Ruský Belgorod je v strese, úrady vyzývajú ľudí na evakuáciu

  • Ukrajinská ofenzíva pokračuje
  • Kyjevu sa darí získavať späť okupované oblasti
  • Belgorodská oblasť sa má evakuovať
Ukrajinská ofenzíva postupuje, vojak stojí na tanku po dobytí okupovaných území
TASR/AP, Kostiantyn Liberov
  • Ukrajinská ofenzíva pokračuje
  • Kyjevu sa darí získavať späť okupované oblasti
  • Belgorodská oblasť sa má evakuovať

Nedávno sme ťa informovali o tom, že ukrajinskí vojaci postúpili v protiofenzíve tak ďaleko, že dosiahli hranice s Ruskom. Dokonca sa pochválili videom z obce Hoptivka, ktorá sa nachádza len kúsok od ruských hraníc, neďaleko mesta Charkov. O niekoľko kilometrov ďalej, na ruskej strane, sa nachádza známe mesto Belgorod.

A práve Belgorod je v týchto dňoch v strese a panike. Gubernátor ruskej Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov v utorok opäť vyzval obyvateľov dvoch dedín pri hraniciach s Ukrajinou, aby ich opustili. Informuje o tom na svojej webstránke spravodajská stanice CNN, píše TASR.

Evakuujte sa

Belgorodská oblasť susedí s ukrajinskou Charkovskou oblasťou. Gladkov v utorok prostredníctvom platformy Telegram informoval, že navštívil pohraničnú dedinu Žuravľovka a tamojšiu situáciu opísal ako „ťažkú“. Zároveň uviedol, že v dedine fungujú všetky služby a úrady, vrátane polície či pohraničnej stráže.

Naďalej presviedčame ľudí, ktorí ešte zostali v Žuravľovke a Nechotejevke, aby dočasne opustili svoje domovy,“ dodal.

Vzájomné ostreľovanie Ruska a Ukrajiny v poslednom čase zasiahlo aj obývané oblasti na oboch stranách hranice, pričom bolo poškodených viacero domov, či obilných polí, ktoré začali horieť, približuje Reuters.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Protiofenzíva postupuje

Od začiatku ukrajinskej ofenzívy proti ruským okupantom sa Kyjevu podarilo oslobodiť už viac ako 6-tisíc kilometrov štvorcových. Ako informuje agentúra SITA, potvrdil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

„Naši vojaci oslobodili už viac ako 6-tisíc kilometrov štvorcových územia Ukrajiny – na východe a juhu. Pohyb našich jednotiek pokračuje,“ povedal Zelenskyj.

Navyše, tieto úspechy ukrajinskej armády majú významný vplyv na ruskú morálku a vojenský potenciál. Okupantské jednotky sa preto sťahujú a opúšťajú svoje pozície. Ukazujú to satelitné snímky ruských pozícií v Kyselivke, asi 15 kilometrov severozápadne od Chersonu. Taktiež to potvrdzuje fámy, že jednotky samozvanej Doneckej ľudovej republiky opustili Kyselivku a ustúpili späť k rieke Dnipro.

Ako upozorňuje ISW, Kyselivka je operačne dôležitým miestom pre ruské sily, keďže je to posledné veľké osídlenie pozdĺž diaľnice E58 a železničnej trate medzi súčasnými ukrajinskými pozíciami a Čornobajivkou, najvzdialenejšou časťou Chersonskej oblasti.

Stiahnutie ruských jednotiek z tejto pozície by mohlo ohroziť schopnosť Rusov brániť severozápadný okraj mesta Cherson a naznačuje, že ruské sily v oblasti cítia bezprostredné ohrozenie svojich pozícií.

Rusi momentálne stagnujú 

Úspech nedávnych ukrajinských protiofenzívnych operácií môže ovplyvniť ochotu a schopnosť ruského vojenského velenia včas využiť novovzniknuté dobrovoľnícke jednotky na Ukrajine. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v pondelok oznámil, že ruské vojenské velenie pozastavilo vysielanie nových, už vytvorených jednotiek na Ukrajinu. Na svoje tvrdenie však neposkytlo žiadne dôkazy, Startitup nebol schopný toto tvrdenie nezávisle overiť. 

„Súčasná situácia na mieste operácií a nedôvera k vyššiemu veleniu prinútili veľké množstvo dobrovoľníkov kategoricky odmietnuť perspektívu služby v bojových podmienkach,“ uviedol generálny štáb.

Ukrajina potrebuje systémy protivzdušnej obrany na ochranu kritickej infraštruktúry a viac zbraní na deokupáciu ukrajinského územia, najmä Doneckej a Luhanskej oblasti. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to uviedol poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

„Najprv je potrebné chrániť zariadenia kritickej infraštruktúry pomocou systémov protivzdušnej obrany. Pretože Rusko bude bojovať len s civilistami. Po druhé, oslobodenie Luhanska alebo Donecka spôsobí dominový efekt, položí ruský front a povedie k politickej destabilizácii v Ruskej federácii. To je reálne. Je potrebná vôľa,“ skonštatoval Podoľak.

Momentálne je bez elektriny celá Chersonská oblasť

Celá Charkovská oblasť na východe Ukrajiny sa v utorok ráno opäť ocitla bez dodávok elektriny v dôsledku ruského ostreľovania ešte z pondelka, oznámil zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na americkú televíziu CNN.

Podľa Tymošenka zlyhala v utorok záložná elektrická linka. „Všetky sily sú teraz nasadené na odstránenie problému… Je to dôsledok zákerného ruského ostreľovania z predchádzajúceho dňa,“ napísal Tymošenko na sociálnej sieti Telegram.

Informácie o výpadku elektriny potvrdila aj samospráva v meste Derhači.

V Charkovskej oblasti boli výpadky elektriny súvisiace s ruskými útokmi aj v nedeľu a pondelok.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá