Ruská rozprávka o „zaregistrovanej“ vakcíne Sputnik V na Slovensku alebo ako šíria ruské médiá dezinformácie

  • Ruské média zverejňujú správy o registrácii vakcíny Sputnik V na Slovensku
  • Tieto informácie sú však nepravdivé
  • Vakcína Sputnik V nie je na Slovensku registrovaná
TASR/František Iván, TASR/AP/ Kremlin Pool
  • Ruské média zverejňujú správy o registrácii vakcíny Sputnik V na Slovensku
  • Tieto informácie sú však nepravdivé
  • Vakcína Sputnik V nie je na Slovensku registrovaná

Dnes už nechcem rozprávku o Pyšnej princeznej, ale tú novú o registrácii Sputnika V na Slovensku, “ doprosovala sa dcérka. Mamička však namiesto knihy začala čítať správy z ruských spravodajských portálov.

Žiaľ, nejdem písať bestseller, chcem len zdôrazniť fakt, že správy ruských médií o registrácii vakcíny Sputnik V na Slovensku nie sú ničím iným len rozprávkou. Slovníkom spravodajcu povedané – ruské média šíria dezinformácie o registrácii vakcíny na území Slovenskej republiky. 

Propaganda naša každodenná 

Rusko včera večer informovalo verejnosť o úspešnej registrácii ich „domácej“ vakcíny na Slovensku. „Ruský fond priamych investícií oznamuje registráciu ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu v Slovenskej republike,“ uvádzajú na svojich oficiálnych stránkach výrobcovia vakcíny Sputnik V. 

Sputnik V spôsobil politické zemetrasenie. Na Matoviča sa valí kritika z každej strany

Podobný slovník však nepoužili len samotní výrobcovia v rámci propagácie svojho výrobku, ale aj väčšie spravodajské portály. Na stránke Rg.ru uvádzajú, že „Slovensko zaregistrovalo ruskú vakcínu Sputnik V bez súhlasu EÚ“.

Nezabudli pri tom zdôrazniť, že Igor Matovič sa pre ruskú vakcínu rozhodol z dôvodu výrazného meškania doposiaľ objednaných vakcín. „Predseda vlády predtým uviedol, že vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, ktoré sa v krajine používajú od minulého decembra, prichádzajú nepravidelne a často neskoro.

Novinársku cenu za doposiaľ najpravdivejšiu informáciu možno udeliť štátnej agentúre TASS. S titulkom „Sputnik V registrovaný na Slovensku“ to síce vyznie absurdne, no ako jediné z vyššie uvedených médií v závere upresnili, že vakcína vlastne registrovaná nie je

Z rozprávky do reality 

Všetky tieto výroky možno označiť za nepravdivé. Vakcína Sputnik V na Slovensku registrovaná nie je. Ruskú vakcínu zatiaľ neschválila ani Európska lieková agentúra, rovnako ako ani Štátny úrad pre kontrolu liečiv. Vakcíny sa doviezli na ministerskú výnimku. Neregistrovali. Doviezli.

Slovensko sa stalo 39. krajinou na svete a druhou krajinou Európskej únie, ktorá povolila použitie Sputniku V,“ informujú výrobcovia. Zdá sa tak, že Rusi sú zase o krok vpred. Takýmito informáciami nedisponuje ani premiér Matovič, ale ani minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

AKTUÁLNE: Sputnik V dorazil na Slovensko. Matovič prezradil, koľko sme zaň zaplatili aj to, či sa ním dá zaočkovať

Ako uvádza Denník N, očkovanie vakcínou Sputnik V začne až po kontrole bezpečnosti ľuďmi zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a Ministerstva zdravotníctva SR. Marek Krajčí avizuje, že očkovanie nezačne skôr ako o dva týždne, a to len za predpokladu, že všetko pôjde tak, ako má. Vakcíny sú zatiaľ umiestnené v sklade firmy Immuna pharm v Šarišských Michaľanoch

Očkovanie Sputnikom V má byť podľa slov ministra zdravotníctva na dobrovoľnej báze. Každý jednotlivec bude musieť podpísať vyhlásenie o tom, že si je vedomý, že sa nejedná o látku certifikovanú Európskou liekovou agentúrou EMA.

Rusko sa teda hrdí nepravdivými informáciami. Vakcína Sputnik V nie je na Slovensku registrovaná. Вакцина Sputnik V не зарегистрирована в Словакии. 

Zdroje: SputnikVaccine, Rg.ru, TASS, Denník N 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech