Rusi si na Kryme zabili plukovníka a utiekli z armády. Ukrajinci tu hlásia „veľký úspech“

  • Mobilizovaní Rusi napadli svojho plukovníka
  • Zomrel na následky zranení
  • Ukrajinci tvrdia, že na Kryme zaznamenávajú veľký úspech
Ukrajinský vojak v lese pripravený v boji
TASR/AP, Efrem Lukatsky
  • Mobilizovaní Rusi napadli svojho plukovníka
  • Zomrel na následky zranení
  • Ukrajinci tvrdia, že na Kryme zaznamenávajú veľký úspech

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov tvrdí, že Ukrajinci dosahujú „obrovské zisky“ na anektovanom a okupovanom polostrove Krym. Práve zisk tohto ukrajinského územia, ktoré Rusi násilne odobrali v roku 2014, sa považuje za jeden z hlavných cieľov Kyjeva.

Danilov tvrdí, že útoky armády majú v súčasnosti veľký význam a Kyjev podľa neho zaznamenáva „značný úspech v smere na Krym“. 

Ako píše The Kyiv Independent, Ukrajine sa v novembri už podarilo zničiť napríklad celkom nové ruské plavidlo s riadenými strelami. To sa nachádzalo v meste Kerč. Podľa britského ministerstva obrany šlo o vojnovú loď Askold triedy Karakurt.

Poškodenie lode „pravdepodobne spôsobí jej nefunkčnosť v dohľadnej budúcnosti,“ písal v správe Inštitút pre štúdium vojny (ISW) 7. novembra.

Počas posledných mesiacov sa Ukrajincom podarilo zničiť alebo poškodiť viacero ruských objektov na polostrove. Zamerali sa napríklad na Krymský most, ale aj na raketové systémy.

„Neustále venujeme pozornosť pozemným operáciám,“ podotkol Danilov.

„Ale čo sa týka zničenia Ruskej federácie, zničenia ich majetku na území Krymu a zničenia Čiernomorskej flotily – to sú obrovské úspechy našej krajiny,“ dodal.

Na Kryme to vrie, zabili si vraj zástupcu veliteľa

Ukrajinská vojenská rozviedka (HUR) na svojom webe informuje o kurióznom prípade z Krymu. Tvrdí, že sa odohral 1. novembra v Rusmi okupovanom Simferopole.

„Skupina zmobilizovaných vojakov 20. motostreleckej divízie, súčasť 8. armády Južného vojenského okruhu Ruskej federácie, spôsobila plukovníkovi Musurbekovovi ťažké zranenia,“ píše rozviedka.

Išlo podľa nej o zástupcu veliteľa pluku. Siedmeho novembra v jeho prípade v nemocnici konštatoval smrť na následky týchto zranení.

Ruskí vojaci, podozriví zo zabitia plukovníka, v ten istý deň údajne svojvoľne opustili pozície svojej jednotky. Utiecť mali do Krasnodarského kraja Ruskej federácie prezlečení do civilu.

„Za zločiny platia krvou,“ povedal hovorca Kremľa o ruských zločincoch. Rusi útočili na Kyjev >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: The Kyiv Independent, ISW, HUR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá