Sága s názvom Sputnik pokračuje. Rusi označili vyjadrenia ŠÚKL za antikampaň a žiadajú ospravedlnenie

  • Ruská strana žiada od ŠÚKL ospravedlnenie, tvrdia, že výsledky o Sputniku V slúžili ako antikampaň
  • Čo bude s vakcínou? Kedy sa začne očkovať nie je známe, vakcíny treba minúť do konca júla
Sputnik V
TASR/Milan Kapusta
  • Ruská strana žiada od ŠÚKL ospravedlnenie, tvrdia, že výsledky o Sputniku V slúžili ako antikampaň
  • Čo bude s vakcínou? Kedy sa začne očkovať nie je známe, vakcíny treba minúť do konca júla

Čo bude s vakcínami Sputnik V? Počas posledných mesiacov ide o jednu z popredných tém, ktorá hýbe domácou aj zahraničnou politickou scénou. Po tom, čo v maďarskom laboratóriu potvrdili, že vakcíny sú v poriadku, je len otázkou času, kedy padne konečný verdikt. Minister zdravotníctva ešte včera povedal, že rezort čoskoro rozhodne.

Pribudlo 362 nakazených a desiatky úmrtí. Minister zdravotníctva povedal, kedy by sa mohlo začať očkovať Sputnikom

Včera sa na oficiálnom účte Sputniku V na Twitteri objavila správa, ktorá reagovala na ministrove slová. Tvrdia, že maďarské výsledky potvrdzujú, že ŠÚKL sa zmýlil. Zároveň tvrdia, že výsledky zo Slovenska poslúžili ako antikampaň proti vakcíne. Od ústavu očakávajú ospravedlnenie.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ešte včera povedal, že „čísla sú veľmi povzbudzujúce.“ Avizoval, že vo štvrtok naša krajina obdržala výsledky testov vakcíny Sputnik V z Maďarska. Informoval, že výsledky testov sú v poriadku a rezort rozhodne o ďalšom postupe.

Slovensko stále čaká v prípade tejto vakcíny na ruskú stranu. Podľa Lengvarského sú v prípade Sputnika V len dve riešenia, a to buď povoliť alebo nepovoliť očkovanie touto neregistrovanou vakcínou. Rusko má na pretestovanie vzoriek Sputnika čas do konca mája. Očkovať touto kontroverznou vakcínou by sa podľa Lengvarského mohlo od júna.

Ešte na začiatku apríla Slovensko sledovalo kauzu, ktorá naplno odštartovala po preskúmaní vakcíny Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Ten tvrdil, že šarže vakcíny Sputnik V použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké vlastnosti ako šarže dovezené na Slovensko.

ŠÚKL potvrdil: Náš Sputnik V nie je ten z Lancetu. Sú to falošné správy a provokácie, tvrdí jeho výrobca

Matovičovi praskli nervy

Ruská strana sa vtedy voči týmto informáciám ohradila, veľmi osobne ich vzal aj Igor Matovič. Dokonca nepriamo nazval vedcov idiotmi, ktorí bránia očkovaniu touto vakcínou. Zaútočil tiež na riaditeľku ŠÚKL Zuzanu Baťovú, o ktorej povedal, že „robí hanbu vede“. Už o pár dní sa ukázalo, že Slovensko síce zmluvu s Ruskom podpísalo, ale nikto ju nečítal, písal Denník N.

Čas sa ale kráti. Vakcínam, ktoré ležia v sklade v Šarišských Michaľanoch, končí trvanlivosť. V záruke sú do júla tohto roka.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Neželaná pozornosť

Vďaka kauze okolo ruskej vakcíny sa Slovensko dostalo do pozornosti sveta. Písali o nás mnohé zahraničné média, napríklad aj Reuters. Z článkov pritom vyplývalo, že Slovensko sa nechalo voviesť do omylu.

Vakcína Sputnik V stále nie je registrovaná v EÚ, preto by na jej používanie bolo potrebné udeliť výnimku. Podľa ministra zdravotníctva by sa mohlo celkové očkovanie populácie urýchliť.

Vieme, že záujem o vakcináciu Sputnikom V je. Vieme, že je veľká skupina ľudí, ktorá sa chce očkovať iba touto látkou, preto je našou povinnosťou túto látku zabezpečiť. Ministerstvo zdravotníctva SR bude vzhľadom na ochranu zdravia a bezpečnosti vakcinácie povoľovať iba vakcinácie, ktoré prejdú štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne na povolenie EMA,“ povedal v minulosti Lengvarský.

Zdroje: Startitup.sk, Twitter, Startitup.sk, Denník N, reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech