Rúška v lietadlách sú od dnešného dňa minulosťou. Vyžadujú ich len niektoré z krajín

  • Zlepšujúca sa pandemická situácia sa spája aj s uvoľňovaním opatrení
  • Od dnešného dňa sa rušia rúška na letiskách a v lietadlách
letisko
Unsplash/Douglas Bagg Unsplash/Anshu A
  • Zlepšujúca sa pandemická situácia sa spája aj s uvoľňovaním opatrení
  • Od dnešného dňa sa rušia rúška na letiskách a v lietadlách

Na základe aktualizovaných cestovných pokynov EASA/ECDC nie sú od dnešného dňa, čiže pondelka 16. mája, povinné rúška na letoch medzi krajinami Európskej únie a tiež na letiskách týchto krajín.

Výnimku majú len krajiny, ktorých vlády rúška a respirátory stále vyžadujú. Ako informuje FTN News, ide o krajiny Rakúsku, Cyprus, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko a Španielsko.

Generálny riaditeľ spoločnosti Ryanair Eddie Wilson uviedol, že rozhodnutie EASA/ECDC víta. 

Aktualizovaný Protokol o zdravotnej bezpečnosti v letectve berie do úvahy najnovší vývoj pandemickej situácie v jednotlivých krajinách, najmä mieru vakcinácie a nadobudnutej imunity obyvateľstva, rovnako ako zmierňujúce sa opatrenia vo väčšine európskych krajín.

„Pre pasažierov i členov posádky to bude veľký krok vpred smerom k opätovnej normalizácii leteckej dopravy,“ uviedol výkonný riaditeľ EASA Patrick Ky. Dodal, že cestujúci by sa však naďalej mali správať zodpovedne a ohľaduplne a v prípade respiračného ochorenia si rúško či respirátor predsa len nasadiť.

K dodržiavaniu bezpečnostného odstupu a častému umývaniu rúk vyzvala pasažierov aj riaditeľka ECDC Andrea Ammonová. Upozornila tiež, že riziká spojené s nákazou koronavírusom stále pretrvávajú.

EASA však upozorňuje prevádzkovateľov leteckých služieb, aby bezpečné rozostupy medzi cestujúcimi striktne neuplatňovali, ak hrozí, že by došlo k omeškaniu či zdržaniu cestujúcich.

Prekrytie nevyžaduje ani Ryanair

Rúška a respirátory nevyžaduje na palube svojich lietadiel od dnešného dňa ani letecká spoločnosť Ryanair. Ako informovalo Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, dopravca tak rozhodol podľa nariadenia Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva a Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

„Povinné však budú aj naďalej v 15-ich krajinách Európskej únie, kde stále platí povinnosť nosiť prekrytie tváre vo verejnej doprave,“ upozornilo bratislavské letisko. Pri letoch z Bratislavy sa to týka letov do cyperského Pafosu, gréckeho Solúna a na Korfu, na talianske letiská Alghero, Trapani, Miláno – Bergamo, na Maltu, španielsku Malorku a Lanzarote (jeden z Kanárskych ostrovov).

Popradské letisko je žiadané

Z Popradu sa bude počas leta lietať do Turecka a Bulharska. Zatiaľ má letisko v kalendári 50 charterových letov. Ako pre agentúru SITA uviedol Martin Švidroň zodpovedný za marketing letiska, nadpriemerný záujem dokazuje naplánovaných päťkrát viac rotácií oproti minulému roku. V rámci pravidelných liniek bude posilnená aj linka do Londýna, kam by sa malo lietať trikrát do týždňa.

Švidroň potvrdil snahu manažmentu letiska vrátiť všetky predpandemické linky, a zároveň zaviesť linky do nových destinácií z Popradu. „Žiaľ, na otvorenie nových trhov letecké spoločnosti požadujú silné podporné programy a dotácie, a tak úspešnosť bude závislá od následných rokovaní so všetkými partnermi. Snažíme sa tiež do celého procesu vstupovať proaktívne,“ poznamenal Švidroň.

Zástupcovia letiska v tomto týždni podľa jeho slov vycestovali do izraelského Tel Avivu, aby rokovali o letnej charterovej linke Tel Aviv – Poprad.

Letisko ešte vlani avizovalo letecké spojenie Popradu s Bratislavou a Prahou, doteraz sa ho ale zrealizovať nepodarilo. „Záujem manažmentu stále trvá, avšak letecká spoločnosť, ktorá toto prepojenie plánovala, sa počas protipandemických opatrení dostala do výrazných problémov,“ vysvetlil Švidroň.

Zdroje: FTN News, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá