Rusi sa pridávajú k ukrajinským partizánom. Svojich zabíjajú za hotovosť a útek na západ

  • Ukrajinskí partizáni hlásia úspešnú akciu v ruskej základni
  • Ruský vojak nastražil výbušniny, ktoré odpálili dve vozidlá
  • Rusi bojujú za možnosť úteku na Západ
Ruské útoky na Ukrajinu a vojaci
TASR/AP, Kyiv City Hall, Alex Babenko
  • Ukrajinskí partizáni hlásia úspešnú akciu v ruskej základni
  • Ruský vojak nastražil výbušniny, ktoré odpálili dve vozidlá
  • Rusi bojujú za možnosť úteku na Západ

Ukrajinskí partizáni zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu v ukrajinskej obrane proti nevyprovokovanej ruskej invázii. V máji spôsobili nepokoje v ruskej belgorodskej oblasti, kde musel Kremeľ evakuovať viaceré obce. Kyjev sa od týchto akcií síce dištancuje, no z nich môže ťažiť, písali sme.

K ukrajinským partizánom sa však pridávajú aj ruskí vojaci, informuje Kyiv Post. Dostávajú za to buď hotovosť, alebo možnosť života v zahraničí. Avšak počas tejto práce sa zúčastňujú sabotážnych misií a zabíjajú tak svojich krajanov.

Najnovší takýto prípad denník eviduje v ukrajinskom meste Heničesk. To momentálne okupujú ruské jednotky a nachádza sa na hraniciach Chersonskej oblasti a Krymu. Leží tu aj ruská vojenská základňa, ktorá sa stala centrom partizánskeho útoku. Ruský vojak tu podľa Kyiv Post umiestnil 10 kilogramov výbušnín medzi dve nákladné autá. 

Partizánske hnutie Ukrajincov a krymských Tatárov ATESH v tejto súvislosti uviedlo, že zosnovalo akciu, pri ktorej došlo k odpáleniu výbušného zariadenia v momente, keď ruskí vojaci nastupovali do vozidiel v základni.

„Výsledok: boli zničené dva nákladné autá s personálom,“ uviedla skupina v príspevku na Telegrame.

Spolupráca s Rusmi

V komentároch pre Kyiv Post hovorca ATESH podotkol, že ruskí vojaci čoraz viac spolupracujú s ukrajinskými partizánmi – aj keď nie nevyhnutne z ideologických dôvodov.

„Rusi súhlasia so spoluprácou pre poskytnutie materiálnych výhod a možnosti odchodu na Ukrajinu a do EÚ,“ uviedol hovorca.

Zároveň prezradil, že túto konkrétnu operáciu plánovali viac ako mesiac. Zámerne ju vykonali o 8:00 hod v piatok. V tom čase bola totiž ruská armáda unavená a nepozorná, vysvetlil.

Nepokoje v „ruskej“ armáde

ATESH zároveň informuje, že na ruskej strane opakovane dochádza k nepokojom. Údajne za to môže násilná mobilizácia miestnych obyvateľov na okupovanom území.

„Medzi zmobilizovanými Rusmi sú nielen Rusi, ale aj Ukrajinci,“ vysvetľuje hovorca. O tejto problematike sme ťa už podrobne informovali v tomto článku. Od začiatku minulého roka Rusko násilne zmobilizovalo do svojej armády na okupovaných územiach Ukrajiny 55- až 60-tisíc mužov, informovala v júli SITA.

Tatárski a ukrajinskí partizáni tvrdia, že počas všeobecnej mobilizácie sa aj hnutiu podarilo naverbovať nových prívržencov a vďaka tomu majú jednotky aj v ruských radoch.

Ide o neoverené tvrdenia partizánskeho hnutia, podotýka Kyiv Post.

Rusi pokračujú v náletoch

Najmenej dvaja ľudia prišli o život a ďalších 21 utrpelo zranenia pri ruských útokoch, ktoré v noci zo stredy na štvrtok (21. 9.) zasiahli najmenej šesť ukrajinských miest.

Ako píše TASR, dve obete na životoch a najmenej piatich zranených hlásili z juhoukrajinského mesta Cherson blízko frontovej línie. Nálet tu zasiahol obytnú budovu, informoval tamojší gubernátor Olexandr Prokudin.

V Kyjeve došlo k zraneniam siedmich ľudí vrátane deväťročného dievčaťa, uviedol primátor Vitalij Kličko. Poškodených bolo podľa jeho slov niekoľko obytných budov a podnikov.

Najmenej šesť náletov zasiahlo štvrť Slobidskyj vo východoukrajinskom Charkove. Tie poškodili civilnú infraštruktúru, uviedol gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov. Dvoch zranených previezli do nemocnice.

Z mesta Čerkasy v strednej časti Ukrajiny hlásili aspoň sedem zranených, potvrdil ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko.

V Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny bola zasiahnutá priemyselná zóna. Poškodených bolo viacero budov a na mieste vypukol požiar. Bezprostredne však nebolo známe, či došlo k obetiam, dodal Klymenko.

Nálety zasiahli aj mesto Rivne na severozápade Ukrajiny, informoval tamojší gubernátor Vitalij Kovaľ. Prípadné obete či rozsah škôd však nebol bezprostredne známy.

Zdroje: Kyiv Post, Telegram/АТЕШ, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá