Sčítaných je už 50 % hlasov. Toto sú reálne výsledky voľby polovice Slovákov

  • Spočítaných je už viac ako päťdesiat percent hlasov
  • Výrazne vedie strana Smer
centrála OĽANO, centrála PS
Startitup
  • Spočítaných je už viac ako päťdesiat percent hlasov
  • Výrazne vedie strana Smer

V minulosti sme často museli čakať na správy a informácie z volebných miestností, kým sa dostali k novinám alebo televízii. Teraz, vďaka internetu, môžeš mať prístup k aktuálnym informáciám v reálnom čase. Na našej volebnej stránke Startitup ti prinášame aktuálne výsledky z priebežného sčítania hlasov.

Podľa Štatistického úradu SR, ktorý postupne zverejňuje definitívne výsledky predčasných parlamentných volieb, je aktuálne zatiaľ zrátaných 50 percent hlasov.

Na prvom mieste sa nachádza strana Smer (23,60 %), za ňou nasleduje Hlas (15,90 %) a Progresívne Slovensko (14,23 %).

Zatiaľ sa do parlamentu dostali aj OĽANO, KDH, SNS, Aliancia, Republika a SaS. Za bránami parlamentu sú aktuálne strany Demokrati (2,64 %) aj Sme rodina (2,41 %).

Volebná účasť je na úrovni 66,86 percenta.

„Slepý“ exit poll

Ako sme ťa informovali, volebné moratórium sa neskončilo podľa plánov. Pre zdravotnú indispozíciu jednej z členiek z volebnej komisie v Bratislave ho predĺžili 30. septembra do 22:45. Na túto situáciu zareagovala televízia Markíza, ktorá síce zverejnila výsledky exit pollu o 22:00, no šlo iba o fantómovu grafiku.

„Na Markíze vám aj napriek tomu už o 22.00 h prinesieme ‚slepý‘ exit poll. Dozviete sa ten najpresnejší odhad volebných výsledkov. Neodhalíme však, ktorej strane jednotlivé percentá patria,“ informoval portál tvnoviny.sk.

V našom článku sme ťa informovali o tom, že už percentá slepého exit poll naznačili, že ide o tesný súboj o víťazstvo vo voľbách. Víťaz volieb by získal podľa výsledkov 23,5 %, druhý subjekt by získal 21,9 %. Tretí subjekt by podľa predčasných výsledkov výrazne zaostal s viac ako 12-percentnou dôverou.

Výsledky exit pollu

Podľa exit pollu by vyhralo voľby Progresívne Slovensko, ktoré získalo 23,5 percenta hlasov. Iba tesne druhý skončil Smer-SD s 21,9 percentami. Hlas s veľkým odstupom zaostal tretí s viac ako 12-percentnou podporou.

Za brány parlamentu by sa dostala aj koalícia OĽANO, ktoré získalo 8 percenta hlasov. Mandáty by podľa týchto výsledkov získala aj SaS, ktorú volilo 6,4 percenta voličov. Tesne za ňou sa umiestnila Republika so šiestimi percentami. Poslednou stranou je KDH, ktoré by s 5,3 percentami prekročilo potrebné 5-percentné kvórum.

Výsledok SNS bol miernym prekvapením, keďže sa dlhodobo pohybovala v prieskumoch nad 5 percentami. Podľa exit pollu TV Markíza potrebnú hranicu nepokorila a získala 4,4 percenta hlasov. 

Čo sa týka rozloženia parlamentu, strany by si v tomto prípade mandáty podelili nasledovne: PS 42 mandátov, Smer-SD 40, Hlas 22, OĽANO, KÚ a Za ľudí 14, SaS 11, Republika 11 a KDH 10 mandátov.  

Rýchly predvolebný prieskum

Čo je to vlastne exit poll? Aj napriek tomu, že definitívne výsledky volieb budú známe až v skorých hodinách nedeľného rána, televízia Markíza spolu s agentúrou Focus a RTVS prostredníctvom agentúry Median SK oznámia v sobotu po ukončení volebného moratória výsledky exit pollu, teda rýchleho prieskumu po voľbách.

Tento typ prieskumu je tradične považovaný za jednu z najpresnejších metód, pretože anketári nekladú otázky o tom, ako budú ľudia voliť, ale skôr sa pýtajú na to, koho si zvolili vo volebnej miestnosti.

Exit polly majú svoje výhody v rýchlom získavaní a presnosti výsledkov. Zvyčajne nepreukazujú odchýlku väčšiu ako dve percentá v získaných hlasoch pre jednotlivé politické strany. Napriek tomu, aj v relatívne krátkej histórii exit pollov na Slovensku sa objavili momenty, keď tieto prieskumy výrazne nesprávne odhadli volebné výsledky.

Zdroje: SIU, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá