Schválili diaľničnú známku na 365 dní. Kedy a za koľko si ju budeš môcť kúpiť?

  • Vláda dnes schválila možnosť kúpiť si diaľničnú známku s platnosťou na 365 dní
  • Kúpiť si ju budeš môcť už od 1. februára
dialnicne znamky
TASR/ Štefan Puškáš, Martin Svítok
  • Vláda dnes schválila možnosť kúpiť si diaľničnú známku s platnosťou na 365 dní
  • Kúpiť si ju budeš môcť už od 1. februára

Od 1. februára by mali motoristi dostať možnosť kúpiť si ročnú diaľničnú známku s platnosťou na 365 dní. Vládny kabinet dnes schválil doplnenie súčasného znenia v nariadení vlády, ktorý hovorí o výške úhrady diaľničnej známky. Podľa aktuálnych informácií agentúry SITA zaplatíš za ročnú diaľničnú známku na tzv. „technický rok“ toľko isto, ako za známku na kalendárny rok a teda 50 eur.

Čítaj viac TU>>V Čechách budú od roku 2021 platiť e-diaľničné známky. Slovensko sa im naďalej bráni

Jednoznačne pozitívny krok

Vláda na svojom dnešnom rokovaní schválila nariadenie od Ministerstva dopravy a výstavby SR. Zavedenie tzv. „technického roka“ platnosti ročnej diaľničnej známky predstavuje podľa ministerstva pozitívny krok smerom k užívateľom diaľnic a rýchlostných ciest.

Finančné prostriedky získané za diaľničné známky smerujú do pokladnice Národnej diaľničnej spoločnosti. Tá ich má použiť na prípravu, realizáciu opráv, údržbu a výstavbu diaľnic.

Návrh nariadenia vlády bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy a pozitívne sociálne vplyvy,“ priznáva ministerstvo dopravy.

zdroj: Diaľničnú známku na tzv. technický rok si môžeš zakúpiť aj elektronicky /TASR

Zákonu predchádzali pochybnosti

O kroku zavedenia diaľničnej známky na „technický rok“ sa začalo zvažovať v septembri minulého roka. Vtedy sme sa so žiadosťou o vyjadrenie obrátili na Národnú diaľničnú spoločnosť. Z jej zvažvaného zavedenia však nadšení neboli.

Čítaj viac TU>>Na Slovensku sa zvažuje zavedenie diaľničnej známky na 365 dní od jej zakúpenia

Zavedenie technického roka by pre NDS znamenalo nielen finančnú a účtovnú stratu, ale aj náklady spojené s touto zmenou. Okrem toho vodiči sú na tento cyklus navyknutí, akákoľvek zmena by mohla spôsobiť, že si vodiči nebudú pamätať koniec platnosti diaľničnej známky, čím sa zvýši riziko pokuty,” konštatovala v septembri 2019 pre Startitup hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Potenciálne zmeny však nevylučovali, a tak sa stalo, že od 1.februára si budeš môcť aj ty zakúpiť diaľničnú známku, ktorá bude podobne ako v iných krajinách platiť po dobu 365 dní od jej zakúpenia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK