Šéf Aliancie: Ukrajina vstúpi do NATO. Členské krajiny ju budú naďalej podporovať a stáť po jej boku

  • Podľa J. Stoltenberga nie je otázkou, či Ukrajina vstúpi do NATO, ale kedy
  • Český premiér P. Fiala tvrdí, že je v záujme Česka, aby ruský agresor padol
ukrajina vojna
Na archívnej snímke z 24. februára 2022 dym stúpa pri zásahu protivzdušnej obrany po ruskom útoku na prístavné mesto Mariupoľ, na východe Ukrajiny. Ukrajina si v sobotu 24. februára 2024 pripomína druhé výročie ruskej invázie, TASR/AP
  • Podľa J. Stoltenberga nie je otázkou, či Ukrajina vstúpi do NATO, ale kedy
  • Český premiér P. Fiala tvrdí, že je v záujme Česka, aby ruský agresor padol

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v sobotu vyjadril presvedčenie, že Ukrajina sa stane členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. V deň druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu takisto prisľúbil ďalšiu podporu Kyjevu zo strany NATO. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Ukrajina vstúpi do NATO. Otázka nie je či, ale kedy,“ povedal Stoltenberg vo videozázname zverejnenom na sociálnej sieti X. NATO bude podľa neho aj naďalej stáť po boku Ukrajiny počas jej prípravy na vstup.

Pripomenul, že na sobotu (24. februára) pripadá druhé výročie ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú označil za najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej vojny. Vyjadril uznanie všetkým Ukrajincom, ktorí prišli o život alebo utrpeli zranenia pri obrane svojej vlasti.

„Cieľ ruského prezidenta Vladimira Putina sa nemení a nie sú žiadne náznaky, že by sa pripravoval na mier,“ povedal Stoltenberg. „Nesmieme však strácať odvahu. Ukrajina opakovane preukazuje obdivuhodnú zručnosť a pevné odhodlanie,“ povedal a dodal, že táto krajina sa nezrútila v priebehu niekoľkých týždňov – čoho sa mnohí obávali.

Ukrajine sa podľa jeho slov podarilo získať späť polovicu územia, ktoré predtým zabralo Rusko, a spôsobila ruským silám ťažké straty. „Ukrajina si udržiava svoju slobodu a nezávislosť,“ povedal a dodal, že je to umožnené jej odvahou a odhodlaním. Prispela aj výrazná vojenská a hospodárska pomoc od členských krajín NATO.

Pripomenul, že spojenci v uplynulých dňoch oznámili ďalšie balíky pomoci v hodnotách miliárd dolárov. Tie zahŕňajú delostreleckú muníciu, prostriedky protivzdušnej obrany a bojové lode, drony a prostriedky na odmínovanie i vybavenia a náhradné diely pre stíhačky F-16.

Ak Ukrajina padne, je otázkou času, kedy bude ohrozený niekto ďalší, tvrdí Fiala

Ukrajina zo všetkých síl bojuje za svoju slobodu, demokraciu a nezávislosť a ak padne, je len otázkou času, kedy bude ohrozený niekto ďalší. Český premiér Petr Fiala to v sobotu uviedol vo videu venovanom druhému výročiu ruskej invázie na Ukrajinu. Ruský režim je podľa neho obludný a je v záujme Česka, aby na Ukrajine neuspel, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Útok na Ukrajinu je podľa Fialu porušením princípov suverenity, zvrchovanosti a nezávislosti štátu. Zdôraznil, že Česko stojí od začiatku jednoznačne na jej strane. „Nesieme zodpovednosť za udržanie mieru a stability v našom regióne, v našej krajine. Je naším bytostným záujmom, aby ruský agresor neuspel,“ vyhlásil český premiér.

Ukrajina, Ukraine
zdroj: TASR/AP, Libkos

Ruský režim je podľa neho obludný a neštíti sa ničoho. Dôkazom toho je, ako prezident Vladimir Putin likviduje svojich politických protivníkov, dodal Fiala. Považuje za otázku času, kedy bude ohrozený ďalší štát, ak by Rusko na Ukrajine zvíťazilo. „Nemá zmysel si nahovárať, že Putinovi bude Ukrajina stačiť. Všetci chceme mier. A práve preto sa nesmieme báť postaviť tým, ktorí mier ohrozujú,“ dodal predseda českej vlády.

Šéfka snemovne: Ako bezpečne by ste sa cítili s ruskými tankami na slovenských hraniciach?

Predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová na sociálnej sieti X podotkla, že Ukrajina sa nielen bráni, ale časť okupovaných území oslobodila. „Práve preto nesmieme v našej pomoci poľaviť. A ak o tom niekto pochybuje, nech sa zamyslí, ako bezpečne by sa cítil s ruskými tankami na slovenských hraniciach,“ dodala.

Spolu s predsedom Senátu Milošom Vystrčilom si uctili pamiatku obetí ruskej agresie pri pomníku ukrajinského básnika Tarasa Ševčenka, ktorý je pre Ukrajincov symbolom ich krajiny, kultúry a nezávislosti. „Budúcnosť Ukrajiny predurčuje aj našu budúcnosť… podpora Ukrajiny nie je zadarmo a niečo stojí, ale ak by sme to nerobili, zaplatili by sme oveľa viac,“ povedal Vystrčil a poďakoval sa všetkým Čechom, ktorí Ukrajinu podporujú.

Russia_Ukraine_War_Year_Two_Photo_Gallery102651
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Česko si v sobotu dva roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajine pripomenie rôznymi podujatiami. V rámci akcie „Deň za Ukrajinu“ v hlavnom meste bude napríklad zhromaždenie na Staromestskom námestí, kde vystúpi aj český prezident Petr Pavel. Výťažok z večerného koncertu vo Fóre Karlín pôjde podľa organizátorov na nákup vojenských lekárničiek a špeciálnych injekcií, ktoré dokážu zastaviť krvácanie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá