Rúško by mali mať aj zosnulí. Slovenskí hygienici prišli so zvláštnym odporúčaním

  • Počet obetí je každým dňom vyšší a s ním rastie aj počet pohrebných obradov
  • Práve narábanie s nebohými môže spôsobiť ďalšie šírenie vírusu
  • Hygienici preto odporúčajú, aby zosnulí mali prekryté dýchacie cesty
pjimage - 2021-11-14T105220.768
Unsplash/Rhodi Lopez Unsplash/Anshu
  • Počet obetí je každým dňom vyšší a s ním rastie aj počet pohrebných obradov
  • Práve narábanie s nebohými môže spôsobiť ďalšie šírenie vírusu
  • Hygienici preto odporúčajú, aby zosnulí mali prekryté dýchacie cesty

Z jednej pandemickej vlny sme sa poriadne nespamätali a už tu máme ďalšiu. Každodenné množstvo nakazených a hospitalizovaných skúša predovšetkým slovenských zdravotníkov, ktorí sú nesmierne unavení. Nie každého hospitalizovaného sa však podarí zachrániť a množstvo obetí pandémie musia riešiť pohrebné služby.

Počas predošlej vlny tieto služby na toľko obetí pripravené neboli, v dôsledku čoho sa vo viacerých slovenských mestách objavili chladiace boxy, do ktorých boli zosnulí na nejaký čas umiestnení.

V súčasnosti, keď je veľká časť Slovenska bordová a čierna, platia nariadenia, ktoré sa týkajú aj pohrebov. Hygienici však k týmto nariadeniam pridali ďalšie, trochu bizarné.

Ako upozorňuje Televízia Markíza, podľa odborníkov je vhodné, aby zosnulí mali rúško počas manipulácie s ich telami. Toto usmernenie platí už od februára 2021, no podľa pracovníkov, ktorí s nebohými narábajú, je úplne zbytočné. Spôsobené to je tým, že pracovníci pri narábaní používajú ochranné pomôcky, ktoré sú podľa ich názoru dostačujúce.

S názormi odborníkov nesúhlasí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková, podľa ktorej by odporúčania odborníkov mali byť dodržiavané. Tvrdí, že pri narábaní s telom zosnulého môže dôjsť k vytláčaniu vzduchu z dýchacích ciest, v ktorých sa stále môže nachádzať vírus. 

zdroj: Unsplash/Samuel Rios

Pochovávanie zatiaľ nie je problémom

Ako sme už písali, počas predošlej vlny koronavírusu a jej vrcholu bol s pochovávaním obetí veľký problém. Ako vo februári 2021 informovala TASR, v Bratislave nebolo prekvapením, že počas jedného dňa sa konalo aj 40 pohrebov. 

V dôsledku toho boli pohrebné služby donútené skrátiť časy pohrebných obradov a prijať nových zamestnancov. Kremačné pece v tej dobe fungovali takmer nepretržite. Na tretiu vlnu sú však pohrebníctva pripravené lepšie a zatiaľ na kapacitné limity nenarážajú.

Za včerajší deň pribudlo ďalších 52 obetí pandémie. 

Zdroje: TV Markíza, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie