Schudol, zmizol a objavil sa s čiernou škvrnou na zátylku. Kim Čong-un však má väčšie starosti, než vlastné zdravie

  • Špekulácie o zdravotnom stave severokórejského vodcu Kim Čong-una nie sú ničím novým
  • Autoritatívny líder na pár týždňov úplne zmizol, teraz sa na verejnosti ukázal zo záhadnou škvrnou na zátylku
  • Niektorí špekulovali, že ide o značku, iní tvrdia, že to môže byť modrina
Kim Čong-un
TASR/AP, Korean Central News Agency
  • Špekulácie o zdravotnom stave severokórejského vodcu Kim Čong-una nie sú ničím novým
  • Autoritatívny líder na pár týždňov úplne zmizol, teraz sa na verejnosti ukázal zo záhadnou škvrnou na zátylku
  • Niektorí špekulovali, že ide o značku, iní tvrdia, že to môže byť modrina

Špekulácie o zdravotnom stave vodcu Severnej Kórey Kim Čong-una sa objavujú už niekoľko rokov. Najnovšiu vlnu priniesli fotografie, ktoré ho zachytávajú s tmavozelenou škvrnou v oblasti zátylku.  

Ďalšie fotografie ho zachytili s náplasťami, ktoré ju neúspešne zakrývajú. Niektorí špekulovali, že ide o značku, iní tvrdia, že to môže byť modrina. Diagnóza len na základe fotografií nie je možná.

Portál NK News, ktorý sa zameriava na dianie v Severnej Kórei, uvádza, že záhadnú škvrnu verejnosť videla počas vojenského stretnutia, ktorého sa Kim zúčastnil v dňoch 24. až 27. júla. Kima takto spozorovali aj na záberoch z konferencie vojnových veteránov o pár dní neskôr.

Pri verejnom vystúpení na zasadnutí politbyra 29. júna sa už zdalo všetko v poriadku, ale júlové fotografie vôbec nezobrazovali zátylok. Kvôli izolácii krajiny sa k fotografiám médiá zo západu a Južnej Kórey dostali až teraz. 

Kim Čong-un viditeľne schudol, môže zato potravinová kríza? 

Severokórejský vodca sa po štvortýždňovej odmlke na verejnosti objavil očividne pochudnutý. Úbytok hmotnosti naznačoval aj ramienok na hodinkách, ktorý mal zatiahnutý viac, než v minulosti, uvádza denník New York Times. 

Ľudia aj odborníci špekulovali, či za jeho náhle schudnutie môže vážna choroba, nedostatok jedla, alebo len diéta.

zdroj: TASR/AP, Korean Central News Agency

Potravinová kríza v krajine je totiž v súčasnosti najhoršia v posledných desaťročiach a odkazuje na najznámejší hladomor v Severnej Kórei 90. rokov minulého storočia, ktorý zabil státisíce ľudí.

Súčasná ekonomická a sociálna situácia v krajine je tak najhoršia, odkedy sa mladý vodca ujal úradu. NK News spomína aj výrazné zvyšovanie cien. Jej zdroj v krajine uvádza aj konkrétne príklady: predaj šampónov za 200 dolárov za fľašu a kilogram banánov za 45 dolárov. „Všetko šlo šialene hore,“ tvrdil zdroj. 

Nedostatok jedla spôsobujú tajfúny, horúčavy a sucho v dôsledku klimatickej krízy, ale aj západom uvalené ekonomické sankcie za neprehľadný a nebezpečný jadrový program krajiny. Akoby toho nebolo málo, nedávno postihli Severnú Kóreu záplavy, ktoré pripravili o domovy tisícky ľudí.

Severná Kórea sa vždy spoliehala na dovoz potravín z neďalekej Číny. Uzavretie hraníc kvôli obavám z koronavírusu ale viedlo k nedostatku pohonných hmôt a potravín.

Spravodajská služba Južnej Kórey tvrdí, že Pchjongjang uvoľnil vojenské zásoby ryže na riešenie potravinovej krízy, uvádza Independent.

Tie majú dostávať občania, ktorí trpia nedostatkom jedla. K ryži, ktorú si s Áziou ako Európania možno okamžite spojíme, sa však režim uchýlil až po tom, čo sa mali zásoby minúť.

Potravinový problém dokonca verejne priznal aj samotný vodca, ktorý ho opísal ako „napätý“. To by nikdy predtým nebolo prípustné, keďže štátostrana si buduje imidž spasiteľa, ktorý všetko vyrieši. 

Schudnutie ako nástroj propagandy 

Propaganda komunistickej krajiny ale všetko obrátila vo svoj prospech. Režim pri prebiehajúcej potravinovej kríze a vysokých cenách potravín i inflácii vytvoril ilúziu, že vodca schudol v rámci solidárneho gesta s krajinou – pozrite, aj on samotný hladuje.

„Ľuďom, vrátane mňa, pri sledovaní relácie najviac zlomilo srdce, ako vychudnutý vážený vodca Kim Čong-un vyzeral,“ cituje denník respondenta v strednom veku, ktorý sa objavil v severokórejskej centrálnej televízii. „Všetci hovoria, že len ťažko dokázali potlačiť slzy.“

Američania majú v Južnej Kórei 28-tisíc vojakov. Nekompromisná sestra Kim Čong-una varuje pred ich spoločným cvičením

„Jeho chudnutie bolo také viditeľné, že neexistuje spôsob, akým by si to severokórejskí ľudia nemohli všimnúť,“ povedal Cheong Seong-chang, riaditeľ Centra severokórejských štúdií Inštitútu Sejong v Južnej Kórei pre New York Times. „Režim musel ľuďom potvrdiť zrejmé a signalizovať, že s vodcom je všetko v poriadku, aby sa zabránilo zvesti o tom, že sa jeho zdravie vymkne spod kontroly.“

Kim Čon-un ale aj napriek schudnutiu stále nedosahuje práve ideálnu váhu. Podľa niektorých analytikov by mohol vážiť dvakrát viac, ako mnoho dospelých v Severnej Kórei. Minulý rok podľa odborníkov mohol severokórejský vodca vážiť až okolo 139 kíl, čo je pri jeho výške okolo 170 centimetrov obezita.  

Chce zmiernené sankcie ešte pred obnovením rokovaní 

Bezpečnostná rada OSN uvalila na Severnú Kóreu celý rad sankcií, ktoré potravinovú krízu ešte zhoršujú. Dôvodom je ale pokračovanie v jadrových programoch a skúšky balistických rakiet v rozpore s rezolúciami OSN. Pchjongjang vykonal od roku 2006 šesť jadrových testov rakiet schopných zasiahnuť USA. Ďalšie ekonomické sankcie uvalili na krajinu aj samotné Spojené štáty.

Kim Čong-un tvrdí, že je s Američanmi ochotný rokovať, ale predtým žiada zmiernenie mnohých sankcií na dovoz luxusných predmetov, ako sú likéry a obleky najvyššej triedy. Až potom je ochotný opäť sadnúť za rokovací stôl a preberať tému denuklearizácie so Spojenými štátmi, uvádza Guardian.

„Spýtal som sa, aké potreby najviac požadujú, a oni odpovedali, že sú tam zahrnuté vysokokvalitné likéry a obleky, a to nielen pre vlastnú spotrebu Kim Čong-una, ale aj pre distribúciu medzi elitu Pchjongjangu,“ povedal Ha Tae-keung, člen parlamentného spravodajského výboru.

Minister zahraničia Antony Blinken zatiaľ žiadne sankcie zmierňovať neplánuje. Washington Pchjongjangu odkázal, že je ochotný kedykoľvek zasadnúť za rokovací stôl, ale bez toho, aby si niekto kládol akékoľvek podmienky.

zdroj: TASR/AP, Evan Vucci

Vodca tiež vyzval na zrušenie sankcií zakazujúcich vývoz kovov, dovoz rafinovaného paliva a ďalších potrieb. Guardian sa odvoláva na slová juhokórejskej Národnej spravodajskej služby.

Otec aj starý otec zomreli na srdcové problémy 

Pochybnosti o zdraví 38-ročného Kim Čong-una nie sú ničím novým. Otec a starý otec súčasného severokórejského vodcu zomreli na infarkt. Rodinná anamnéza je jedným z dôvodov, prečo ľudia intenzívne riešia Kimov zdravotný stav, a prečo sa neustále šíria nové špekulácie.

Objavili sa už aj správy, že zomrel alebo leží v kóme, keď sa dlhšie neukázal na verejnosti.

Žiadne „zlatko”, iba súdruh. Aj keď si na rande. V Severnej Kórei ti hrozí až trest smrti aj za to, že rozprávaš slangovo

V roku 2018 zas do médií prúdili zábery severokórejského vodcu na túre s juhokórejským prezidentom Mun Čä-inon. Mladý vodca bol zadychčaný, zatiaľ čo jeho starší 68-ročný náprotivok nevyzeral, že by sa ho turistika nejako dotkla, tvrdí New York Times.

„Nezadýchal si sa?“ Spýtal sa Kim prezidenta, keď sa neskôr spoločne viezli na lanovke.

„Som v poriadku,“ odpovedal Mun Čä-in.

Je to len otázka času, myslí si odborník 

Režim priznal zdravotné problémy Kim Čong-una oficiálne len v roku 2014, keď kríval a používal vychádzkovú palicu. Aj vtedy vodca krajiny na nejaké obdobie zmizol z očí verejnosti.

zdroj: TASR/AP

Odborníci si myslia, že Kim Čong-un nemôže so svojim životným štýlom dopadnúť dobre, a je len otázka času, kedy sa tak stane.

„Nepotrebujete odborníka, ktorý by vám povedal, že Kim Čong-un má zdravotný problém: Zoberte do úvahy jeho hmotnosť, farbu pleti, chôdzu, dýchanie a tuhé fajčenie,“ povedal Lee Byong-chul, severokórejský expert z Inštitútu pre štúdie ďalekého východu Univerzity Kyungnam v Soule pre New York Times. „A nemáme ani tušenie, kto bude vládnuť a ovládať severokórejské jadrové zbrane, keď bude preč.“

Deti Kima Čong-una však nie sú vo veku, aby boli schopné samostatne vládnuť. Mnoho analytikov sa preto domnieva, že v prípade Kimovej smrti by do vedenia krajiny nastúpila jeho sestra Kim Jo-čong. Vplyvná Kim môže byť ešte krutejšia a nekompromisnejšia, ako je samotný vodca, ktorý nechal popraviť vlastného strýka. 

Zdroje: NK News, New York Times, Independent, Guardian, KN News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie