Rusi vyrukovali s podivným vysvetlením katastrofy v Kremenčuku

  • Rusko viní z požiaru muníciu pre západné zbrane
  • Ukrajinci mali podľa ruskej verzie sklad zbraní príliš blízko obchodného centra
kremenčuk požiar nákupného centra ukrajina
Požiar v Kremenčuku, TASR/Ukrainian State Emergency Service via AP
  • Rusko viní z požiaru muníciu pre západné zbrane
  • Ukrajinci mali podľa ruskej verzie sklad zbraní príliš blízko obchodného centra

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že požiar v nákupnom centre v Kremenčuku spôsobil „výbuch munície pre západné zbrane“ uskladnenej v blízkosti obchodného centra. TASR o tom informuje na základe správy denník The Guardian.

Vzdušné sily Ruskej federácie vykonali 27. júna v meste Kremenčuk v Poltavskej oblasti v továrni na cestnú techniku útok vysokopresnými zbraňami na hangáre so zbraňami a muníciu, ktoré dodali Spojené štáty a európske krajiny,“ uviedol ruský rezort obrany na svojej pravidelnej každodennej tlačovej konferencii.

V dôsledku útoku boli zasiahnuté zbrane a munícia západnej výroby, ktoré boli určené na ďalšiu prepravu pre ukrajinskú skupinu vojsk v Donbase,“ uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov.     

Výbuch uskladnenej munície pre západné zbrane spôsobil požiar v obchodnom centre nachádzajúcom sa vedľa továrne, ktoré bolo práve v prevádzke,“ dodal Konašenkov. 

Dôkazy nie sú

Denník The Guardian pripomína, že ruský rezort obrany toto svoje tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi a že rezort v pondelok naznačil, že škody spôsobené cez víkend ruskými strelami v obytnej štvrti Kyjeva boli spôsobené v dôsledku snahy ukrajinskej strany o zostrelenie striel. Rusko naďalej trvá na tom, že neútočí na civilné ciele.

Pondelkový raketový útok na nákupné stredisko v ukrajinskom meste Kremenčuk si vyžiadal najmenej 18 obetí na životoch a desiatky ranených. Záchranári v troskách budovy stále pátrajú po preživších, pričom podľa ukrajinského ministra vnútra Denysa Monastyrského je doposiaľ nezvestných približne 21 ľudí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil pondelkový útok za jeden z „najbezohľadnejších teroristických činov v európskych dejinách“.  

Minimálne 18 mŕtvych

Na najmenej 18 stúpol počet obetí, ktoré si vyžiadal pondelkový raketový útok ruských okupačných síl na nákupné stredisko v ukrajinskom meste Kremenčuk. Oznámil to v utorok na Telegrame gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin, ktorého cituje agentúra DPA.

Pri útoku utrpelo zranenia ďalších 60 osôb, nezvestných je stále viac než 40 ľudí, uviedla ukrajinská prokuratúra. Požiar strediska hasiči zlikvidovali ešte v pondelok večer, oznámili úrady. V noci na mieste pokračovali záchranné práce.

Kyjev tvrdí, že okupanti použili pri útoku raketové strely Ch-22 Burja typu vzduch-zem, ktoré na stredisko v Kremenčuku vypálili zo strategických bombardérov s dlhým doletom Tu-22M.

V čase útoku (14.50 h SELČ) sa v stredisku nachádzalo odhadom 1 000 civilistov, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Lídri zoskupenia G7, ktorí sú momentálne na stretnutí v Nemecku, ruský útok odsúdili a označili ho za „ohavný“, dopĺňa spravodajská stanica BBC News.

Nerozlišujúce útoky na nevinných civilistov predstavujú vojnový zločin,“ uviedli lídri G7 v spoločnom vyhlásení.

Podľa Zelenského ide o jeden z „najbezohľadnejších teroristických činov v európskych dejinách“. Prezident dodal, že nákupné stredisko nemalo pre Rusov žiadnu strategickú hodnotu a nepredstavovalo pre jeho sily žiadne nebezpečenstvo.

Okupantov zrejme najviac dráždi to, keď sa naši obyvatelia snažia žiť normálny život. Iba úplne šialení teroristi môžu odpáliť rakety na takýto objekt,“ dodal Zelenskyj.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá