Rúšok a respirátorov sa zbavíme možno už o mesiac, hovorí Lengvarský

  • Minister zdravotníctva opätovne vyzval k očkovaniu
  • Aj vďaka nemu by mohli byť na jeseň miernejšie opatrenia
Rúška
Rúška, unsplash/Elizabeth McDaniel,Gabriella Clare Marino
  • Minister zdravotníctva opätovne vyzval k očkovaniu
  • Aj vďaka nemu by mohli byť na jeseň miernejšie opatrenia

Na Slovensku máme v súčasnosti rádovo státisíce pozitívnych ľudí na COVID-19. Situácia je však podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) stabilizovaná. Od pondelka sa na Slovensku zrušilo gro protiepidemických opatrení. Už onedlho by sa mohli Slováci zbaviť aj rúšok a respirátorov.

Je čas využiť leto na očkovanie

„Pokles hospitalizácií by mohol byť rýchlejší, ale je to podobné ako v iných krajinách. Najviac potešiteľné je, že stále klesá počet ľudí na pľúcnej ventilácii. Pokiaľ to epidemická situácia dovolí, dáme rúška dole. Možno o mesiac, možno v máji,“ povedal minister v relácii Na telo Plus portálu tvnoviny.sk.

Minister zároveň vyzval k očkovaniu. „Je čas využiť leto na očkovanie. Keď budeme mať očkovanosť na úrovni 75 – 80 percent, tak na jeseň budú miernejšie opatrenia,“ podotkol Lengvarský s tým, že pandemická vlna by už nemala byť v jeseni dramatická.

zdroj: unsplash/Waldemar Brandt

Pandémia ešte neskončila, upozorňuje lekárska komora

Zároveň pandémia koronavírusu ešte neskončila. Upozorňuje na to Slovenská lekárska komora (SLK). Podľa komory by sme nemali zabúdať, že denne na Slovensku pribúdajú tisícky pozitívne testovaných a v nemocniciach leží s Covidom stále vyše 2 400 pacientov. Denná úmrtnosť pacientov s Covidom je okolo 30.

„Počet pacientov vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu síce klesá (k 14. 3. ich bolo 74) a zdá sa, že nápor na nemocnice sme schopní aktuálne zvládnuť, to však neznamená, že môžeme poľaviť v opatrnosti. Nápor na ambulancie totiž pretrváva a ambulantný sektor je dlhodobo preťažený a krehký,“ odkázala komora.

SLK preto vyzýva občanov k zodpovednosti a dodržiavaniu platných epidemiologických opatrení, ako je povinné nosenie rúšok v interiéri a pri hromadných podujatiach.

„Vládu vyzývame, aby situáciu s Covidom nepodceňovala. Všetci dúfame, že jarné počasie prinesie čoraz menšie čísla pozitívne testovaných a počet hospitalizovaných pacientov nebude kritický,“ konštatovala komora s tým, že nadchádzajúce obdobie musíme využiť na prípravu na možné ďalšie vlny náporu pandémie.

zdroj: unsplash/Gabriella Clare Marino

Zrušia všetky zvyšné protipandemické reštrikcie

Holandská vláda 23. marca zruší všetky zvyšné reštrikcie zamerané proti šíreniu ochorenia COVID-19. O tomto kroku vláda rozhodla napriek nedávnemu rastu počtu infekcií. Krajina sa totiž naučila žiť s koronavírusom. Zhruba 85 percent obyvateľov Holandska vo veku nad 12 rokov je úplne zaočkovaných a 62 percent dospelých dostalo posilňujúcu dávku vakcíny.

Holandsko už skôr ukončilo celoštátny lockdown. Od 23. marca už nebude povinné nosenie rúšok vo verejnej doprave. Vláda zároveň zastavuje vyžadovanie COVID pasov pred vstupom do nočných klubov a na masové podujatia. Súčasťou najnovšieho uvoľnenia opatrení je aj to, že Holandsko už nebude žiadať COVID pasy od ľudí, ktorí do krajiny pricestujú leteckou dopravou z Európskej únie.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá