Rusi museli použiť protitankové strely. Amerika ponúkla Rusku pomoc s „červenou riekou“ na Sibíri

  • Poškodené územie je zmapované
  • Amerika ponúkla pomoc v podobe expertíz a technológie
rusko split
TASR/RU-RTR Russian Television via AP
  • Poškodené územie je zmapované
  • Amerika ponúkla pomoc v podobe expertíz a technológie

Ekologická katastrofa na ruskej Sibíri viedla Putina k nastoleniu núdzového stavu. Červené rieky sa teraz z úniku viac ako 20-tisíc ton paliva spamätávajú. Vďaka monitorovacej stanici Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sa ropou zaplavené oblasti podarilo dôkladne zmapovať. Na čistenie rieky použili aj protitankové strely, informoval The Guardian.

Amerika ponúkla Rusku pomocnú ruku. Chcú, aby sa obrovskej ropnej škvrny zbavili čo najskôr a čo najdôkladnejšie. „Aj napriek našim nezhodám sú Spojené štáty americké pripravené pomôcť Rusku zmierniť túto ekologickú katastrofu a ponúknuť naše technické odborné znalosti,“ uviedol americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. To, čo sa v Rusku stalo, je podľa jeho slov, ktoré pred dvoma dňami zverejnil na svojom Twitteri, smutné. 

Podľa posledných informácií bola ropná nádrž poškodená v dôsledku nadpriemerne vysokých teplôt, ktoré na Sibíri v poslednom čase pretrvávali. To spôsobilo eróziu pôdy, ktorá zas poškodila základ a tak vznikli v nádrži praskliny. 

Vlastníkom závodu je dcérska spoločnosť spoločnosti Norilsk Nickel – popredného svetového výrobcu niklu a paládia. Po úniku ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil mimoriadny stav. O katastrofe sa však dozvedel neskoro.

Vyhlásil, že spoločnosť, ktorá je za ekologický horor zodpovedná, bude musieť za odstránenie škôd nielen zaplatiť, ale sama sa o ne postarať. O situácii sme ťa informovali už v piatok.

Zdroje: thelogicalindian.com, upnewsinfo.com, heguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech