Šéf jej nápad zmietol zo stola. Pustila sa do toho sama a vybudovala miliardový biznis

  • Začala ako podomová predajkyňa terminálov
  • Prišla so skvelým nápadom, ktorému však nikto nedôveroval
  • Ako sa Sunnera stala najvplyvnejšou ženou v oblasti platieb?
Suneera Madhani CEO
Suneera Madhani, Ytimg/AP staxpayments
  • Začala ako podomová predajkyňa terminálov
  • Prišla so skvelým nápadom, ktorému však nikto nedôveroval
  • Ako sa Sunnera stala najvplyvnejšou ženou v oblasti platieb?

Platobný startup Stax je miliardový podnik, ktorý je okrem iného výnimočný aj tým, že jeho spoluzakladateľkou a generálnou riaditeľkou je 34-ročná Suneera Madhani. Suneera je dcéra dvoch pakistanských prisťahovalcov, ktorá ako podomová predavačka predávala terminály z kufra svojho auta. 

Madhani založila v roku 2014 spoločnosť Stax spolu so svojím bratom. Stax je platobná platforma pre podniky, ktorá funguje prostredníctvom mesačného paušálneho predplatného a nie tržieb z predaja. V súčasnosti podľa CNBC spoločnosť zamestnáva 300 ľudí a za posledných 8 rokov sa im podarilo spracovať transakcie v hodnote viac ako 23 miliárd dolárov pre tisíce podnikov. 

Suneera, ktorá si nikdy neverila, by v súčasnosti chcela byť vzorom pre ostatné ženy, aby neváhali a pustili sa do podnikania. Dôvodom, prečo nikdy neverila, že by mohla sama podnikať, bolo aj prostredie, v ktorom vyrastala. Jej rodičia viedli viacero podnikov a, bohužiaľ, väčšina z nich skončila neúspechom. Keď videla, ako väčšinu života viedol jej otec boj o prežitie, nemala žiadnu motiváciu ísť v jeho šľapajach. 

Po štúdiu financií na Floridskej univerzite sa zamestnala ako spracovateľka platieb First data, kde predávala platobné terminály majiteľom podnikov. Napriek tomu, že bola svedkom mnohých bolestí spojených s riadením spoločnosti, skúsenosti jej rodičov jej vnukli nápad.

Zmenila celé odvetvie

Napadlo jej, že spoločnostiam by možno vyhovovalo viac platiť paušálne mesačné sadzby namiesto percent z predaja. Bolo by to výhodné nielen pre klientov, ale aj pre jej zamestnávateľa, ktorý tak mohol zarobiť viac peňazí. 

Logo

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Suneera sa rozhodla predložiť tento nápad svojim šéfom, avšak tí jej nápad zmietli zo stola. Napriek tomu sa rozhodla nevzdať to, a tak predložila tento nápad ešte ďalším dvanástim bankám a spracovateľom. Všade sa však dočkala rovnakej odpovede.

Založenie vlastnej firmy nebola jej prvá myšlienka, radšej bola ochotná vzdať sa svojho nápadu v prospech konkurencie. Ona túžila byť len súčasťou procesu a pracovať pre spoločnosť, ktorá by v jej nápad verila. 

Stax payments
zdroj: Staxpayments/AP staxpayments

Nakoniec práve jej rodičia boli tí, ktorí jej poradili, aby neponúkala svoj nápad ostatným, ale radšej na ňom pracovala sama. Ako sa vyjadrila pre Inc, jej otec bol prvý človek, ktorý jej povedal, aby do toho išla.

Poradili jej, aby si stanovila obdobie šiestich mesiacov a skúsila, či sa jej s podnikom podarí pokročiť. To bol moment, kedy sa k nej pridal aj jej brat, bývalý konzultant spoločnosti Deloitte. Práve rady otca podnietili oboch súrodencov, aby v roku 2014 založili spoločnosť Fattmerchant, v súčasnosti už Stax. 

A tak sa začal písať príbeh miliardového startupu

Po tom, ako sa im podarilo vytvoriť základnú platobnú platformu a zaregistrovať ju v spoločnostiach Visa a MasterCard, sa začala cesta Madhani a zháňanie klientov. Madhani predstavovala svoju spoločnosť najmä novým firmám a podnikom. Nakoniec sa je podarilo podpísať zmluvu s približne 100 klientmi.

Dokonca sa jej podarilo vyhrať aj niekoľko súťaží pre začínajúce podniky, pričom vďaka nim získala 200 000 dolárov. Ako Suneera uviedla pre Inc, ich najotravnejším zákazníkom bol ich otec, ktorý veľmi často využíval platformy a neustále mal spätnú väzbu. 

Napriek tomu, že počas ďalších dvoch rokov dostala ponuku na predaj spoločnosti v hodnote 17,5 miliónov dolárov, odmietla. Aj keď v tom čase mala spoločnosť len na pokrytie ďalších štyroch mesiacov výplat, verili jej a namiesto toho si zobrali pôžičku v hodnote pol milióna dolárov. Madhani považovala záujem konkurenčných firiem za znak toho, že ide správnym smerom a bola by chyba ju predať. 

Stax
zdroj: Cdn/AP staxpayments

A dobre spravila. O šesť mesiacov neskôr sa spoločnosti podarilo získať investíciu v hodnote 5,5 milióna dolárov. Ako uvádza CNBC v súčasnosti spoločnosť získala finančné prostriedky v hodnote 263 miliónov dolárov a v marci sa jej podarilo dosiahnuť miliardové ohodnotenie. 

Nebojte sa a choďte do toho 

Práve vďaka svojej skúsenosti sa Madhani rozhodla radiť iným mladým ženám a v roku 2020 spustila podcast a mentorský kurz pre podnikateľky s názvom „CEO School“.

Na jej lekciách sa môžeš aj ty naučiť, ako prezentovať svoje nápady na založenie podniku, ako vymyslieť cenový model alebo maximalizovať zisk. Jej podcast ti ukáže, ako sa stať efektívnym lídrom. Ako sama hovorí, základom je prestať sa snažiť byť niekým, kým nie si. 

Z jej podcastu cítiť autentickosť a to, že hovorí z vlastnej skúsenosti. Ona sama sa totižto snažila zapadnúť do sveta fintechov a chlapčenského klubu. Až kým si neuvedomila, že nie je muž v sukni. A pochopila, že cesta k úspechu je vystúpiť zo škatuľky a byť sama sebou.

Ako píše portál Fintech & Finance News, Suneera sa stala priekopníčkou nielen v odvetví platieb, ale aj pre ženy z menšinových skupín. Suneera sa v súčasnosti považuje za najvplyvnejšiu ženu v oblasti platieb.

Jej inšpiratívny príbeh bol publikovaný už aj vo Forbes, Fortune a Huffington post. V súčasnosti patrí k najvyhľadávanejším rečníčkam a neustále hľadá príležitosti, ako inšpirovať aj ostatných ľudí okolo seba. 

Zdroje: CNBC, Inc, Fintech & Finance News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá