Šéf Amazonu je pod paľbou kritiky, Austrálii vraj daroval málo peňazí

  • Miliardár Jezz Bezos daroval na pomoc Austrálii 619-tisíc eur
  • Podľa niektorých kritikov je táto suma v porovnaní s tým, čo darovali iní a menej majetní ľudia, nízka
1
TASR/Jeff bezos
  • Miliardár Jezz Bezos daroval na pomoc Austrálii 619-tisíc eur
  • Podľa niektorých kritikov je táto suma v porovnaní s tým, čo darovali iní a menej majetní ľudia, nízka

Ničivé požiare v Austrálii pritiahli pozornosť celého sveta a taktiež aj svetovú miliardársku elitu, ktorá sa rozhodla pomôcť. Šéf Amazonu Jeff Bezos ešte pred niekoľkými dňami sľúbil, že Austrálii daruje 690-tisíc dolárov (v prepočte 619-tisíc eur), čo spustilo vlnu kritiky, informuje o tom americký portál CNBC. Svoje rozhodnutie o pomoci oznámil Bezos prostredníctvom svojho účtu na Instagrame.

Kritika za príliš málo peňazí

„Naše srdcia idú všetkým Austrálčanom, nech sa vysporiadajú s týmito ničivými požiarmi,“ napísal Jeff Bezos na svoj Instagram. Peniaze daroval v mene svojej firmy Amazon.

Na sociálnych sieťach sa ihneď strhla diskusia o tom, či je táto suma dostatočná alebo nie. Ľudia začali hromadne kritizovať sumu miliardára a porovnávajú ju s jeho osobným majetkom.

Podľa magazínu Forbes je odhadovaný majetok Jezza Bezosa približne 115,9 miliárd amerických dolárov (103,1 miliárd eur). Hodnota celého Amazonu sa odhaduje na jeden bilión amerických dolárov. Amazon sa tak stal druhou americkou firmou s biliónovou valuáciou. Prvou bola spoločnosť Apple.

Kritici dávajú Bezosov dar pre Austráliu do kontrastu s inými svetovými „celebritami“. Napríklad speváčka Pink darovala 500-tisíc dolárov (v prepočte 448,6 tisíc eur), teda len o 190-tisíc menej ako Bezos, ale jej celkové bohatstvo sa odhaduje „len“ na 200 miliónov (179,5 milióna eur), čo je v porovnaní s Bezosovým majetkom len zlomok.

Totožnú sumu, 500-tisíc dolárov, darovali Austrálii aj Bette Midler alebo rocková skupina Metallica.

Hromadná pomoc v desiatkach miliónoch

Za záchranu našej planéty bojuje prostredníctvom svojej nadácie Leonardo DiCaprio Foundation (LDF) aj herec Leonardo DiCaprio.

Už pred časom sa spojil s dvojicou miliardárov – podnikateľkou a filantropkou Laurene Powell Jobsovou a Brianom Shethom, s ktorými založil neziskovú organizáciu Earth Alliance.

Organizácia sa aktuálne rozhodla venovať spolu 3 milióny dolárov (2,7 milióna eur) na pomoc pri úsilí o zmiernenie požiaru v Austrálii. DiCaprio informoval aj o založení nového fondu Australia Wildfire Fund, ktorý má predstavovať medzinárodnú reakciu na bezprecedentné požiare v Austrálii, pri ktorých už zahynula viac ako miliarda zvierat.

Čítaj viac>> Austrália zatkla ľudí úmyselne podpaľujúcich krajinu. Mali vyvrátiť, že za požiare môžu klimatické zmeny

Miliardár Andrew Forrest sa postaral taktiež o nemalé prekvapenie. Na záchranu Austrálie daroval približne 43 miliónov eur, čo je v porovnaní s darom Jeffa Bezosa neporovnateľne vyšší dar.

„Austrálčania sa zjednotili s neuveriteľnou odvahou a odhodlaním, aby pomohli tým, ktorí boli zasiahnutí požiarmi. Všetci musíme podporovať tých, ktorí bojujú proti požiarom, tých, ktorých sa požiare týkajú, ale aj tých, ktorí sa snažia poskytnúť podporu ľuďom a prírode,“ vyjadril sa Andrew Forrest.

Poslednou medializovanou celebritou, ktorá prispela na pomoc austrálskym oblastiam, je austrálsko-americká herečka Nicole Kidman. Tá spolu s manželom Keithom Urbanom prispela dobrovoľným záchranárskym hasičom sumou pol milióna amerických dolárov, informuje portál News.com s tým, že k prísľubu finančnej pomoci Austrálii sa pridala aj známa herečka Selena Gomez.

Nadácia austrálskej komičky Celeste Barber, ktorú založila práve z dôvodu požiarov vo svojej krajine, prijala za tri dni na konto neuveriteľných 25 miliónov dolárov (22,4 miliónov eur), informuje o tom portál News.com.

Čítaj viac>> Austrália zažíva hrôzu, ale nepanikárme. Požiarov je vo svete zatiaľ najmenej od roku 2003

zdroj: TASR

Čo sa deje v Austrálii?

Stovky lesných požiarov spaľujú Austráliu už niekoľko mesiacov, pričom si vyžiadali najmenej 28 mŕtvych a zničili viac ako 2 000 domovov. Ich bezprecedentný rozsah a intenzitu podľa odborníkov zhoršujú klimatické zmeny. Nedávne požiare boli podľa NASA také veľké, že vytvorili „neobyčajne veľké“ množstvo búrok vyvolaných ohňom.

Lesné požiare v Austrálii zničili už takmer 2 000 domov, potvrdili to tamojšie úrady. Juhovýchod krajiny bojuje s bezprecedentnými požiarmi, ktorých šírenie podporujú rekordné teploty a sucho. Informuje o tom agentúra SITA.

Aktuálne miernejšie teploty by mali v piatok opäť stúpnuť, čo vyvoláva obavy, že dva z požiarov by sa mohli spojiť do jedného obrovského. Od septembra pripravili požiare v Austrálii o život už najmenej 25 ľudí a milióny zvierat.

V utorok hlásil štát Nový Južný Wales 1 588 zničených a 653 poškodených domov. Okolo 200 domov ľahlo popolom aj v susednom štáte Viktória, ďalších vyše 100 zhorelo v iných štátoch. Úrady odhadujú škody doteraz na 700 miliónov austrálskych dolárov (433 miliónov eur), očakávajú však ešte ich výrazný nárast.

Zdroje: CNBC, Forbes, celebritynetworth, new.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK