Šéf FBI k tajným informáciám: COVID-19 „s najväčšou pravdepodobnosťou“ unikol z laboratória

  • Koronavírus s najväčšou pravdepodobnosťou unikol z laboratória
  • Povedal to šéf FBI
Pandémia COVID-19
Pandémia COVID-19, TASR/AP/Li Ťia-čchao TASR/Roman Hanc
  • Koronavírus s najväčšou pravdepodobnosťou unikol z laboratória
  • Povedal to šéf FBI

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) usudzuje, že pandémiu koronavírusu „s najväčšou pravdepodobnosťou“ spôsobil únik z laboratória v čínskom meste Wu-chan. Pre americkú televíziu Fox News v rozhovore zverejnenom v noci z utorka na stredu to povedal riaditeľ tohto amerického vyšetrovacieho orgánu Christopher Wray, TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

FBI už nejaký čas usudzuje, že za vznikom pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou možný laboratórny incident vo Wu-chane, „ uviedol Wray. Práve v tomto čínskom meste sa v roku 2019 koronavírus prvýkrát vyskytol. 

Wray ďalej uviedol, že FBI sa domnieva, že celosvetovú pandémiu, „ktorá zabila milióny Američanov“, spôsobil „možný únik z laboratória kontrolovaného čínskou vládou“. Dodal však, že v tejto súvislosti stále prebieha vyšetrovanie a v súčasnosti tak nemôže poskytnúť „celý rad bližších informácií, ktoré sú tajné“.

Čína zahmlieva pravdu

Šéf FBI zároveň obvinil Čínu, že „robí všetko, čo je v jej silách, aby prekazila a zahmlila“ snahy Spojených štátov a iných krajín, ktoré chcú zistiť viac o pôvode pandémie koronavírusu.

Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby pritom len v pondelok uviedol, že v rámci americkej vlády stále neexistuje jednotný názor týkajúci sa pôvodu koronavírusu.

Denník The Wall Street Journal (WSJ) však počas víkendu informoval, že americké ministerstvo energetiky dospelo k záveru, že pandémiu choroby COVID-19 mohol spôsobiť úniku vírusu z laboratória v Číne.

Peking tieto tvrdenia poprel, pričom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že vyšetrovanie pôvodu koronavírusu by malo byť vedeckou záležitosťou a nemalo by sa „politizovať“.

Teóriu potvrdzuje aj šéf WHO

Teória, že koronavírus unikol z laboratória, médiami preletela niekoľkokrát. Dokonca v júni 2022 šéf Svetovej zdravotníckej organizácia (WHO) Tedors Adhanon Ghebreyesus pokladal túto teóriu za najpravdepodobnejšiu, ako mohol vírus vzniknúť a zároveň uniknúť do sveta, informuje o tom portál Štandard.

Spočiatku sa hovorilo aj o scenári, že koronavírus sa na ľudí dostal cez netopierov či iné zviera, ktoré mu poslúžilo ako hostiteľ.

WHO ešte v roku 2021 tvrdila, že je veľmi nepravdepodobné, že by sa koronavírus medzi ľudí dostal práve z laboratória v meste Wu-chan. Tých, ktorí tejto teórii verili, označili za konšpirátorov. Napriek všetkému sa vo vyšetrovaní nemohla vylúčiť žiadna z dostupných hypotéz, takže ani tá, že koronavírus pochádza z laboratória.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v júni 2022 povedal, že je viac než dôležité zistiť pôvod vírusu, aby sa tak predišlo ďalším pandémiám. Ghebreyesus pre portál Daily Mail uviedol, že to dlžíme takmer siedmim miliónom mŕtvych, ktorí zomreli práve v dôsledku ochorenia COVID-19.

„Všetky hypotézy musia zostať na stole, kým nebudeme mať dôkazy, ktoré nám umožnia vyvrátiť alebo potvrdiť určité hypotézy. O to naliehavejšie je, aby vedecká práca zostala oddelená od politiky. Spôsob, ako zabrániť politizácii, je, aby krajiny zdieľali údaje a vzorky transparentne a bez zasahovania akejkoľvek vlády. Jediný spôsob, ako môže vedecká práca úspešne napredovať je plná spolupráca všetkých krajín vrátane Číny, kde boli hlásené prvé prípady SARS-CoV-2,“ povedal pre portál šéf WHO.

Okrem FBI dospelo k záveru aj Americké ministerstvo energetiky, ktoré tvrdí, že pandémia infekčnej choroby COVID-19 vo svete nastala v dôsledku úniku vírusu z laboratória v Číne.

Čína napriek tomu dlhodobo odmieta čo i len náznak toho, že ochorenie koronavírus pochádza z laboratória. Mao Ning, hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí v Pekingu, povedala, že „sledovanie pôvodu Covid-19 je vedecká záležitosť a nemala by sa spolitizovať“.

Zdroje: TASR, Štandard, Daily Mail 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá