Sandra fotí baletky a deti na netradičných miestach. Prerazila vďaka Facebooku

  • Sandra Benčičová začala fotiť približne pred 10 rokmi
  • Zameriava sa najmä na balet a detskú fotografiu
  • Na Instagrame má 16,6k followerov
Sandra Bencic
  • Sandra Benčičová začala fotiť približne pred 10 rokmi
  • Zameriava sa najmä na balet a detskú fotografiu
  • Na Instagrame má 16,6k followerov

Sandru Benčič sme objavili ešte pred časom na Instagrame, pod menom @fotosandra. Zaujala krásnymi tanečnými fotografiami, aké u nás doposiaľ netvoril nikto. Hoci sa živí fotením detských fotografií, široké publikum oslovila aj fotením tanečníkov, ktorí sa venujú baletu. V súčanosti má na Instagrame 16k followerov a získala aj niekoľko zaujímavých spoluprác. Prerazila vďaka svojej stránke na Facebooku.

‚‚Od mala som obdivovala dve veci – balet a fotografiu. Keď mi niekto povedal, že pozná baletku alebo fotografa, tak som normálne žiarlila. Dnes mám možnosť tieto dve vášne spájať pravidelne,“ vyjadrila sa Sandra Benčičová, ktorá sa venuje fotografii približne od roku 2009.

Začínala prirodzene a spomína si, že sa u nich stále niečo fotilo. ‚‚Ja som sa fotografovaniu začala venovať tak akosi  prirodzene, pretože ma to bavilo. Človeku sa väčšinou podarí preraziť, keď robí to, čo má rád,“ vyjadrila sa fotografka.

Drahá technika fotografa neurobí

Sandra je presvedčená, že fotografia nie je o tom, za koľko tisíc eur si človek fotoaparát kúpi. ‚‚Dôležité je, či má človek cit a oko. Ak nevie pracovať s kompozíciou, tak mu žiaden drahý foťák nepomôže,“ hovorí.

Samozrejme, že ak je človek profesionál, tak potrebuje adekvátnu techniku, ktorá mu vyhovuje a rozširuje možnosti. ‚‚Ja som si momentálne kúpila fotoaparát Nikon Z6, ktorý má aj nehlučný mód. Využívam ho pri fotení detí, ale aj živých tanečných vystúpení, kde to cvakanie ruší,“ priznala fotografka. V súčasností vlastní dva fotoaparáty a niekoľko objektívov.

K baletu sa dostala vďaka dcére

Tanec začala fotiť po tom, čo sa baletu začala venovať jej dcéra Lenka, ktorá študuje predposledný ročník Tanečného konzervátoria Evy Jaczovej v Bratislave. ‚‚Začala som najprv fotiť ju a jej kamarátky zo školy a neskôr sa pridali aj ďalší študenti, ktorým sa fotografie páčili. Záujem prejavili aj niektorí tanečníci z Baletu SND,“ povedala.

To, že tanec je veľmi náročná profesia, vidí aj vďaka svojej dcére. ‚‚Denne tancuje osem hodín a takto cez prázdniny trénuje individuálne, pretože nemôže vypadnúť z rytmu a dva mesiace nič nerobiť. Musí si dávať pozor aj na postavu, lebo tanec je vizuálne umenie a vyžaduje sa štíhlosť,“ dodala.

Fotenie je náročný proces

Fotenie môže trvať od niekoľkých minúť až po dlhé hodiny. Podľa Sandry je náročný každý druh. O niečo komplikovanejšie sú úplne malé deti, ktoré skoro nikdy nerobia to, čo by fotograf potreboval.

‚‚Ak má dieťatko spať, tak samozrejme nespí a uspávame ho v ateliéri hodiny. Ak sa má smiať, tak samozrejme plače – to, ale patrí k veci,“ dodala so smiechom. Fotenie detí si podľa fotografií vyžaduje aj odlišnú prípravu a zháňanie dekorácie, ktoré treba väčšinou kúpiť. Sandra má už slušný sklad rôznych pomôcok a rekvizít.

V prípade tanca spočíva náročnosť v tom, že fotograf by mal mať s tancom skúsenosť a mal by ho vedieť vnímať. Podľa Benčičovej je vidieť, ktorý tanečník je fotogenický a ktorý nie. Ak dokáže byť pred objektívom prirodzený, tak je to výhra.

‚‚Je výhodou, ak tanečníci vedia, ktorá póza na ich tele vyzerá dobre. Ak im daný pohyb nesedí, nebude pekný ani na fotografii. Ak dáte desiatim tanečníkom jednu pózu, tak tip-top bude vyzerať maximálne u jedného,“ dodala Sandra.

Zaujímavé spolupráce

Vďaka sociálnym sieťam sa dostala aj rôznym zaujímavým spoluprácam. V súčasnosti fotí pre značku ponožiek Fusakle. „K tejto spolupráci došlo úplnou náhodou a je to vlastne zásluha spolužiaka mojej dcéry, ktorý ich ponožky miluje. Priniesol ich na fotenie a rozhodli sme sa, že ich použijeme,“ povedala. V poste vtedy značku Fusakle označili a tá Sandru oslovila na spoluprácu. Fotila aj v súvislosti s majstrovstvami sveta.

Ďalšou spoluprácou bolo fotenie baletiek zo SND v obuvi CCC. ‚‚Aj k tejto spolupráci som sa dostala prostredníctvom Instagramu, kam sa mi ozvali. Každá spolupráca je výbornou skúsenosťou,“ vyjadrila sa Sandra.

 

„Smiem prosiť?“ s podtitulom Tanečný sprievodca Malokarpatským regiónom, je názov kampane Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Malé Karpaty. Propaguje vybrané turistické destinácie, pamiatky a zaujímavosti regiónu v spojení s tanečným umením baletu Slovenského národného divadla (SND) a Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Fotografom kampane je práve Sandra.

View this post on Instagram

Ďalšia zastávka Tanečného sprievodcu Malokarpatským regiónom je v Doľanoch. Kalvária v Doľanoch Katolícki veriaci z niekdajšej poddanskej obce Červenokamenského panstva i širšieho okolia sa každoročne na siedmu nedeľu po Veľkej noci schádzajú v Kostolíku sv. Leonarda na púť. Ľavá časť zaujímavej stavby v gotickom slohu zo 14. alebo 15. storočia je zasadená do skalného masívu a tak veľká skala vypĺňa priestor pod dreveným chórom kostola. Vo vnútri je barokový oltár so sochou sv. Leonarda a reliéfom korunovania Panny Márie. Súčasťou objektu je jaskyňa a kaplnka, ktorú postavili niekedy po roku 1645 zozadu kolmo na pôvodný kostolík. Na kopčeku nad kostolom je krížová cesta z červených a žltých glazovaných tehál, ktorá vás zavedie ku Kalvárii z roku 1738. Kalváriu tvorí súsošie troch kamenných krížov. Stredný znázorňuje ukrižovaného Ježiša a dva postranné ukrižovaných zločincov. Miesto má zvláštnu atmosféru. V dávnej minulosti žili neďaleko kostolíka pustovníci. Posledný z nich bol istý Remígius z Moravy, kterého tu vídali do roku 1759. ——————————————————— Objavuj, vychutnávaj, relaxuj v Malých Karpatoch: www.malekarpaty.travel, link v BIO🔝 Foto: @fotosandra Na fotografii Victoria Zinovieva, členka Baletu SND. Po divadelných prázdninách sa brány baletu SND opäť otvoria v septembri. Vyberte si z pestrého programu predstavení už teraz na www.snd.sk——————————————————— #smiemprosit #tanecnysprievodca #malokarpatskyregion @baletsnd @travel_malekarpaty

A post shared by Mesto Modra (@mesto.modra) on

Koho sleduje ona?

Na Instagrame nehľadáme inšpirácie len my, ale aj umelci. Medzi Sandriných obľúbencov patrí portrétistka Tamara Williams, ktorú nájdeš pod menom @tamarawilliams1. ‚‚Na tejto fotografke sa mi páči spôsob retuše, ktorú používa a je to jej podpis. Zároveň má zakaždým modelky s veľmi zaujímavými tvárami,“ vyjadrila sa.

Čo sa týka baletných profilov, tak veľmi obdivuje mladú baletku z Petrohradu Mariu Khorevu, ktorá na Instagrame vystupuje pod pseudonymom @marachok. Prečo práve tento profil? ‚‚Khoreva je tanečnica, ktorá má maximálne 20 rokov a minulý rok dosťudovala Vaganovej akadémiu klasického tanca v Petrohrade. Tancuje prvú sezónu a v Mariinsky theatre už predviedla niekoľko hlavných úloh. To je veľký úspech,“ dodala s úsmevom.

Maria Khoreva má na Instagrame 312k followerov. Okrem tanečných fotografií zdieľa aj rôzne tipy a triky, prezentuje bežný tanečný život a divadelné zákulisie. Je ambasádorkou značky Nike.

View this post on Instagram

Writing and posting this in the 15 minutes break during the 3-hours Balanchine’s Serenade rehearsal 🙌🏻 The company is full on getting ready for the “Mariinsky” International Ballet Festival which will include 2 Serenade performances so I’m learning the steps now with everyone and going to be dancing it in May because April is all about the tour to Washington 🤗 The work seems so interesting and I’m so in love with the ballet – it’s aesthetics, energy and the purest beauty of music and choreography! 😍 Also now working on some more modern pieces as well as the absolute classics one of which I’m dancing tomorrow – the Queen of the Dryads in DonQ with the absolutely gorgeous cast! So that’s kind of my work for now and I genuinely feel so lucky… ❤️ The most important thing now is health and I think we all need to concentrate on it heavily! 🙏🏻 This picture was taken by the wonderful @yakovlevaira 🌹 Have a beautiful day dears! 😘 #mariakhoreva

A post shared by Maria Khoreva (@marachok) on

 

Trojicu profilov uzatvára ďalšia fotografka a bývalá tanečnica Rachel Neville – @rachelnevillephoto. Venuje sa najmä tanečnej fotografii v ateliéri. Okrem fotografie je aj choreografkou a organizuje workshopy na ktorých učí fotografov fotiť tanec.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK