Ruský novinár sa vzdá Nobelovej ceny za mier. Peniaze z dražby venuje na pomoc Ukrajine

  • Ako prejav solidarity sa vzdá medaily z prestížneho ocenenia
  • Výťažok poputuje mimovládnej organizácii pre pomoc ukrajinským utečencom
  • Nie je to však jediný prípad, keď sa dražilo toto prestížne ocenenie
nobelova cena
Wikimedia/Adam Baker
  • Ako prejav solidarity sa vzdá medaily z prestížneho ocenenia
  • Výťažok poputuje mimovládnej organizácii pre pomoc ukrajinským utečencom
  • Nie je to však jediný prípad, keď sa dražilo toto prestížne ocenenie

Ruskí obyvatelia a celebrity sa na vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou pozerajú so slzami v očiach. Prostredníctvom protestov a verejných stanovísk sa snažia prejaviť solidaritu voči ťažko zasiahnutej Ukrajine. 

K prejavom solidarity sa pridáva aj známy ruský novinár Dimitrij Muratov z denníku Novaja Gazeta. Denník je známy predovšetkým pre ich nezávislosť, kritické a investigatívne spravodajstvo prevažne o politike a sociálnych záležitostiach Ruska. Novinár svoje rozhodnutie uverejnil aj na webe denníka Novaja Gazeta.

Prejav solidarity 

Ruský novinár a laureát Nobelovej ceny mieru Dmitrij Muratov v utorok oznámil, že vydraží svoju Nobelovu medailu a výťažok z tejto aukcie venuje na pomoc ukrajinským utečencom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Muratov je šéfredaktorom nezávislého ruského denníka Novaja Gazeta, ktorý sa prednedávnom rozhodol z dôvodu cenzúry odstrániť zo svojej webovej stránky všetok materiál spojený s ruskou „vojenskou operáciou“ na Ukrajine. Spravil tak v reakcii na hrozbu trestného stíhania svojich novinárov i občanov, ktorých vyjadrenia by neboli v súlade s oficiálnym postojom ruskej vlády.

Výťažok z predaja Nobelovej medaily bude odovzdaný mimovládnej organizácii The Foundation of Assistance to the Ukrainian Refugees, ktorá zastrešuje poskytovanie podpory a pomoci utečencom z Ukrajiny.

Dimitrij Muratov
zdroj: Wikimedia/Olaf Kosinsky

Prestížne ocenenie venuje do dražby

„S Novou gazetou sme sa dohodli, že darujeme medailu Nobelovej ceny mieru za rok 2021 fondu na pomoc ukrajinským utečencom. Je ich už desať miliónov. Žiadam aukčné domy, aby (na túto ponuku) zareagovali a ponúkli túto svetoznámu cenu do dražby,“ uviedol Muratov.

Muratov získal vlani Nobelovu cenu mieru spolu s filipínskou novinárkou Mariou Ressaovou. Túto cenu vtedy venoval šiestim novinárom Novej gazety, ktorí boli pre svoju prácu zavraždení.

Ruská vojenská invázia na Ukrajine sa začala 24. februára. Podľa Muratova a denníka Novaja Gazeta, ktorý je voči Kremľu kritický, je v súvislosti s konfliktom na Ukrajine potrebné pristúpiť k piatim krokom: „Zastaviť boje, vymeniť si väzňov, vydať si telá obetí, vytvoriť humanitárne koridory a poskytnúť pomoc a podporu utečencom.“  

Nie je to prvýkrát

Na počudovanie to ani zďaleka nie je jediný prípad, keď sa Nobelova cena dražila v aukcii. Prestížne ocenenie v roku 2014 vydražili za neuveriteľnú sumu až 4,75 milióna dolárov, informuje portál NPR. Odhadovaná suma za medailu sa pritom pohybovala medzi 2 až 3 miliónmi.

Cenu vtedy získal kontroverzný vedec James Watson, ktorý pomohol objasniť štruktúru DNA. Bol tak prvým, ktorý sa rozhodol Nobelovu cenu vydražiť a výťažok následne venovať na rozvoj vedy a vzdelávania. 

Príbeh však nabral zaujímavý spád. Po vydražení najskôr kupec nebol známy. Neskôr však vyšiel s pravdou von ruský obchodný magnát Alisher Usmanov. V tej dobe jeden z najbohatších mužov Ruska. 

Usmanov však natoľko obdivoval vedca Watsona, že trval na tom, aby si vydraženú Nobelovu medailu ponechal. Podľa slov ruského miliardára je Watson „jeden z najväčších biológov v histórii ľudstva“.

Bezpochyby astronomická je suma, za ktorú sa môže vydražiť aj tohtoročné Nobelove ocenenie. Vzhľadom na situáciu však môže byť finálna suma oveľa vyššia, ako to bolo v minulosti. 

Zdroje: TASR, NPR, Novaya Gazeta

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá