Ruská ekonomika musí padnúť. Jedine tak zvíťazíme, znie z Ukrajiny

  • Kancelária ukrajinského prezidenta tvrdí, že ekonomika Ruska musí byť zničená
  • Krajina žiada aj zákaz pre ruské víza
  • Nemecko pokračuje v jeho podpore
putin hovoriaci do mikrofónu na lodi a ruské ruble položené na stole spoločne s platobnými kartami
TASR/AP/Mikhail Klimentyev, Unsplash/Vardan Papikyan
  • Kancelária ukrajinského prezidenta tvrdí, že ekonomika Ruska musí byť zničená
  • Krajina žiada aj zákaz pre ruské víza
  • Nemecko pokračuje v jeho podpore

Na zastavenie vojny je potrebné rýchlo zničiť ruskú ekonomiku. Na Telegrame to uviedol vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Je potrebné odstrihnúť Rusko

Je potrebné zaviesť embargo na plyn a posilniť obmedzenia na vývoz ruskej ropy. Na zastavenie vojny je potrebné v krátkom čase zničiť ruskú ekonomiku,“ uviedol Jermak.

Dodal, že ropné embargo EÚ budúci rok výrazne poškodí ruskú ekonomiku. Plynové embargo by podľa neho malo pre Rusko fatálne následky.

Ukrajina však žiada, aby Rusko muselo znášať aj iné následky ako tie ekonomické. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval v stredu Európsku úniu aj zoskupenie krajín G7, aby prestali vydávať víza občanom Ruska, pretože tým podporujú ruskú inváziu na Ukrajinu. Informoval o tom denník The Guardian.

Drvivá väčšina Rusov podľa Kulebu podporuje vojnu na Ukrajine. „Treba im odobrať právo na prekračovanie medzinárodných hraníc, kým sa ich nenaučia rešpektovať,“ napísal Kuleba v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Podobne sa nedávno vyjadril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v rozhovore pre americký denník The Washington Post vyzval západných lídrov, aby ruským občanom zakázali cestovať do svojich krajín. Podľa ukrajinského prezidenta by Rusi mali byť nútení „žiť vo svojom vlastnom svete, až kým nezmenia svoju filozofiu“.

Rusov kritizoval za to, že sa svojej vláde za jej vojenskú agresiu na Ukrajine nepostavia. Kremeľ označil Zelenského návrh za „iracionálny“. Aj Estónsko a Fínsko v uplynulých dňoch navrhli, aby európske štáty prestali vydávať víza ruským občanom.

Možnosť navštíviť Európu je privilégium, nie ľudské právo. Letecká doprava z Ruska je zastavená. Takže ak schengenské krajiny vydajú (Rusom) víza, toto bremeno musia niesť susedia Ruska – Fínsko, Estónsko a Lotyšsko, ktoré sú jedinými prístupovými bodmi,“ napísala v utorok na Twitteri estónska premiérka Kaja Kallasová.

Fínska premiérka Sanna Marinová v pondelok uviedla, že „nie je správne, ak Rusko vedie agresívnu, brutálnu vojnu v Európe, pričom Rusi si môžu naďalej žiť normálnym životom, cestovať po Európe ako turisti“.

Podpora nekončí

Pokračovať v podpore Ukrajiny plánuje aj nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz, ktorý o tomto rozhodnutí informoval vo štvrtok. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Vojnu na Ukrajine označil za „najväčšiu výzvu“ súčasnosti. „Ukrajinu podporujeme finančne a sme pripravení, že to, čo je spojené s touto vojnou, zasiahne celý svet a, samozrejme aj Európu i našu krajinu,“ povedal Scholz v Berlíne na svojej prvej letnej tlačovej konferencii.

Scholz
zdroj: TASR/Michael Kappeler/dpa via AP

Ruská vojna na Ukrajine si podľa spolkového kancelára aj naďalej vyžaduje prijímanie ďalekosiahlych rozhodnutí o podpore Ukrajiny v jej boji za nezávislosť.

Nemecká vláda to dosahuje aj prostredníctvom dodávok zbraní, čo je porušením dlhoročnej zásady spolkovej republiky neposkytovať zbrane do oblastí konfliktu, pripomenul.

Budeme v tom pokračovať aj najbližšom období,“ povedal Scholz, avšak podrobnosti o ďalších dodávkach zbraní neposkytol.

Rusko musí podľa jeho slov pochopiť, že jeho konanie nemôže smerovať k nadiktovanému mieru – čo bolo pravdepodobne počiatočným úmyslom ruského prezidenta (Vladimira Putina) a jeho hlavných politických síl.

Scholz vyjadril presvedčenie, že Nemecko vynaloží úsilie a prijme všetky možné opatrenia s cieľom vyvodiť voči ruskému prezidentovi Putinovi zodpovednosť za vojnové zločiny na Ukrajine.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá