Rusi tvrdia, že zriadili jednotku so svojimi prvými robotickými tankami vôbec. Nasadia ich na hranicu s Ukrajinou?

  • Ruská armáda tvrdí, že zriadila svoju prvú robotickú jednotku
  • Jednotka má obsahovať bezpilotné tanky Uran-9. Rusi plánujú ešte viac inovovať svoju techniku
  • Anglický portál Express špekuluje, že tieto tanky by dokonca mohli byť poslané na hranicu s Ukrajinou
  • Obavy tiež vyvoláva bezpilotné torpédo, ktoré má vyvolať rádioaktívnu vlnu cunami
Uran-9
Twitter/Andrei_bt
  • Ruská armáda tvrdí, že zriadila svoju prvú robotickú jednotku
  • Jednotka má obsahovať bezpilotné tanky Uran-9. Rusi plánujú ešte viac inovovať svoju techniku
  • Anglický portál Express špekuluje, že tieto tanky by dokonca mohli byť poslané na hranicu s Ukrajinou
  • Obavy tiež vyvoláva bezpilotné torpédo, ktoré má vyvolať rádioaktívnu vlnu cunami

Ruská armáda tvrdí, že zriadila svoju prvú robotickú jednotku. Tá má podľa ruskej štátnej agentúry TASS obsahovať robotické tanky Uran-9. „Ako informoval šéf hlavného štábu armády Vasilij Tonkošurov ministra obrany, v ruských ozbrojených silách bude zriadená prvá jednotka s údernými robotmi, ktorá bude obsluhovať päť robotických systémov Uran-9 alebo 20 bojových vozidiel,“ cituje TASS ruské ministerstvo obrany.

Rusi varujú pred „ začiatkom konca Ukrajiny“. Ukrajina sa vojny obáva oprávnene, tvrdí odborník

Express špekuluje, že by ich mohli poslať na Ukrajinu 

Tanky majú byť vybavené 30mm automatickým kanónom, protitankovými raketami Ataka a plameňometmi Shmel. Vnútri tanku sa nebude nachádzať žiadny človek. Jeho obsluha bude diaľková, tanky bude ovládať vyškolený člen armády-operátor.

Anglický portál Express špekuluje, že vozidlá Uran-9 by dokonca mohli byť poslané na hranicu s Ukrajinou.

Na Ukrajine je situácia veľmi napätá. Na rusko-ukrajinských hraniciach sa objavujú tisíce ruských vojakov ako aj nemalé počty vojenskej techniky. Jedná sa aj o ťažkú techniku, ktorá je zakázaná minskými dohodami. Zaznamenané boli aj útoky sniperov na ukrajinských vojakov.

Rusko tvrdí, že ide o vojenské cvičenia, tie však majú ofenzívny, nie defenzívny charakter. Ukrajina hovorí o provokácii a eskalácii napätia. Západné mocnosti sa postavili na stranu Ukrajiny a vyzývajú Rusko k stiahnutiu alebo obmedzeniu počtu ruských vojakov, čo by pomohlo deeskalovať celú situáciu. 

Robotickými tankami sa nemá technologický rozmach ruskej armády skončiť. Pribudnúť majú aj ďalšie roboty a na rôznych pozíciách. „Očakávame, že budeme pokračovať v rozširovaní ponuky robotov, o ktoré je dnes už samozrejme v armáde záujem,“ uviedol minulý týždeň ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorého citoval portál Express. „Pôjde o ťažké roboty (na odstránenie mín) a všetko, čo súvisí s ďalším vývojom radiačných a chemických prieskumných robotov.“

Nasadené už boli v Sýrii, no tam úspech nezožali 

Robotické tanky už boli nasadené v ostrej prevádzke vo vojne v Sýrii, ale i tam boli zaznamenané nemalé problémy. Tanky nemali dosahovať potrebné štandardy, vozidlá nemali reagovať na zastavenie, alebo sa naopak odmietali pohnúť a boli hlásené aj problémy s kanónom a nízka palebná sila. V niektorých prípadoch malo vozidlo dokonca úplne odignorovať príkazy operátora. 

„Inžinieri zvážili najmä otázky kontroly, zníženej pohyblivosti a neuspokojivých funkcií vojenského spravodajstva a sledovania,“ cituje portál Vladimira Dmitrieva, generála ruskej armády.

Uran-9 má tiež slúžiť na ochranu pechoty pred nepriateľskou paľbou, ale je schopný bojovať i proti pechote, obrneným vozidlám a dokonca aj proti iným tankovým jednotkám.

Aj bezpilotné torpédo 

Ďalšie znepokojenie Západu vyvoláva aj „superzbraň“ torpédo Poseidon 2M39, ktorého vývoj a testovanie mal údajne požadovať sám ruský prezident Vladimir Putin. Ide o bezpilotné utajené torpédo poháňané jadrovým reaktorom, ktoré by malo byť schopné prekonať pobrežnú obranu bez toho, aby ho zaznamenala.

Torpédo má mať megatonové bojové hlavice, ktoré by mali byť schopné spôsobiť rádioaktívne vlny, ktoré spôsobia, že pobrežné ciele budú celé desaťročia po zásahu neobývateľné.

Satelitné snímky ukazujú čoraz väčšiu aktivitu Ruska na Arktíde. Testuje tam „superzbraň“, ktorá robí rádioaktívne cunami

CNN informuje, že ešte v novembri 2020 Christopher A Ford, ktorý bol vtedy námestníkom ministra zahraničia pre medzinárodnú bezpečnosť uviedol, že Poseidon je navrhnutý tak, aby „zaplavil pobrežné mestá USA rádioaktívnymi vlnami tsunami“.

Bezpilotné roboty, ktoré sú bojaschopné môžu vyvolávať etické otázky. Najznámejšie sú americké bezpilotné drony, ktoré sú nasadené v Afganistane, kde podnikali útoky na Taliban. Práve kvôli nim čelí americká vláda kritike, pretože boli viackrát hlásené aj straty na civilných životoch. 

Rusko vo vývoji bezpilotných dronov za Američanmi zaostáva, snaží sa však americký náskok dohnať.

Zdroje: TASS, Express, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech