Ryanair prezradil, kedy chce začať lietať z Bratislavy 

  • Dopravca Ryanair plánuje začať prevádzkovať pravidelné lety na bratislavské Letisko M. R. Štefánika, a z neho, od júla 2020
  • Lety počas júna dopravca prevádzkovať neplánuje
Unsplash/Portuguese Gravity
  • Dopravca Ryanair plánuje začať prevádzkovať pravidelné lety na bratislavské Letisko M. R. Štefánika, a z neho, od júla 2020
  • Lety počas júna dopravca prevádzkovať neplánuje

Ako dopravca Ryanair avizuje, od júla však plánuje obnoviť len približne 40 % svojich letov v rámci celej európskej siete, aj lety z Bratislavy preto budú redukované. Cez webovú stránku www.ryanair.com si však už možno zakúpiť letenky s júlovým odletom z Bratislavy do bulharského Burgasu, na Pafos na Cypre, na Korfu, do Solúna (Thessaloniki), Dublinu, Alghera na Sardínii, do španielskej Malagy, na Malorku, do Birminghamu, Edinburghu, Londýna-Stanstedu a Manchesteru, a lety z týchto destinácií do Bratislavy.

Civilné lety musí povoliť Ústredný krízový štáb

Avšak o tom, kedy budú civilné lety na Slovensko povolené, rozhoduje Ústredný krízový štáb. Rezort dopravy a Dopravný úrad aktualizujú zákaz civilných letov každých 14 dní. Aktuálne platí zákaz civilných letov do 28. mája 2020, pôvodný zákaz letov platný do 14. mája bol predĺžený. O tom, či bude zákaz osobných letov opäť predĺžený po tomto termíne na ďalších 14 dní, rozhodujú uvedené štátne inštitúcie.

Plány ostatných dopravcov 

Dopravca Wizz Air svoje lety z Bratislavy naplánované od 29. mája. Egyptský dopravca Air Cairo plánuje spustiť dva lety týždenne do Hurghady od 2. júna. Dopravca flydubai, ktorý lieta z Bratislavy do Dubaja, plánuje lietať do Dubaja od 5. júna. Aj cyperský dopravca Cyprus Airways má stále naplánované svoje lety z Bratislavy na ostrov Korfu od 6. júna a lety do Larnaky na Cypre a na Rodos od 9. júna. Realizácia letov však bude závisieť od povolenia civilných letov štátom, od otvorenia hraníc daných štátov aj od otvorenia slovenských hraníc. 

LETY RYANAIRU Z BRATISLAVY NAJSKÔR V JÚLI Dopravca Ryanair plánuje lietať z Bratislavy najskôr v júli. Lety počas júna sú zrušené. Letenky od júla si môžete zakúpiť na Ryanair.com.

Gepostet von Letisko Bratislava / Airport Bratislava am Sonntag, 17. Mai 2020

Letecká spoločnosť Pobeda, ktorá spája Bratislavu s Moskvou, plánuje svoje lety obnoviť od 2. augusta. Česká letecká spoločnosť Smartwings, ktorá zabezpečuje počas letnej sezóny pravidelné lety do dovolenkových destinácií, upravila svoj letový poriadok s plánom letov od 16. júna do destinácií Antalya, Burgas, Heraklion či Rodos a rovnako v druhej polovici júna k nim plánuje pridať aj lety do destinácií Larnaka, Zakynthos, Katania, Korfu, Lamezia Terme a Palma de Mallorka.

Preventívne opatrenia na letisku po spustení civilných letov

Očakáva sa, že jednotné preventívne opatrenia pred koronavírusom, ktoré by mali dodržiavať všetky európske letiská, stanoví Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) či európske inštitúcie. Preventívne opatrenia pred spustením civilných letov môže zároveň nariadiť na slovenských letiskách hlavný hygienik či Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Hoci konkrétne opatrenia, ktoré budú musieť byť na slovenských letiskách dodržiavané po spustení civilných letov, ešte nie sú známe, Letisko M. R. Štefánika sa pripravuje na dodržiavanie všetkých bezpečnostných nariadení, keďže bezpečnosť cestujúcich aj zamestnancov letiska je našou prioritou. Predpokladáme, že vstup do budovy letiska pre cestujúcich bude i naďalej možný len s vhodnou ochranou tváre (nosenie rúšok), požadované bude dodržiavanie sociálnych odstupov a aj zamestnanci letiska budú naďalej chránení osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami.

Letisková spoločnosť i naďalej dôkladne dezinfikuje priestory budovy letiska, dezinfikuje autobusy prepravujúce cestujúcich, kľučky, madlá a ostatné dotykové plochy, keďže bezpečnosť cestujúcich aj zamestnancov letiska je našou prioritou.

Ako si viedlo Letisko Bratislava počas pandémie? 

Zákaz civilných letov, ktorý začal rozhodnutím Ústredného krízového štábu SR platiť od 13. marca 2020, priniesol v marci pokles vybavených cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika o 72 percent. Počas marca 2020 vybavilo letisko v Bratislave len 39 353 cestujúcich, pričom vlani v marci to bolo 140 405 cestujúcich. 

V apríli klesol počet cestujúcich na letisku až o 99 %. V apríli vybavilo letisko len 1 492 cestujúcich (repatriačné lety, súkromné lety), pričom v apríli minulého roka vybavilo 156 234 cestujúcich. 

Zdroje: Ryanair, bts.aero

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech