadsiatich minútach postavili  a odišli. Z rokovania nakoniec  nič nebolo.

Minulý rok si proti starostke miestni obyvatelia vyžiadali referendum a chceli ju odvolať, napokon sa to tak nestalo. Podľa znenia petície starostka neháji záujmy obce a ignoruje názory obyvateľov. Už vtedy v obci panovala nepríjemná nálada. Rudník, ktorý má len niečo cez  600 obyvateľov je podľa miestnych poslancov rozdelený na dva tábory.

Zdroje: Korzár, zive.aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech