Rusi plánujú riskantný manéver, ktorý ich môže vyjsť draho

  • Ruská armáda sa bude musieť po obsadení Azovstaľu prezbrojiť
  • Proces je zložitý a môže trvať dlho
  • Vojaci strácajú motiváciu, mnohí sa chcú vrátiť domov
Azovstal (vojaci)
TASR/Russian Defense Ministry Press Service via AP, File
  • Ruská armáda sa bude musieť po obsadení Azovstaľu prezbrojiť
  • Proces je zložitý a môže trvať dlho
  • Vojaci strácajú motiváciu, mnohí sa chcú vrátiť domov

Rusko pravdepodobne presunie svoje sily z ukrajinského prístavného mesta Mariupol do Donbasu ihneď po tom, ako toto dlho obliehané mesto strategicky zabezpečí.

Na konci síl

V najnovšej hodnotiacej správe to uviedlo britské ministerstvo obrany s tým, že pre tlak, ktorý je vyvíjaný na ruských veliteľov, sa tento presun zrejme uskutoční bez adekvátnej prípravy. TASR správu prevzala od denníka The Guardian.

Podľa britského rezortu obrany sa v areáli oceliarní Azovstaľ, ktorý bol poslednou baštou odporu ukrajinských vojakov v Rusmi zničenom Mariupole, vzdalo približne 1700 ukrajinských vojakov. Koľko ich ešte v oceliarňach zostáva, nie je jasné. Rusko však označilo Mariupol aj Azovstaľ za dobyté.

No silný vzdor, ktorý Ukrajinci v Mariupole preukazovali už od začiatku vojny, znamená, že ruské jednotky z tejto oblasti sa musia prezbrojiť. Ide pritom o proces, ktorý môže trvať dlho, upozorňuje ministerstvo.

Ihneď ako Rusko (strategicky) zabezpečí Mariupol, pravdepodobne presunie svoje jednotky do Donbasu, aby tam posilnili prebiehajúce operácie,“ uvádza britský rezort obrany.

Ruskí velitelia sú však pod tlakom v súvislosti s preukázateľným dosiahnutím operačných cieľov. To znamená, že Rusko zrejme presunie svoje jednotky rýchlo a bez adekvátnych príprav, čím riskuje ďalšie oslabenie svojich síl,“ dodáva britské ministerstvo.

Morálka slabne

Nejde pritom však len o zdĺhavý proces dávania ruských jednotiek „do pucu“. Ruské jednotky obliehajú oceliarne už značne dlhý čas, a vojaci sú taktiež len ľudia. Po ich presune budú unavení a len ťažko schopní boja.

Tieto tvrdenia podporuje aj uniknutá nahrávka ruských vojakov, ktorú zverejnila ukrajinská rozviedka. O preklad sa postaral portál The Daily Beast.

ruskí vojaci
zdroj: Youtube/Проект MotolkoHelp: Беларускі Гаюн

Hlúpa vojna,“ nadáva jeden z vojakov v nahrávke. „Všetci, ktorí sú tu, vravím ti, všetci plánujú odísť 26.,“ tvrdí ďalší z nich.

Nie je hlúpe, že sme vôbec tu?“ pokračujú v rozhovore. „Nemôžu sa čudovať, že im všetci utekajú. Na front nás poslali úplne naprázdno,“ sťažujú sa vojaci. „Nedali nám žiadne vybavenie. Tie pušky, ktoré nám dali, mali ostreľovači ešte v roku 1945.“

Aj napriek úspechom ruskej armády je vraj jej morálka slabá a mnoho vojakov sa vzdalo či sabotovalo vlastné jednotky, len aby nemuseli bojovať. Informuje o tom The New York Times, s odvolaním sa na Pentagon.

Podľa zverejnenej správy je veľká časť armády Ruska tvorená mladými a neskúsenými vojakmi. Od začiatku invázie sa taktiež potýka so zlou logistikou a nedostatkom zásob.

„Streľ sa do nohy!“

Podľa dostupných informácií sa mnoho jednotiek buď priamo vzdalo, alebo poškodilo svoje pozemné vozidlá v snahe nepokračovať v boji. Niektorí z nich dokonca uvažujú o tom, že si spôsobia zranenie, aby sa mohli „vrátiť domov“.

Tieto informácie vyplývajú z ďalšej údajnej nahrávky, zverejnenej rozviedkou. „Môj veliteľ sa strelil do nohy, hneď na začiatku,“ tvrdí v nahrávke rozrušený vojak. Jej preklad opäť zverejnil portál The Daily Beast.

ruský tank z
zdroj: SITA/AP, Bernat Armangue

Naši vojaci miznú sami od seba. Niektorí jednoducho zmizli, niektorí sa vzdali, niektorí sa schovávajú, alebo sú už v Rusku,“ pokračuje. „Ktorý hlupák by sem vôbec išiel?“ rozčuľuje sa ďalší z nich. Jeden z nich dokonca priznáva, že ukrajinská invázia ho vôbec nezaujíma. „Mám 20 rokov! Netýka sa ma to!“ počuť na nahrávke.

Napriek krívajúcej morálke, sa zdá, že ruské vojská sú skutočne blízko k obsadeniu Azovstaľu. Podľa portálu The Business Insider sa miestni separatisti pripravujú na odstránenie symbolov ukrajinského odporu a taktiež na demontáž oceliarní, ktoré držali na nohách ekonomiku tohto regiónu.

Zdroje: TASR, TheDailyBeast

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá