Ryanair hlási rapídny pokles zisku. Turbulencie v leteckom biznise sa dotknú aj Slovákov

  • Ryanair zaznamenal za minulý obchodný rok najnižší zisk za posledné 4 roky a nízkonákladovka nevylúčila, že v tomto roku môže byť zisk ešte nižší
  • Dôvodom je viacero nepriaznivých faktorov, ktorým aerolínie musia čeliť, medzi nimi odchod Británie z Európskej únie a odklad dodávok lietadiel 737 MAX od Boeingu
lecio
unsplash.com, wikipedia.org-Roman Toldy
  • Ryanair zaznamenal za minulý obchodný rok najnižší zisk za posledné 4 roky a nízkonákladovka nevylúčila, že v tomto roku môže byť zisk ešte nižší
  • Dôvodom je viacero nepriaznivých faktorov, ktorým aerolínie musia čeliť, medzi nimi odchod Británie z Európskej únie a odklad dodávok lietadiel 737 MAX od Boeingu

Nízkonákladové aerolínie v Európe, Ryanair, dosiahli za obchodný rok 2018/2019 (skončil sa v marci) čistý zisk 1,02 miliardy eura, informovala o tom TASR. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená pokles o 29,7 %. Po započítaní strát spojených s prevzatím Laudamotion, čo Ryanair dokončil v decembri, zaznamenala spoločnosť čistý zisk 885 miliónov eur.

Ryanair zároveň oznámil, že odklad dodávok lietadiel 737 MAX od Boeingu prinútil firmu znížiť v roku 2019/2020 prepravnú kapacitu zhruba o milión cestujúcich.

zdroj: unsplash.com

Spoločnosť je jedným z najväčších zákazníkov Boeingu pre lietadlá 737 MAX. Tie boli v marci stiahnuté z oblohy po tom, čo najskôr v októbri 2018 v Indonézii a  v marci tohto roka v Etiópii lietadlá tohto typu havarovali. K haváriám pravdepodobne prispel stabilizačný systém MCAS, pričom Boeing v týchto dňoch uviedol, že problémy s ním spojené už vyriešil.

Spoločnosť zároveň oznámila, že vzhľadom na nepriaznivé faktory môže byť zisk oproti roku 2018/2019 tento rok nižší. V obchodnom roku do konca marca 2020 predpokladá čistý zisk (vrátane Laudamotion) od 750 miliónov do 950 miliónov eur.

Dominantný letecký dopravca na slovenskom letnom dovolenkovom trhu, spoločnosť SmartWings (Travel Service), si v reakcii na uzemnenie nielen svojich lietadiel typu Boeing 737 MAX aktuálne prenajal na prevádzku zo Slovenska jedno náhradné lietadlo iného typu v snahe vykryť plánované lety počas hlavnej letnej sezóny 2019.

zdroj: unsplash.com

Slovenské cestovné kancelárie prídu o dovolenkové kapacity

V porovnaní s rokom 2018, kedy mal SmartWings na slovenskom trhu k dispozícii až šesť lietadiel, boli na blížiacu sa letnú sezónu plánované len štyri stroje. No, práve vzhľadom na uzemnenie lietadiel typu Boeing 737 MAX, došlo aj k výpadku časti štvorčlennej flotily dopravcu, a preto aj k spomínanej náhrade.

„Aktuálne sa dá situácia zjednodušene opísať tak, že slovenský dovolenkový trh bude s najväčšou pravdepodobnosťou počas hlavnej letnej sezóny zo strany SmartWings operovaný akoby len 3,15 lietadlom. V skratke, slovenské cestovné kancelárie takpovediac prídu o dovolenkové kapacity vo veľkosti približne tri štvrtiny lietadla v porovnaní s pôvodným plánom na leto 2019, čo znamená pokles o takmer 20 percent. A v porovnaní s dovolenkovou sezónou počas leta 2018 ide o pokles blížiaci sa k 50 percentám,“ hovorí pre Startitup prevádzkový riaditeľ cestovnej kancelárie Pelikán Pavol Mladý.

zdroj: unsplash.com

V najbližších dňoch a týždňoch tak pravdepodobne dôjde u viacerých cestovných kancelárií k úpravám dátumov odletov a príletov, ktoré sa budú týkať aj už predaných dovoleniek. Pre dotknutých dovolenkárov to bude znamenať zmenu ich plánov, čiže skrátenie či predĺženie pobytu a v niektorých prípadoch, kedy sa so svojou cestovnou kanceláriou nedohodnú na kompromise, aj úplnú zmenu destinácie či vrátenie peňazí a kúpu novej dovolenky.

Pre slovenských dovolenkárov, ktorí ešte letnú dovolenku na leto 2019 zakúpenú nemajú, to znamená, že ponuka last minute dovoleniek a pobytov bude v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, logicky, obmedzená ešte výraznejšie. Ak si teda chceš vybrať z viacerých dobrých dovolenkových ponúk v presne určenom termíne a doteraz rozmýšľaš nad last minute ponukou, mal by si podľa odborníkov pouvažovať o skoršej rezervácii.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá