San Francisco bude čerpať energiu zo Slnka

  • V Spojených štátoch predstavuje solárna energia obrovský zdroj na výrobu elektriny, ktorý ale stále zostáva nevyužitý. Po tom, čo Ministerstvo energetiky poukázalo na to, že strešné solárne panely môžu uspokojiť takmer 40% dopytu po elektrine, San Francisco sa rozhodlo zakročiť.
pomona edu
  • V Spojených štátoch predstavuje solárna energia obrovský zdroj na výrobu elektriny, ktorý ale stále zostáva nevyužitý. Po tom, čo Ministerstvo energetiky poukázalo na to, že strešné solárne panely môžu uspokojiť takmer 40% dopytu po elektrine, San Francisco sa rozhodlo zakročiť.

Po tom, čo sa mestská dozorná rada jednoznačne zhodla v hlasovaní, San Francisco sa chystá naplno využiť potenciál solárnej energie. Všetky nové budovy budú mať nainštalované strešné solárne panely. San Francisco sa tak stane prvým veľkým americkým mestom, ktoré sa k takému kroku rozhodlo pristúpiť.

Cable Car

foto: blog.mailtravel.co.uk

Scott Wiener, ktorý tento zákon navrhol, hovorí, že zvýšením využitia slnečnej energie bude San Francisco opäť viesť národ v boji proti zmene klímy a závislosti na fosílnych palivách. Dodáva, že takéto využitie strešného priestoru je efektívny spôsob využívania slnečnej energie a zlepšenia životného prostredia, čím chce zabezpečiť udržateľnú budúcnosť pre mesto aj celý región.

Podľa existujúceho kalifornského zákona musí byť 15% strešných zón malých a stredných budov(10 poschodí a menej) „solar ready“. To znamená, že strecha nesmie byť zatienená budovami a obsahovať akékoľvek prekážky.

sanfrancisco cbslocal com

foto: sanfrancisco.cbslocal.com

Nová legislatíva, ktorá nadobudne platnosť v januári 2017, ale uvedie veci do pohybu trochu rýchlejšie. Všetky tieto „solar ready“ budovy už totiž budú musieť mať solárne panely nainštalované.

To už spraví dosť veľký rozdiel. Zákon ráta s tým, že uvidí nainštalovaných 50 000 nových panelov, čo by zabránilo takmer 26,3 milióna ton oxidu uhličitého dostať sa do ovzdušia. Takmer rovnaký efekt by malo, ak by z ciest na rok zmizlo 5000 automobilov.

ngm nationalgeographic com

foto: ngm.nationalgeographic.com

Okrem solárnych panelov sa očakáva aj návrh nadväzujúcich zákonov, ktoré zahŕňajú „živé strechy“. Rastliny budú vysadené všade tam, kde to nebude možné pre solárne panely. Takéto strechy síce nebudú generovať elektrinu, zato majú mnoho iných benefitov, akými je napríklad prirodzená izolácia, zachytávanie dažďovej vody, zachytávanie nečistôt z ovzdušia a v neposlednom rade by takéto záhrady poskytli aj prirodzené prostredie pre drobné zvieratá a hmyz.

Vyzerá to tak, že vďaka klesajúcej cene nákladov na využívanie solárnej energie by sa postupom času mohli pridať aj ďalšie americké mestá. Možno sa tak inšpiruje vo veľkom aj Európa a ostatné krajiny. Takýto zákrok by určite nebol svetu na škodu.

Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: pomona.edu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech