Šarlatáni strašia Slovákov klamstvami o testoch na COVID-19. Infektológ vyvrátil ich tvrdenia

  • S novým týždňom prichádza žiaľ aj nová várka hoaxov o koronavíruse
  • Po rúškach sa na pretras začína dostávať aj testovanie
testovanie na koronavírus
TASR/Roman Hanc
  • S novým týždňom prichádza žiaľ aj nová várka hoaxov o koronavíruse
  • Po rúškach sa na pretras začína dostávať aj testovanie

Už pred pár týždňami rezort zdravotníctva v spolupráci s políciou vyvracal nezmysel, že palička pri výtere môže poškodiť mozog. Na stole je však ďalší hoax, ktorému uverilo množstvo Slovákov. Týka sa PCR testov a objavil sa na webe Bádateľ, ktorý na sociálnej sieti sleduje viac ako 60 000 ľudí. Nadpis článku znie: PCR testy netestujú iba koronavírus, ale aj niečo oveľa zlovestnejšie“. Podľa webu by takýmto spôsobom mali ľuďom odoberať aj DNA. 

MUDr. Peter Sabaka, infektológ z Kramárov túto nepravdivú a nebezpečnú informáciu jasne vyvracia. Nie je pravda, že vyšetrenie PCR na COVID-19 stanoví aj prítomnosť ľudskej DNA, keďže oba vyšetrované gény sa nevyskytujú u človeka, ani sa na žiadne ľudské gény nepodobajú. Metóda PCR je navrhnutá tak, aby reťazce ktoré sa pri nej používajú presne zapadli len a len do RNA vírusu SARS-CoV-2.“ 

Zdravotníčka zažila koronavírus v prvej línii: Opatrenia nemajú logiku. Všetko je hore nohami

Dopĺňa, že ak by bolo pravdou, že PCR vyšetruje aj prítomnosť ľudskej DNA, bolo by pozitívne u každého človeka, čomu protirečí tisícky negatívnych vyšetrení každý deň. 

Sabaka objasňuje, že vyšetrenie na koronavírus SARS CoV-2 sa realizuje hlavne výterom, ktorým sa odoberie ster z nosa, ktorý obsahuje mŕtve odlúpené bunky sliznice a v nich sa hľadá nukleová kyselina vírusu. 

Nukleová kyselina zvaná RNA sa hľadá metódou PCR. Tá podľa slov odborníka využíva kratšie reťazce nukleovej kyseliny, ktoré presne zapadnú do RNA koronavírusu ako kľúč do zámku. Tieto reťazce sú pritom vyvinuté tak, aby sa naviazali len na RNA SARS-CoV-2. 

„V prístroji, v ktorom sa PCR vyšetruje, sa vírusová RNA pomnoží, aby sa dala zobraziť a dokázať jej prítomnosť. Ak sa vo vzorke, ktorú vyšetrujeme, nenachádza RNA koronavírusu SARS-CoV-2, tak sa krátke reťazce nukleovej kyseliny využívané metódou PCR nemajú na čo naviazať, v skúmavke nedôjde k namnoženiu RNA a teda vyšetrenie nič nezobrazí a výsledok je negatívny,“ približuje odborník.

Ak je výsledok pozitívny, pacient má v nose koronavirus SARS-CoV-2. Keďže pri metóde PCR sa používajú reťazce nukleovej kyseliny, ktoré presne zapadnú do RNA koronavírusu, lekári dokážu metódou PCR len prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Podobne ako jedným kľúčom otvoríme len jedny dvere. 

„Metóda PCR sa používa už dlhé roky ako veľmi presná metóda diagnostiky rôznych infekčných chorôb práve pre jej vysokú spoľahlivosť,“ dodáva Sabaka.

Ministerstvu prešla trpezlivosť 

Webová stránka Bádateľ dlhodobo šíri medicínske nezmysly a hoaxy. Lacnými nadpismi ľudí najprv šokuje a potom na nich zarába peniaze tým, že im ponúka výživové doplnky a rôzne produkty. 

V poslednom čase tento portál podľa rezortu zdravotníctva prekračuje všetky hranice. V čase, kedy rastie počet nových prípadov nakazených koronavírusom, táto stránka straší ľudí klamlivými správami o nosení rúška, ktoré opakovane vyvracajú odborníci a lekári. V uplynulých dňoch dokonca otvorene navádza ľudí, aby obchádzali a nedodržiavali opatrenia. 

MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA PODÁVA TRESTNÉ OZNÁMENIE NA PORTÁL BÁDATEĽ

MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA PODÁVA TRESTNÉ OZNÁMENIE NA PORTÁL BÁDATEĽWebová stránka Bádateľ dlhodobo šíri medicínske nezmysly a hoaxy. Lacnými nadpismi ľudí najprv šokuje a potom na nich zarába peniaze tým, že im ponúka výživové doplnky a rôzne produkty. 👉V poslednom čase tento portál prekračuje všetky hranice. V čase, kedy nám rastie počet nových prípadov nakazených koronavírusom, táto stránka straší ľudí klamlivými správami o nosení rúška, ktoré opakovane vyvracajú naši odborníci a lekári. V uplynulých dňoch dokonca otvorene navádza ľudí, aby obchádzali a nedodržiavali opatrenia. ☝️Zarábať na strašení verejnosti lacnými lžami ešte aj uprostred pandémie, kedy najviac potrebujeme zodpovednosť ľudí, je ľudsky odporné, medicínsky toxické a verím, že aj právne neakceptovateľné. ☝️Rozhodli sme sa podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu šírenia poplašnej správy na stránke Bádateľ. Rešpektujem slobodu slova, ale aj tá musí mať určité hranice. Hlavnou úlohou Ministerstva zdravotníctva je chrániť verejné zdravie a my urobíme všetko preto, aby sme zvládli aj druhú vlnu pandémie koronavírusu.👉Kontaktovali sme aj predstaviteľov Facebooku a apelujeme na nich, aby si plnili svoje sľuby, že budú vytláčať a mazať škodlivé a lživé príspevky o koronavíruse a chceme od nich, aby to robili aj na Slovensku. Na náš podnet už vymazali niekoľko hoaxov o koronavíruse a v komunikácii s nimi budeme pokračovať.☝️Proti dezinformáciám chceme bojovať predovšetkým našou aktívnou komunikáciou. V poslednom období sa snažíme zintenzívňovať komunikáciu na sociálnych sieťach a vyvracať šíriace sa hoaxy a dezinformácie. Aj ja osobne sa budem snažiť čo najviac vysvetlovať rôzne nedorozumenia a mýty, ktoré tu kolujú. Ale pri tých najextrémnejších prípadoch využijeme všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii.Chcem vás preto poprosiť, pokúste sa aj vy komunikovať so svojimi známymi, priateľsky ich upozornite, keď zdieľajú nedôveryhodný zdroj a nasmerujte ich napríklad na stránky Ministerstva zdravotníctva. Iba takto môžeme zvládnuť druhú vlnu koronavírusu – keď si budeme pomáhať a keď budeme zodpovední.

Gepostet von Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky am Freitag, 28. August 2020

„Zarábať na strašení verejnosti lacnými lžami ešte aj uprostred pandémie, kedy najviac potrebujeme zodpovednosť ľudí, je ľudsky odporné, medicínsky toxické a verím, že aj právne neakceptovateľné,“ hovorí minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Rezort sa preto rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu šírenia poplašnej správy na stránke Bádateľ. 

„Rešpektujem slobodu slova, ale aj tá musí mať určité hranice. Hlavnou úlohou Ministerstva zdravotníctva je chrániť verejné zdravie a my urobíme všetko preto, aby sme zvládli aj druhú vlnu pandémie koronavírusu,“ dodáva Krajčí.

Zdroje: MZVSR, Facebook/ Ministerstvo zdravotníctva

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech